Forum Pomp Ciepła 2019 w Brukseli – podsumowanie rynku

• Dwucyfrowy wzrost sprzedaży pomp ciepła na rynku europejskim na przestrzeni ostatnich czterech lat.
• Branża gotowa na osiągnięcie wyższych wyników dla przyszłości Unii Europejskiej.

Na kilka dni przed wyborami europejskimi Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA – European Heat Pump Association) zgromadziło podczas Heat Pump Forum 2019 ponad 200 ekspertów z branży z całej Europy, aby omówić najnowsze osiągnięcia na rynku i ocenić, w jaki sposób pompy ciepła mogą przyczynić się do przyszłej i jaśniejszej Europy.
Dzięki zainstalowaniu 11,8 miliona urządzeń w całej Europie, technologia pomp ciepła bardzo szybko przekształciła się w kamień węgielny europejskiej przemiany energetycznej w zakresie ogrzewania. Obecnie ok. 10% wszystkich budynków jest ogrzewanych przez pompy ciepła.
Dzięki potencjałowi elastyczności po stronie poboru ciepła i popytu w nowym systemie energetycznym potrzebne będą pompy ciepła, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. oraz zrealizować entuzjastyczny projekt reindustrializacji Unii Europejskiej. Oznacza to jednak, że „ogrzewanie i chłodzenie” musi najpierw stać się najwyższym priorytetem następnego Parlamentu Europejskiego i Komisji.
– Pompy ciepła zapewniają wiele korzyści zgodnie z celami energetycznymi i klimatycznymi UE – twierdzi Thomas Nowak, sekretarz generalny EHPA. – Być może największą zaletą jest ich dostępność. Technologia pompy ciepła może być stosowana w budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz w procesach przemysłowych. Najnowsze osiągnięcia technologiczne umożliwiają ich zastosowanie podczas renowacji budynków mieszkalnych i procesów przemysłowych. Te ostatnie jednostki mogą skutecznie dostarczać ciepło do 160°C.
Rzeczywiście, EHPA zawsze zdecydowanie opowiadała się za ambitnymi i skutecznymi środkami mającymi na celu pełną dekarbonizację europejskich gospodarek do 2050 r., jak również była za promowaniem odnawialnego, efektywnego i inteligentnego europejskiego systemu energetycznego. Branża pomp ciepła nieustannie dokłada starań, aby poprawić jakość i trwałość swoich produktów.

O EHPA

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli reprezentuje większość europejskiego przemysłu pomp ciepła. Obecnie ma 123 członków ze wszystkich części łańcucha wartości w branży: pompy ciepła i producentów komponentów, instytuty badawcze, uniwersytety, laboratoria testujące i agencje energetyczne. Jego głównym celem jest promowanie świadomości i właściwego wdrażania technologii pomp ciepła na europejskim rynku zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. EHPA koordynuje europejski znak jakości dla pomp ciepła oraz system edukacji i szkoleń EUCERT dla instalatorów pomp ciepła. Kompiluje roczne statystyki sprzedaży i prognozy rynkowe.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ehpa.org.

Tegoroczne Forum Pomp Ciepła w Brukseli odzwierciedliło pionierską rolę przemysłu pomp ciepła, dając przestrzeń niekonwencjonalnym aspektom debaty energetycznej, takim jak współpraca z młodzieżą i studentami oraz odpowiednia interakcja między dalszą elektryfikacją a gazyfikacją. Wydarzenie miało również na celu przedstawienie innowacyjnych doświadczeń związanych z pompami ciepła na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym oraz z wartością dodaną dla innych części europejskiego przemysłu i gospodarki cyfrowej. Thomas Nowak, Sekretarz Generalny EHPA, dodał również:
Współpracujemy z wieloma branżami i sektorami, aby współtworzyć lepszą przyszłość dla Europy. Jesteśmy również gotowi wesprzeć pracę nowych przywódców politycznych wybranych z wyborów europejskich w tym miesiącu. Naszym głównym życzeniem politycznym jest, aby ogrzewanie i chłodzenie (stanowiące 50% całkowitego zużycia energii w UE) ostatecznie uznano za najwyższy priorytet UE, nie tylko po to, by osiągnąć neutralność emisyjną dwutlenku węgla do 2050 r., ale także by pomóc w ponownej industrializacji Europy w najbardziej zrównoważony sposób.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC jest członkiem Stowarzyszenia EHPA.
Na spotkaniu w Brukseli PORT PC reprezentowała Małgorzata Smuczyńska – wiceprezes zarządu PORT PC.
Fot. Heat Pump Forum 2019 (Fot. EHPA)

Bezpłatna prenumerata