Kampus Energetyczny: nowoczesne laboratorium OZE

Stiebel Eltron otwiera nowe centrum szkoleniowe

Imponująca architektura, najnowocześniejsze nowinki technologiczne w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjne możliwości kształcenia oferuje nowo powstały Kampus Energetyczny: centrum szkoleniowe Stiebel Eltron powstałe na terenie siedziby firmy w Holzminden (Dolna Saksonia Niemcy).

„Z jednej strony ta inwestycja jest potwierdzeniem, że budynek przyszłości może być z powodzeniem już dzisiaj zrealizowany w oparciu o transformację energetyczną, która jest naszą rzeczywistością”, mówi Rudolf Sonnemann, Prezes Zarządu. Wyrazem tego jest certyfikacja DGNB Platinum, najwyższa ocena przyznawana przez Niemieckie Towarzystwo Solidnego, Trwałego Budownictwa. „Z drugiej strony w nowym budynku oferujemy naszym partnerom teoretyczne i praktyczne szkolenia, na najwyższym poziomie.”

Nowy budynek został wzniesiony tuż przy Dr.-Stiebel-Straße i tworzy nowy wizerunek firmy. W centralnej części umiejscowiono sale konferencyjne, które mogą być elastycznie dostosowane do potrzeb gości krajowych i zagranicznych. W salach treningowych zainteresowani mogą uzyskać praktyczne doświadczenie w czterech obszarach tematycznych: „systemy pomp ciepła”, „systemy wentylacyjne”, „ciepła woda” i „centrum instalacji”. Wszystkie produkty są zintegrowane informatycznie z nowoczesnym systemem prezentacyjnym. Duże wizualizacje pokazują parametry pracy każdego produktu. Współpraca poszczególnych podzespołów może być obserwowana i analizowana w czasie rzeczywistym.


Przestrzenna restauracja dla pracowników i gości uzupełnia funkcjonalność obiektu. Kampus Energetyczny jest także świetnym lokalem konferencyjnym. Architektura pomieszczeń sprzyja otwartej komunikacji, wymianie myśli oraz pracy twórczej w dużych grupach.

Najnowocześniejsze technologie energetyczne w Kampusie

Technologia pomp ciepła Stiebel Eltron jest sercem systemu ogrzewania i chłodzenia Kampusu. Nośnikiem energii jest woda gruntowa. Symbolicznym podkreśleniem roli wody w ekologicznej gospodarce energetycznej jest zbiornik wodny urozmaicający architekturę frontu obiektu. Na dachu i elewacji zamontowano system fotowoltaiczny o łącznej mocy około 120 kWp. Energia elektryczna uzyskana z paneli wykorzystana jest zarówno przez system pompy ciepła, jak również do ogólnego zaopatrzenia Kampusu.

Budynek jest generatorem i jednocześnie akumulatorem energii odnawialnej. Duży bufor ciepła i zasobnik c.w.u. umożliwiają opóźnione wykorzystanie wygenerowanej energii. Inteligentne zarządzanie energią pozwala także na zasilanie stacji ładującej samochody elektryczne i e-rowery. „System energetyczny budynku to prawdziwy poligon doświadczalny przejścia na odnawialne źródła energii” mówi Karlheinz Reitze, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu. „Kampus energetyczny udowadnia, że dom przyszłości – produkujący własną energię elektryczną przyjazną dla środowiska oraz wyposażony w stabilne systemy grzewcze oparte na pompach ciepła może być inwestycją ekonomicznie uzasadnioną.”

Potrzebna energia generowana z trzech źródeł – wody, powietrza i słońca – jest wykorzystana w budynku do ogrzewania pomieszczeń, chłodzenia, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Pompy ciepła, które służą w programach szkoleniowych, są integralną częścią koncepcji energetycznej budynku. Wytworzona energia jest więc szeroko wykorzystana. Karlheinz Reitze jest przekonany, że „w przyszłości Kampus Energetyczny będzie ponadregionalnym, krajowym i międzynarodowym magnesem dla wszystkich partnerów STIEBEL ELTRON – architektów, planistów, konsultantów energetycznych, przedstawicieli handlu i budownictwa – w zakresie inteligentnego rozwiązywania wyzwań, jakie przyniesie przyszłość.”

Uroczystość otwarcia Kampusu

24 listopada 2015 r. odbyła się oficjalna inauguracja Kampusu. Przybyło ok. 300 gości, wśród nich Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii oraz wielu wysokich rangą przedstawicieli przemysłu i branży, którzy byli pod wielkim wrażeniem nowej inwestycji oraz jej możliwości technicznych. Rudolf Sonnemann przedstawił jasny apel do obecnych polityków: „zaledwie osiem lat temu przeprowadziłem szczegółową analizę ekonomiczną budowy fabryki fotowoltaicznej w tym miejscu. Dzisiaj wiemy, że taki krok skazany był na niepowodzenie. Politycy muszą jednak nadal poważnie naciskać na transformację do odnawialnych źródeł energii i wnieść swój wkład. Inwestycje jak nasz Kampus Energetyczny nie mogą być ryzykowne; wręcz przeciwnie – muszą gwarantować sukces”. Dr Ulrich Stiebel przedstawił historię firmy i przypomniał zebranym, że kamień węgielny pod budowę położono 5 maja ubiegłego roku, w 90-te urodziny firmy. „Teraz jestem dumny z dzisiejszej inauguracji. Ta inwestycja ugruntuje naszą pozycję na rynku!”.

W swoim wystąpieniu powitalnym premier Stephan Weil podkreślił, że są rzeczy, które politycy rozumieją: „Dawno przestało być tak, że wyższa cena energii elektrycznej jest lepsza dla środowiska – wręcz przeciwnie, cena energii elektrycznej musi spaść. 50-procentowy udział podatków w cenie energii elektrycznej jest za duży, ja i wiele regionalnych władz rządowych jesteśmy po waszej stronie”. Premier ponadto nie szczędził pochwał dla Stiebel Eltron, firmy reprezentującej „niemiecki stan średni” działającej ze światowym rozmachem. Stwierdził, że firmy rodzinne są głównym czynnikiem sukcesu gospodarczego Niemiec i to dobrze, gdy te przedsiębiorstwa mają siedzibę w regionie Dolnej Saksonii. „Świetnie, że Stiebel Eltron działa również w branży, która ma doskonałe perspektywy na przyszłość. Jednym słowem: Kampus Energetyczny to inwestycja w odpowiednim czasie”! Architekt Günter Schleiff z biura HHS Planer+Architekten z Kassel podkreślił, że budynek odzwierciedla hasło Stiebel Eltron „Technika dla dobrego samopoczucia”. „Usytuowany tuż przed bramą fabryki Kampus jest symboliczną dłonią, którą firma wyciąga dla zwiedzających, gości, ale także mieszkańców Holzminden. Budynek Stiebel Eltron wita i zaprasza gości z otwartymi ramionami.”

Liczby, dane, fakty

Wartość inwestycji:                       około 16,5 mln €
Powierzchnia:                                  prawie  4000 m2
Uczestnicy szkoleń rocznie:        6000 osób
Budynek: Energia+
Certyfikat: DGNB Platinum, najwyższa ocena przyznawana przez Niemieckie Towarzystwo Solidnego, Trwałego Budownictwa
Czas budowy:   wiosna 2014 r.  – jesień 2015 r.

Technologia budynku
– Pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku
– Produkcja energii elektrycznej z fotoogniw zamontowanych na dachu i pionowo na fasadzie przed restauracją

Ogród energetyczny
– Pracujące pompy ciepła na zewnątrz budynku
– Prezentacja urządzeń do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii
– Przestrzeń odpowiednia dla kilka grup osób uczących się jednocześnie

Plac / parking
– Zbiornik wodny
– Stacja ładowania pojazdów elektrycznych
– Stacja ładowania e-rowerów
– 100 miejsc parkingowych na rowery
– Miejsca do parkowania samochodów


Bezpłatna prenumerata