Klimatyzatory ścienne RAC 2013

Firma Samsung od wielu lat projektuje swoje urządzenia klimatyzacyjne nie tylko z myślą o komforcie użytkowników, ale także z troską o środowisko naturalne. Dzięki wykorzystaniu najnowszych dostępnych technologii klimatyzatory Samsung wykraczają znacznie poza obowiązujące światowe i europejskie standardy efektywności energetycznej.
Typoszereg RAC 2013 to kilka modeli o różnych funkcjach:
seria K – najbardziej zaawansowany model, unikalne wzornictwo, SEER 8,5, SCOP 4,6.
- seria Y – funkcja i kształt jak seria K, śnieżnobiały kolor,
- seria E+ – klasyczna forma, nowoczesne technologie,
- seria P+ – cichy, energooszczędny klimatyzator w konkurencyjnej cenie,
- seria T+ – klasyczny model na każdąkieszeń.

Funkcja WiFi
Dzięki funkcji komunikacji poprzez sieć WiFi można sterować pracą klimatyzatorów RAC 2013 serii K, Y i E+ za pomocą telefonu (aplikacja
Smart Air Conditioner dostępna jest dla systemów operacyjnych Android i iOS) zarówno z domu, jak i spoza niego. Funkcje dostępne spoza domu: włączanie/wyłączanie, zmiana trybu pracy, zmiana temperatury. Funkcje dostępne w domu: włączanie/wyłączanie, zmiana trybu pracy, jonizator SPI, D’light Cool, Smart Saver, tryb cichy, Good’sleep.

Dedykowany sterownik
Nowy rodzaj pilotów do klimatyzatorów Samsung cechuje się ergonomicznym kształtem i prostym funkcjonalnym wzornictwem. Duże i wyraźne symbole na wyświetlaczu zwiększają jego czytelność.

 

 

Wymogi UE odnośnie klimatyzatorów

Rozporządzenie Komisji nr 626/2011 wprowadza od 01.01.2013 r. nowe definicje i wymogi dotyczące klasyfikacji energetycznej oraz cech klimatyzatorów, określa graniczne wartości współczynników efektywności SEER i SCOP dla klimatyzatorów ≤ 12 kW, wyznacza zasady ich etykietowania oraz wymogi dotyczące zawartości karty produktu i dokumentacji technicznej tych urządzeń. Rozporządzenie wprowadza dwie skale efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia i ogrzewania. Nowe klasy efektywności
energetycznej klimatyzatorów oparto na dwóch parametrach, wskaźniku sezonowej efektywności chłodniczej (SEER) i wskaźniku sezonowej efektywności grzewczej (SCOP).
Klasy efektywności energetycznej klimatyzatorów:
A+++   (8,50 ≤ SEER; 5,10 ≤ SCOP)
A++   (6,10 ≤ SEER < 8,50; 4,60 ≤ SCOP < 5,10)
A+   (5,60 ≤ SEER < 6,10; 4,00 ≤ SCOP < 4,60)
A   (5,10 ≤ SEER < 5,60; 3,40 ≤ SCOP < 4,00)
B   (4,60 ≤ SEER < 5,10; 3,10 ≤ SCOP < 3,40)
C   (4,10 ≤ SEER < 4,60; 2,80 ≤ SCOP < 3,10)
D   (3,60 ≤ SEER < 4,10; 2,50 ≤ SCOP < 2,80)
E   (3,10 ≤ SEER < 3,60; 2,20 ≤ SCOP < 2,50)
F   (2,60 ≤ SEER < 3,10; 1,90 ≤ SCOP < 2,20)
G   (SEER < 2,60; SCOP < 1,90)
Zakres nowej klasyfikacji energetycznej:
od 1.01.2013 r.: A, B, C, D, E, F, G;
od 1.01.2015 r.: A+, A, B, C, D, E, F;
od 1.01.2017 r.: A++, A+, A, B, C, D, E;
od 1.01.2019 r.: A+++, A++, A+, A, B, C, D.

 

Automatyczna zmiana trybu pracy
Gdy uruchomimy klimatyzator w trybie auto, utrzyma on stałą wybraną temperaturę. Nie trzeba dbać o to, który z trybów pracy jest odpowiedni w danej chwili. Urządzenie zmieni automatycznie tryb pracy zależnie od zapotrzebowania na chłód czy ciepło.

 

Jakość powietrza
Nowy rodzaj filtra o wysokiej klasie filtracji gwarantuje czystość powietrza. Unikatowy filtr Full HD o wysokiej klasie filtracji w połączeniu z jonizatorem VIRUS Doctor (SPI) eliminują z powietrza większość zanieczyszczeń niekorzystnych dla zdrowia. Filtr skutecznie oczyszcza powietrze z cząsteczek kurzu. Ponadto powłoka filtra ma właściwości antybakteryjne.
VIRUS Doctor (SPI) eliminuje większość patogenów obecnych w powietrzu takich, jak: wolne rodniki, bakterie, wirusy czy roztocza (skuteczność potwierdzona certyfikatem TüV Rheinland Polska). Podstawą właściwej pracy klimatyzatora jest regularne czyszczenie filtrów.
Jak to zrobić? Wyłączyć jednostkę, wyjąć filtr i przepłukać go pod bieżącą wodą, wysuszyć i umieścić z powrotem w urządzeniu.

Technologia Smart Inverter
Klimatyzatory Samsung pracujące w technologii inverterowej, zapewniają utrzymanie komfortowej temperatury bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania sprężarki. Technologia Smart Inverter reguluje płynnie moc sprężarki zależnie od bieżącego pomiaru temperatury oraz szybkości jej zmian w celu zapewnienia optymalnego komfortu.
Klimatyzatory konwencjonalne ze sprężarkami typu wł./wył. (on/off) wyłączają kompresor, gdy osiągnięta zostanie zadana temperatura i włączają ponownie, gdy temperatura odbiegnie od nastawionej. Taki sposób regulacji powoduje znaczne wahania temperatury, dalekie od komfortu. Ulepszona technologia inverterowa w klimatyzatorach serii K pozwala oszczędzić do 80% energii w porównaniu do modeli konwencjonalnych.
Mimo tego, iż klimatyzator z technologią Smart Inverter jest nieco droższy od modeli konwencjonalnych, warto zainwestować w jego zakup, otrzymując w zamian znaczną oszczędność energii.

Technologia Zero Standby Power
Nowatorska technologia zastosowana w klimatyzatorach Samsung pozwala ograniczyć niemalże do zera pobór energii elektrycznej w trybie uśpienia (Standby).

Funkcja Smart Saver
Funkcja Smart Saver w odpowiedni sposób steruje pracą klimatyzatora tak, aby przy niewielkiej utracie komfortu możliwe było znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Funkcja ta zapewnia automatyczne osiągnięcie wybranej temperatury w możliwie najkrótszym czasie, jednocześnie nie przechładzając pomieszczenia, co przekłada się na oszczędność zużycia energii.

Komfort – D’light Cool
Prosta regulacja temperatury nie gwarantuje pełnego komfortu. Ludzie mogą odczuwać komfort lub dyskomfort w tej samej temperaturze,
lecz przy różnym poziomie wilgotności powietrza. Funkcja D’light Cool odpowiednio dopasowuje temperaturę w pomieszczeniu w zależności od jego wilgotności, tak aby spełnione były warunki komfortu.
Urządzenie mierzy poziom wilgotności i temperatury. Następnie oblicza poziom temperatury i wilgotności zapewniający żądany indeks komfortu. Klimatyzator automatycznie reguluje wzajemny poziom temperatury i wilgotności, aż do chwili osiągnięcia właściwego komfortu.

Budowa klimatyzatorów RAC 2013
Cicha sprężarka BLDC – nowoczesna sprężarka rotacyjna z podwójnym tłokiem i silnikiem prądu stałego (BLDC). Dzięki idealnemu wyważeniu wału, cechuje się niewielkim zużyciem energii, płynną i niezwykle cichą pracą. Wibracje, które są główną przyczyną hałasu jednostki zewnętrznej zostały ograniczone o 40% w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych.
Mocny i stabilny korpus – właściwe i mocne połączenie elementów składowych jednostki zewnętrznej zapobiega powstawaniu luzów, które są główną przyczyną hałaśliwych drgań urządzenia.
Wyważony aerodynamicznie wirnik wentylatora – mocny i stabilny wał wentylatora w połączeniu z wyważonym aerodynamicznie wirnikiem, zapobiegają powstawaniu niekorzystnych drgań.
Swobodny przepływ – Zwiększona przestrzeń pomiędzy kierownicami powietrza zmniejsza opory i turbulencję strug wypływających z klimatyzatora. Dzięki temu urządzenie jest wyjątkowo ciche – 20 db(A).

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017