Programator czasowy do gniazdka leży na banknocie o nominale 20 euro

Jak płacić mniej za prąd. Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

W dobie wysokich cen energii elektrycznej oszczędzanie prądu nabiera szczególnego znaczenia. Jakie są skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć domowe rachunki za prąd? Dlaczego warto mieć w domu wyłącznik czasowy, czujniki ruchu, eko sprzęty AGD i RTV czy żarówki energooszczędne?

Osoba trzyma w rękach energooszczędną żarówkę

Czy warto oszczędzać prąd?

Zdecydowanie tak – jest to niezwykle ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z uwagi na ochronę środowiska naturalnego. Mniejsze zużycie energii przełoży się na:

  • niższe rachunki za prąd, co będzie miało pozytywny wpływ na domowy budżet – w perspektywie długoterminowej oszczędności mogą być liczone nawet w tysiącach złotych;
  • ograniczenie eksploatacji zasobów nieodnawialnych – dzięki temu wystarczą na dłużej, co jest istotne z perspektywy kolejnych pokoleń.

Fotowoltaika, termostat, energooszczędne żarówki czy programator czasowy do gniazdka to idealne sposoby na to, aby zmniejszyć ślad węglowy. Efektem będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co zapewni wymierne korzyści środowiskowe.

Jak ograniczyć rachunki za prąd? Kup żarówki LED-owe, eko sprzęt AGD, czasomierz do gniazdka czy panele PV

Pierwszym krokiem na drodze do tego, aby zmniejszyć zużycie prądu, może być zakup czy wymiana różnych urządzeń i systemów domowych. Najbardziej energooszczędne są LED-y, sprzęty z odpowiednią klasą energetyczną, wyłącznik czasowy, czujniki ruchu, termostat czy panele PV.

Energooszczędne żarówki

Mimo że LED-y są droższe niż tradycyjne żarówki, to jednak warto je wybrać ze względu na znacznie wyższą efektywność energetyczną. Są w stanie dostarczyć tyle samo światło, jednak przy niższym zużyciu prądu. Pozwolą oszczędzić nawet 80% energii.

Eko sprzęty AGD i RTV

Także energooszczędne urządzenia to świetny sposób na ograniczenie zużycia prądu w domu. Zawsze staraj się wybierać sprzęty AGD i RTV oznaczone skalą A bądź B – według nowych etykiet energetycznych. Zużywają one nawet kilkadziesiąt procent mniej energii niż lodówki, płyty indukcyjne czy zmywarki z pozostałymi klasami.

Programator czasowy do gniazdka

Czasomierz do gniazdka można zaprogramować w ten sposób, że będzie automatycznie, o określonych porach włączać i wyłączać sprzęty, do których jest podłączony. W ten sposób nie będą one niepotrzebnie zużywały prąd, gdy się z nich nie korzysta.

Wyłączniki czasowe do gniazdka mają szerokie zastosowanie. Możesz je podłączyć w zasadzie do każdego urządzenia, które wykorzystuje energię elektryczną, na przykład lodówki albo telewizora. Świetnie sprawdzą się też w przypadku bojlera oraz systemu klimatyzacji czy oświetlenia.

Przeczytaj więcej na ten temat: Jak działa i jakie zastosowanie ma czasowy włącznik światła? 

Programator czasowy do gniazdka leży na banknocie o nominale 20 euro

Czujniki ruchu

Takie czujniki stosowane są nie tylko w systemach alarmowych, ale również oświetleniowych. Pozwolą ograniczyć rachunki za prąd dzięki temu, że automatycznie sterują oświetleniem. Uruchamiają je, gdy ktoś wchodzi do danego pomieszczenia, i wyłączają po opuszczeniu go. Czujniki ruchu szczególnie przydatne będą w tych miejscach, w których przebywa się najrzadziej. Chodzi na przykład o wiatrołap, przedpokój, łazienkę albo kotłownię.

Termostat

W każdym grzejniku warto zamontować termostat. Jego zadaniem jest kontrolowanie i utrzymywanie właściwej temperatury w domu. Można ją ustawić oddzielnie dla każdego pomieszczenia, a więc większą na przykład w salonie i łazience, a mniejszą w sypialni. Pozwoli to zachować komfort podczas przebywania w tych miejscach i doprowadzi do ograniczenia zużycia energii.

Panele fotowoltaiczne

Wysokiej jakości system solarny, złożony z wydajnych komponentów, pozwoli w perspektywie długoterminowej na znaczne oszczędności na domowych rachunkach. Jeśli zainwestujesz w urządzenia pochodzące od renomowanych producentów, inwestycja może zwrócić się już po kilku latach. Ocenia się, że rocznie dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych i zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 80%. Poza ekonomicznymi, nie można zapomnieć też o korzyściach środowiskowych związanych z wykorzystywaniem paneli PV.

Co jeszcze można zrobić, aby oszczędzić prąd?

Czujniki ruchu, czasówka do prądu czy fotowoltaika to niejedyne sposoby na to, aby zmniejszyć rachunki za energię. Poza zakupem takich urządzeń czy systemów warto również wdrożyć w swoim życiu pewne nawyki, które pozwolą oszczędzić prąd.

Maksymalnie wykorzystuj światło słoneczne

Światło słoneczne szczególnie przyda się w okresie zimowym. Idealnie sprawdzi się, aby zmniejszyć zużycie prądu w ramach elektrycznego systemu grzewczego, jak podłogówka. Wystarczy, że wpuścisz jak najwięcej takiego światła do swojego domu. Przy słonecznej pogodzie warto przez cały dzień mieć uchylone rolety. Pamiętaj ponadto o tym, że dzięki słońcu masz również dostęp do naturalnego światła. Warto z niego korzystać jak najdłużej – temu służy na przykład ustawienie biurka blisko okna.

Światło słoneczne pada na psa śpiącego w łóżku w domu

Racjonalnie używaj sprzętów domowych

Możesz oszczędzić prąd dzięki zastosowaniu kilku łatwych do wdrożenia wskazówek związanych z używaniem sprzętów AGD.

  • Uruchamiaj pralkę czy zmywarkę tylko z pełnym wsadem. Warto też przy każdym cyklu stosować program eco (jeśli jest dostępny w danym urządzeniu).
  • Wszystkie potrawy gotuj pod przykryciem. Zawsze stawiaj garnek na palniku czy polu grzejnym idealnie dopasowanym do jego rozmiarów. Pamiętaj też o tym, aby codziennie gotować w czajniku tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.
  • Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki czy zamrażarki. Nie zapominaj również o zamykaniu tych urządzeń. Znacznie ułatwi ci to sprzęt z alarmem uchylonych drzwi. Poza tym podczas aranżacji kuchni lodówkę warto ustawić z dala od grzejników.
  • Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia. Potrawy znajdujące się w komorze możesz obserwować przez szybę.
  • Gdy korzystasz z klimatyzatora, nie otwieraj okien. A w sezonie grzewczym unikaj długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Lepiej uchylać okna częściej, jednak na krótki czas.

Źródła:

  1. https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/jak-oszczedzac-prad-w-domu-17-skutecznych-sposobow/#11%E2%80%AFNie_otwieraj_piekarnika_podczas_pieczenia
  2. https://www.gov.pl/web/gdos/po-co-oszczedzac-energie
  3. https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-oszczedzac-prad-sposoby-do-zastosowania-od-zaraz
  4. https://www.lm.pl/aktualnosci/energooszczedne-urzadzenia-czy-warto-w-nie-inwestowac
  5. https://elenger.pl/10-prostych-sposobow-na-oszczedzanie-energii

Artykuł sponsorowany

Bezpłatna prenumerata