Kamery termowizyjne w zastosowaniu w instalacjach – testo 875i

W ogrzewnictwie, wentylacji, chłodnictwie, fotowoltaice…

Nowa generacja kamer testo 875i to odpowiedź firmy Testo na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku termowizyjnego  w ostatnich latach. Potrzeba wykonywania zdjęć termowizyjnych o zwiększonych dokładnościach z wysoką rozdzielczością daje  szanse na wykorzystanie kamer termowizyjnych jako urządzeń wielofunkcyjnych zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle. Testo 875i to wysoka czułość termiczna (do 50mK), wbudowany aparat cyfrowy (testo 875-2i) i zakres pomiarowy do 350°C. W połączeniu z szerokokątnym obiektywem 32°x23° kamera pozwala na szybkie i precyzyjne  wykrycie mostków cieplnych, przegrzań instalacji elektrycznych, jak też wycieków z ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie

W instalacjach grzewczych i ciepłej wody doskonale odnajdują się kamery wyposażone w detektor o rozdzielczości 160×120 pixeli z zakresem pomiarowym do 350°C m.in. Testo 875-2i. Ogrzewanie budynków, ucieczki ciepła poprzez mostki cieplne, rozkład temperatur na grzejnikach, tzw. podłogówka i diagnozowanie nieszczelności samych instalacji z użyciem kamery termowizyjnej staje się naprawdę proste. W większości przypadków z pomocą narzędzia, czyli kamery termowizyjnej, oprogramowania i podstawowej wiedzy użytkownika już po wstępnej diagnozie jesteśmy w stanie wykryć wycieki i zawilgocenia spowodowane nieszczelnościami występującymi w instalacjach.

 

Wentylacja i klimatyzacja

Warto wiedzieć, że kamera termowizyjna od strony pomiarowej rejestruje rozkład promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształcenia go w światło widzialne. Zważając na powyższe założenie musimy wziąć pod uwagę, iż w wentylacji medium pomiarowym jest powietrze, którego rozkładu kamera nie jest w stanie uchwycić. Dopiero oddziaływanie powietrza na powierzchnię może być poddane pomiarowi i analizie. Powietrze rozchodzące się z nawiewników czy wentylatorów będzie widoczne dopiero na suficie lub ścianie w postaci nagrzanej lub wychłodzonej powierzchni. W pomiarach wentylacyjnych dość ciekawa wydaje się opcja pomiaru wilgotności oferowana przez kamery Testo. Dzięki możliwości wprowadzenia do kamery dwóch parametrów: temperatury i wilgotności otoczenia (ręcznie lub automatycznie za pomocą sondy radiowej), kamera kalkuluje wartość punktu rosy dzięki czemu w prosty sposób na wyświetlaczu zostają zwizualizowane powierzchnie narażone na powstawanie zawilgoceń i pleśni w przyszłości.

Chłodnictwo

W chłodnictwie kamery umożliwiają pomiar:  temperatury przegrzania, przechłodzenia, podzespołów instalacji, weryfikację stanu wypełnienia zbiorników, czy diagnostykę elektryki zasilającej układ. Przy tak szerokim zastosowaniu dobrze wykorzystać kamerę uniwersalną (np. testo 875-2i), która dzięki mocnemu detektorowi, czułości termicznej <50mK i z wysokiej jakości optyką wykonaną z germanu gwarantuje uzyskanie termogramu obiektu pomiarowego w doskonałej jakości, z precyzyjnie wyszczególnionymi elementami obrazu. Z drugiej strony należy szerzej spojrzeć na efekty działania samej instalacji chłodniczej. Przy nieszczelnej izolacji termicznej, nawet najlepsza instalacja nie będzie w stanie zapewnić nam idealnych – stałych parametrów temperaturowych, trzeba również zapewnić wsparcie ze strony profesjonalnie wykonanej izolacji termicznej samej chłodni. Kamery termowizyjne pozwalają na szybką i prostą diagnostykę izolacji termicznej ścian, podłóg i dachu hali. Wykrywają wszelkie błędy budowlane, nieszczelności, pęknięcia, których skutkiem jest powierzchniowa zmiana temperatury na badanych powierzchniach. Po takiej diagnostyce wykonanie modernizacji staje się dużo prostsze i skuteczniejsze.

Instalacje fotowoltaiczne

W przypadku fotowoltaiki termowizja znalazła zastosowanie do weryfikacji pracy całej instalacji fotowoltaicznej, przegrzewania poszczególnych ogniw, czy diod typu bypass. Z doświadczenia wiemy, że moduł fotowoltaiczny jest tak mocny, jak najsłabsze z jego ogniw w segmencie. Po wykryciu wadliwego ogniwa serwisant jest w stanie znacznie szybciej usunąć defekt co użytkownikom pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych kosztów wynikających z niesprawnej instalacji. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę warunki środowiskowe, w których montowana jest badana bateria. Zacienienie drzewami, uszkodzone ogniwo, śnieg, brud  zalegający na ogniwach powoduje ich grzanie, zmniejszenie produkowanej energii i występowanie większych obciążeń co przy dłuższym czasie może powodować uszkodzenie ogniwa a w konsekwencji całej baterii.

Kamera testo 875i sprawa, że instalacja i odbiór nowych baterii staje się znacznie łatwiejszy. Jednym rzutem oka możemy zaobserwować przegrzewające się ogniwa, co może być skutkiem  mikropęknięć, uszkodzeń mechanicznych czy nieprawidłowego zlutowania poszczególnych podzespołów. 

Instalacje elektryczne

W odniesieniu do energetyki i utrzymania ruchu głównym problemem stawianym przed użytkownikiem są przeciążenia instalacji, a co za tym idzie występowanie przegrzań związanych z nadmiernym obciążeniem prądowym lub wysoką rezystancją występującą na obwodach. Nierównomierne obciążenia, uszkodzenia izolacji czy zbyt wysokie natężenie prądu powoduje znaczące zmiany termiczne na instalacji co może skutkować występowaniem awarii i przestojami pracy, a w konsekwencji generowaniem dodatkowych kosztów…

Profesjonalne oprogramowanie niezbędnym elementem każdej kamery termowizyjnej

Znaczącym argumentem wybijającym firmę Testo ponad konkurencję jest oprogramowanie  IRSoft. Program ten łączy w sobie niezwykle prostą i intuicyjną obsługę, rozbudowany interfejs i szeroką funkcjonalność dzięki czemu zaspokaja oczekiwania nawet  najbardziej wymagających klientów.

Co umożliwia IRSoft?
- Wyszczególnienie dowolnej ilości punktów na zapisanym zdjęciu, w tym również Coldspot/Hotspot
-  Wykonanie histogramu  i 5 linii profilu
- Nakładanie obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty
-  Możliwość wprowadzania emisyjności  i odbić dla całego zdjęcia, wybranej powierzchni i punktu
-  Ręczna regulacja skali, limitów, izotermy
-  Wykonanie raportu (10 pomocniczych formatów z możliwością edycji)

Co więcej – corocznie firma Testo wprowadza i udostępnia do użytku swoim klientom aktualizację oprogramowania. Dzięki doświadczeniu zdobytemu  podczas lat sprzedaży, nasz program charakteryzuje znacząca przejrzystość, intuicyjna i prosta obsługa, jak też bardzo rozbudowane menu.  Do dyspozycji użytkownika przekazujemy w pełni funkcjonalny program, bez potrzeby dokupowani dodatkowych bardziej rozbudowanych wersji. By wypróbować program – nic prostszego, na naszej stronie www.testo.com.pl  udostępniliśmy do pobrania najnowszą wersję programu, pozostaje tylko pobrać go na swój komputer…

Wszystko to czyni kamery Testo unikalnymi narzędziami pomiarowymi, znajdującymi zastosowanie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, energetyki czy też budownictwa.

 

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017