Jak zostać rzeczoznawcą?

Ruszają kursy przygotowujące do egzaminów

Zarząd Główny Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych organizuje w Warszawie w dniach 29 listopada – 2 grudnia 2011 roku kurs przygotowujący do egzaminu na rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych do uzgadniania w imieniu państwowego inspektora sanitarnego dokumentacji projektowej inwestycji pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.

Skontaktuj się…

Formularz zgłoszenia  można pobrać ze strony www.pzits.pl
Informacji o kursie udziela pani Katarzyna Wróblewska ZG PZITS, tel. 22  827-02-62, e-mail: szkolenia@pzits.pl
Cena kursu: 1700 zł + VAT

Do właściwego i skutecznego przygotowania się do egzaminu bardzo pomocne są seminaria tradycyjnie organizowane i przeprowadzane przez ZG PZITS.
Jeżeli kandydat na rzeczoznawcę ukończył takie szkolenie, zaświadczenie potwierdzające ten fakt może załączyć do wniosku – o wyznaczenie terminu egzaminu – skierowanego do Głównego Inspektora Sanitarnego (§ 5.2. pkt. 4 przedmiotowego rozporządzenia).
Zakres szkolenia obejmuje m.in. następujące zagadnienia i tematy:
•    zadania i podstawy prawne działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz rzeczoznawców ds. sanitarnohigienicznych;
•    plany zagospodarowania terenu w aspekcie wymagań sanitarnohigienicznych;
•    uzgadnianie projektów budynków zamieszkania zbiorowego, zakładów usługowych, obiektów oświaty i wychowania, sportowych, przemysłowych, żywieniowo-żywnościowych, zaplecza motoryzacji, handlowych, administracyjnych, ochrony zdrowia;
•    wymagania dla instalacji wentylacji i klimatyzacji, wod-kan, centralnego ogrzewania.
W materiałach szkoleniowych kandydaci otrzymują zestaw podstawowych przepisów, których znajomość wymagana jest na egzaminie. Program kursu opracowany jest na podstawie wieloletnich doświadczeń ZG PZITS w przygotowywaniu kandydatów na rzeczoznawców i dostosowywany jest corocznie do aktualnych wymagań obowiązujących na egzaminie. Wykładowcami są wybitni rzeczoznawcy praktycy, których wskazówki dotyczące zarówno samego egzaminu, jak i konkretnych problemów, z jakimi spotyka się rzeczoznawca w swojej działalności są nieocenione.

Kto może zostać rzeczoznawcą?

Zgodnie z przepisami  rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 29.11.2002 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 1792), uprawnienie rzeczoznawcy sanitarnohigienicznego może uzyskać osoba, która spełnia następujące warunki:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku architektura i urbanistyka lub inżynieria środowiska w specjalności inżynieria sanitarna,
2) legitymuje się co najmniej 10-letnią praktykę zawodową w zakresie ukończonego kierunku studiów,
3) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w Warszawie.

Bezpłatna prenumerata