Aqua Revital 2.5 – podaje krystaliczną wodę źródlaną na cały dom lub mieszkanie dla 4 lub 6 osób. Przeznaczony do montażu na lub w ścianie, ew. do ustawienia na posadzce. Wykonany płycie montażowej lub w szafce. Służy do uzdatniania wody niechlorowanej. Zastosowana ultrafiltracja oczyszcza wodę z bakterii i wirusów

Aqua Revital – kompaktowy układ filtrów do wody

Woda źródlana w domu
Aqua Revital 2.5

Białostocka firma BARTOSZ działająca w branży od 1990 r. wprowadziła do sprzedaży filtry kompaktowe do uzdatniania wody wodociągowej oraz powierzchniowej Aqua Revital ( A-R). Jakość wody po A-R jest co najmniej porównywalna z najlepszymi wodami butelkowanymi. A-R mogą pokrywać potrzeby całego domu. W wersji z rewitalizacją A-R dają wodę źródlaną, czego nie można otrzymać z butelki. Specjalny węgiel aktywny w odmianie dostosowanej dla A-R skutecznie usuwa trujący dla organizmów chlor i jego związki.  Filtry A-R zabezpieczają także odbiorniki przed uszkodzeniem rdzą i piskiem, wydłużając ich żywotność. A-R to produkt na wiele lat, łatwy w obsłudze.

Przeznaczenie filtrów Aqua Recital


 

Filtry A-R przeznaczone są do uzdatniania:
– wody wodociągowej, czyli tzw. kranówki w mieszkaniach, domach jednorodzinnych,
zakładach pracy, szkołach, przedszkolach itp. Woda uzdatniana winna spełniać wymogi wody pitnej.
– wody powierzchniowej z: jezior, rzek oraz w miarę czystych stawów. Woda uzdatniana nie może zawierać szkodliwych związków chemicznych, jak sztuczne nawozy, czy środki ochrony roślin itp. nie może także zawierać zawiesiny ilasto-gliniastej (jak np. wody górskie w czasie intensywnych opadów deszczu).

Co mogą filtry Aqua Revital (w zależności od konfiguracji)

Filtry A-R mogą:
– usuwać cząstki stałe, rdzę, piasek i inne zanieczyszczenia stałe oraz mętność aż do poziomu krystalicznego wody,
– usuwać resztki związków żelaza i manganu (zawartość w wodzie uzdatnionej  żelaza nie większa, jak 0,2 mg/l, manganu jak 0,05 mg/l wody uzdatnianej),
– usuwać chlor, niemiły zapach i smak, redukować barwę wody,
– usuwać bakterie, wirusy, cysty – nawet o 99,99%,
– rewitalizować wodę, czyli przywracać jej charakter wody źródlanej.

Woda… wodzie nierówna
Filtry A-R pozwalają uzyskiwać, w zależności od konfiguracji, według klasyfikacji firmy BARTOSZ wodę: dobrą, krystaliczną oraz dobrą wodę źródlaną lub krystaliczną wodę źródlaną.
Woda dobra – to woda oczyszczona z zanieczyszczeń wtórnych, cząstek stałych o grubości powyżej 5 mikronów, przedostających się do rurociągów sieci wodociągowej, a także ze związków chloru – jeśli woda w wodociągu jest chlorowana. Woda ta ma dobry smak i zapach, barwę oraz mętność. Pod względem składu chemicznego i właściwości organoleptycznych jest co najmniej tak dobra, jak podają ją wodociągi do sieci, nie chlorując.
Woda krystaliczna – jest lepsza od wody dobrej pod względem mętności – oznacza to,
że jest z niej usuwana także zawiesina bardzo drobnych cząstek np. ilastych, które w wodzie
wodociągowej mogą się znajdować nawet wówczas, gdy spełnia ona wymogi wody
pitnej. Prócz tego woda krystaliczna jest oczyszczona pod względem biologicznym prawie całkowicie z wszelkich mikroorganizmów – bakterii, wirusów, cyst, grzybów itp.
Woda źródlana – proces jej uzyskiwania polega m.in. na energetyzowaniu oraz zmianie
struktury wody przez rozbicie dużych klasterów charakteryzujących wodę stojącą na
mini klastery, jakie cechują wodę źródlaną.

Filtry A-R zasadniczo nie zmieniają składu chemicznego wody. W wersji standardowej nie usuwają twardości wody (wapnia i magnezu, selenu – pierwiastków życia), bo wpływa to negatywnie na zdrowie osób pijących taką wodę. Z tego powodu, do redukcji tych związków należy podchodzić bardzo ostrożnie i wykonywać ją tylko przed urządzeniami, które chcemy chronić. Szczególną wartość dają filtry A-R wyposażone w funkcją rewitalizacji. Wartością tą jest woda źródlana. Ma szczególne cechy i przez to jest niezwykle pozytywna dla organizmów żywych i roślin. Wystarczy przypomnieć, że ludzie żyjący w górach, mający stały do niej dostęp, żyją stosunkowo dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem.

Wydajność filtrów Aqua Revital oraz zakres stosowania

Standardowo filtry A-R mogą zapewniać odpowiednio wodę tylko do spożycia albo na cały dom. W opcji mogą być wykonywane rozwiązania stosowne do potrzeb. Zakres ciśnienia wody dla filtrów A-R wynosi od 2,5 do 5,0 at. W opcji istnieje też możliwość zamówienia filtra z reduktorem ciśnienia.

Wykonanie, zakres dostawy, montaż filtrów Aqua Revital

Filtry A-R wykonywane są w następujących wersjach montażowych:
–  na specjalnej płycie ze stali nierdzewnej (montaż na ścianie lub konstrukcji),
–  na stelażu pod szafkę w kuchni,
– w szafie z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo (do montażu na lub w ścianie bądź bezpośrednio na posadzce).
Bardziej złożone zestawy mogą być zbudowane na specjalnych wspornikach wykonanych z profili ze stali nierdzewnej.
Do zakresu dostawy wchodzą kompletny filtr A-R, komplet kluczy, wkłady wymienne na jedną wymianę.
Filtry A-R należy instalować w strefie ciepłej, tj. w miejscach, w których zapewniona jest dodatnia temperatura. Nie wolno ich jednak montować w miejscach nasłonecznionych albo w pobliżu źródeł ciepła (np. przy kotle), ze względu na nagrzewanie się wody i możliwość rozwoju bakterii gnilnych w instalacji.

Trwałość i eksploatacja filtrów Aqua Recital
Prawidłowo eksploatowane i serwisowane filtry A – R mogą służyć nawet kilkanaście lat. Bieżąca obsługa filtrów sprowadza się przede wszystkim do okresowego płukania filtra jednego z elementów oraz sprawdzenia szczelności. W trakcie eksploatacji wymiany wymagają:
– wkłady wymienne bawełniane, których okres używalności zależny jest od jakości wody uzdatnianej i wynosi od 6 do nawet kilkunastu miesięcy,
– wkłady z węglem aktywnym, których okres używalności określany jest na około 6 miesięcy,
– membrany do ultrafiltracji – ich trwałość jest oceniana na 6 lat, a nawet więcej, w zależności od jakości wody i poprawności eksploatacji

Aqua Revital 1.1
Aqua Revital 1.5

Zalecenia do wykonania instalacji, czyli jak rozdzielić instalację dla wody o różnym  przeznaczeniu

Woda w domach, mieszkaniach czy zakładach pracy ma różne przeznaczenie. Różna także może być jej jakość. Ze względu na koszty uzdatniania wody, a także na kurczące się jej zasoby, a co za tym idzie wzrastające ceny, przewiduje się w przyszłości wykorzystywanie wszelkich źródeł wody. Będziemy zbierać wodę z deszczu i roztopów. Oczyszczać wodę szarą (z mycia się i kąpieli) po to, by stosować ją do spłukiwania misek ustępowych.

Dojdziemy także zapewne do oczyszczania ścieków sanitarnych i wykorzystywania takiej wody np. do podlewania ogrodu. Budując dom, już dzisiaj warto przewidzieć różne opcje i wykonać instalacje tak, by możliwe było ich różne wykorzystanie. Przede wszystkim należy:
rozdzielić instalację wodociągową i wykonać oddzielną do spłukiwania misek ustępowych, oddzielną do podlewania ogrodu, oddzielną do pozostałych odbiorników, tj. zasilających baterie umywalkowe, prysznice, wanny i zlewozmywaki, pralki, zmywarki itp. Pozwoli to na korzystanie w przyszłości z różnych źródeł wody, stosownie do celu, jakiemu dana woda ma służyć. Filtry A-R uwzględniają możliwość rozdzielenia instalacji  stosownie do przeznaczenia: do zasilania ogrodu, do zasilania toalety, do zasilania umywalek, kuchni, wanien i pryszniców;
rozdzielić kanalizację sanitarną (z toalet oraz zlewozmywaków) od kanalizacji wody szarej (z umywalek i wanien). Pozwoli to wykorzystywać wodę szarą po jej oczyszczeniu do spłukiwania misek ustępowych oraz ewentualnie do podlewania ogrodu;
wykonać kanalizację deszczową z podłączonymi do niej rurami deszczowymi z dachu i odprowadzić ją do zbiornika szczelnego umieszczonego w ziemi. Woda ta może być wykorzystywana zarówno do podlewania ogrodu, jak i spłukiwania sedesów.

BARTOSZ Sp.j. Bujwicki, Sobiech
ul. Sejneńska 7, 15-399 Białystok
tel. 85 745 57 12
faks 85 745 57 11
bartosz@bartosz.com.pl
www.bartosz.com.pl

 

Bezpłatna prenumerata