Ceny nośników ciepła, a więc ile płacimy za gaz, węgiel, olej opałowy?

Według statystyk GUS-u w Polsce, aż 50% gospodarstw domowych wykorzystuje ogrzewanie na paliwa stałe (głównie węgiel i drewno), a 40% pobiera ciepło z sieci. Jedynie 10% gospodarstw ogrzewa dom gazem ziemnym. Pozostała niewielka część opiera się na paliwach ciekłych (gaz, olej opałowy) i innych źródłach ciepła. Rozwiązania ekologiczne są jeszcze mniej popularne – kolektory słoneczne wykorzystuje jedynie jedno gospodarstwo domowe na 300, a pompy ciepła – jedno na 3000. Ogrzewanie elektryczne stosuje się sporadycznie, raczej do dogrzewania pomieszczeń niż jako główne źródło ciepła.

Drogo i coraz drożej 

W badaniu GUS przeanalizowano także koszty ogrzewania mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni w zależności od źródła ciepła (uwzględniono jedynie zakup paliwa, bez kosztów instalacji oraz eksploatacji). Nośnikami o najniższych kosztach zakupu okazały się węgiel kamienny i gaz ziemny – odpowiednio 20 i 27 zł/m2. W średnim przedziale cenowym znalazło się ciepło z sieci 30 zł/m2. Najdroższe nośniki to olej opałowy i energia elektryczna – 40 zł/m2. Analiza tabeli cen paliw wyraźnie wskazuje, że energia na ogrzewanie coraz mocniej obciąża domowe budżety.

 


JAK OSZCZĘDZAĆ CIEPŁO – radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating Sp. z o.o. – właściciela marki Purmo

Wiele osób spoglądając na coraz wyższe rachunki za ciepło zastanawia się nad inwestycją w nowoczesne technologie i modernizacje, które w perspektywie dalszego wzrostu cen, pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania. Producenci prześcigają się w proponowaniu oszczędnych systemów ogrzewania: nowoczesne kotły grzewcze, alternatywne sposoby pozyskania energii, modernizacja instalacji, wymiana grzejników, ocieplenia budynków. Pamiętajmy, że niezwykle ważne jest także to, w jaki sposób instalacja grzewcza jest użytkowana. Nie mając na ten temat wiedzy, nie wykorzystamy w pełni możliwości nowoczesnych rozwiązań. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu poprawimy efektywność istniejącej instalacji, nawet bez dodatkowych inwestycji. Kierownik działu technicznego Rettig Heating Sp. z o.o., właściciela marki Purmo – radzi, jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Materiał jest fragmentem informacji przygotowanej w październiku przez firmę Rettig Heating
Pobierz pełną wersję porady

 

 

 

 

 

 

Bezpłatna prenumerata