Dlaczego system podciśnieniowy Geberit Pluvia?

Właściwa technologia = większa skuteczność

Geberit to prekursor podciśnieniowego odwodnienia dachów w Polsce. Podciśnieniowy system Geberit Pluvia od dziesięcioleci wyznacza nowe standardy w zakresie odprowadzania wody deszczowej z dachów. System Geberit Pluvia sprawnie odprowadza wodę z różnych powierzchni dachowych. Montaż systemu Pluvia wymaga mniej materiałów i miejsca niż tradycyjny system. Pluvia więc to większa swoboda w projektowaniu oraz mniejsze koszty montażu. Warto też zauważyć, że wpusty, system rurowy oraz system mocowania badane są przez firmę Geberit w warunkach ekstremalnego obciążenia.

Wpusty dachowe Pluvia

Na sprawność oraz szybkość działania systemu podciśnieniowego mają wpływ wpusty dachowe. Zaletą wpustów Geberit Pluvia jest specjalna budowa, która gwarantuje ograniczony dostęp powietrza do wpustu, dzięki czemu już 4 cm wody na dachu wystarczą, aby cały system był zalany wodą i działał z pełną wydajnością. Odpowiada za to element funkcyjny wpustu, bo to on decyduje o szybkości zadziałania systemu. Kolejną zaletą wpustów Geberit jest wysoka jakość materiałów, z jakich wykonywane są poszczególne elementy. Warto zwrócić uwagę na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Geberit stosuje wyłącznie uszczelki z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Takie uszczelki nie starzeją się, nie ulegają odkształcaniu czy zniszczeniu w zmiennych warunkach pracy, nawet w warunkach ekstremalnych (Afryka/Azja). Gwarantuje to wytrzymałość ponad 50 lat.
Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego Geberit zaleca wykonywanie dodatkowej instalacji awaryjnej, która zabezpieczy dach płaski przy opadach ponadnormatywnych, czyli większych niż przyjęto w obliczeniach. W ofercie Geberit kwestia instalacji awaryjnych jest integralną częścią systemu Pluvia. Wszystkie wpusty w ofercie Geberit Pluvia mogą być zastosowane również w instalacji awaryjnej, a zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element spiętrzający zintegrowany jest z elementem funkcyjnym, instalacja awaryjna pracuje więc również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu. Wpusty awaryjne są montowane na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych. Po zamontowaniu na dachu, łatwo odróżnić obie instalacje, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe elementy niebieskie.

Odwodnienie dla każdej konstrukcji dachu

Asortyment wpustów Geberit Pluvia zapewnia rozwiązania dla wszystkich konstrukcji dachowych: do dachów krytych folią, papą bitumiczną oraz do montażu w rynnach. Dla dachów ocieplonych, dachów zielonych oraz dachów odwróconych dostępne są dodatkowe produkty pozwalające przyłączyć paroizolację. Oferta obejmuje również awaryjne zestawy przelewowe, dzięki którym każdy wpust dachowy można przekształcić w przelew bezpieczeństwa.

Montaż systemu – wskazówki

W celu uszczelnienia przejść przez dach, należy zastosować elementy paroizolacji systemu Geberit Pluvia. Niezastosowanie szczelnej paroizolacji skutkuje utratą izolacyjności termicznej warstwy ocieplenia na dachu.
Montaż zaś wpustów na dachach zielonych, odwróconych możliwy jest dzięki systemowym studzienkom Geberit Pluvia wykonanym z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta zawierająca również płytę odciążającą, która gwarantuje, że podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome) studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona. W zależności od rodzaju dachu i jego przeznaczenia dostępne są dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekkie do 300 kg i ciężkie do 1,5 tony. Istnieje zatem możliwość montażu wpustów Pluvia również na dachu pełniącym rolę parkingu.
Dzięki odpowiedniemu montażowi Pluvia jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie.
System rurowy (PE-HD) montowany jest za pomocą systemowych uchwytów na szynie, która przejmuje na siebie siły wynikające z pracy rurociągu. Dlatego też całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10.
Długi prosty odcinek kolektora wprowadzany jest w wibracje przez płynącą z dużą prędkością wodę, powodując odchylenia od osi. Dla rurociągu nie stanowi to problemu. Niezwykle elastyczny i wytrzymały materiał, z jakiego wykonany jest rurociąg charakteryzuje odporność na drgania i wibracje, a połączenia zgrzewane, które łączą materiał na poziomie molekularnym, gwarantują absolutną szczelność. Jednakże w przypadku sytuacji ekstremalnych firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg.

Wsparcie software

Na koniec warto podkreślić, że Geberit posiada program Geberit ProPlanner, którego algorytm oparty jest na warunkach rzeczywistych występujących w systemach podciśnieniowych, czyli na wypełnieniu rur mieszanką wodno-powietrzną.
Zespół obliczeniowy wykonuje nieodpłatnie obliczenia i optymalizację projektowanych układów. Projektant, oprócz obliczeń hydraulicznych oraz rysunków otrzymuje również precyzyjne zestawienie materiałowe. Geberit daje możliwość bezpłatnego pobrania danych BIM w formacie Autodesk Revit dla całego systemu Geberit Pluvia.

Gwarancja Geberit

To, co wyróżnia Geberit to fakt, że firma jest jedynym producentem, który zapewnia dostęp do części zamiennych 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Gwarancja na wszystkie elementy systemu wynosi 10 lat. Geberit daje także gwarancję funkcjonowania podciśnieniowego systemu pod warunkiem wykonania instalacji zgodnie z dostarczonym przez firmę Geberit opracowaniem.

Atuty Geberit Pluvia w skrócie
• Mniej wpustów dachowych ze względu na dużą przepustowość.
• Mniejsza średnica rur odpływowych i mniej rur spustowych, ponieważ przewody instalacji całkowicie wypełniają się deszczówką.
• Mniej połączeń na podziemnych odcinkach instalacji kanalizacyjnej.
• System samoczynnego oczyszczania – prędkość przepływu znacznie przekracza 0,5 m/s, co sprzyja oczyszczaniu instalacji.
• Instalacja bez spadków, co pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni.

Bezpłatna prenumerata