Thermia Calibra Eco – gruntowa pompa ciepła z nowym czynnikiem chłodniczym R452B

Thermia Calibra Eco jest pierwszą gruntową, inwerterową pompą ciepła na świecie, w której zastosowano nową technologię przyjazną środowisku. Jest to pierwsza pompa ciepła wykorzystująca czynnik chłodniczy R452B o wyjątkowo niskim oddziaływaniu na środowisko – niski GWP*.

* GWP – współczynnik globalnego ocieplenia to wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany. Porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę dwutlenku węgla. Im wyższa wartość GWP, tym bardziej szkodliwy jest czynnik chłodniczy.

Coraz bardziej restrykcyjne wymagania UE odnośnie pomp ciepła

Unia Europejska wprowadziła plan działania, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 80% w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Planem tym objęta jest branża producentów pomp ciepła, w których stosowane są czynniki chłodnicze (rozporządzenie F-gazowe). Plan Unii Europejskiej zakłada stopniowe ograniczanie i odchodzenie od dotychczasowych czynników chłodniczych o wysokim GWP na rzecz czynników o niskim GWP, takim jak np. R458B.

Thermia – pionier pomp ciepła, pierwszy z czynnikiem R452B

Thermia jako pierwszy producent gruntowych pomp ciepła w Europie rozpoczyna konwersję swoich produktów na czynniki chłodnicze o niższym GWP, zgodnie z wytycznymi UE (rozporządzenie F-gazowe). W 1973 roku byliśmy pionierami w masowej produkcji gruntowych pomp ciepła, a dziś prawie 50 lat później jesteśmy dumni, że znów jesteśmy pionierami, tym razem we wdrażaniu ekologicznych technologii.
Pracując nad nową pompą ciepła Calibra Eco, Thermia wybrała czynnik R452B, ponieważ jego właściwości są najbardziej zbliżone do R410A, a jednocześnie ma niski wpływ na środowisko (niski GWP).
Calibra Eco, oparta na technologii inwerterowej, jest doskonałym wyborem dla energooszczędnych budynków nowo wybudowanych, jak rownież idealnie nadaje się do projektów modernizacyjnych, w których może dostarczyć ciepło i jednocześnie precyzyjnie dostosować się do energii dostępnej w gruncie.

Thermia Calibra Eco to inwerterowa, gruntowa pompa ciepła, która zapewnia komfort ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Calibra Eco obejmuje zakres mocy 2-16 kW i zawiera funkcje zoptymalizowane pod kątem maksymalnych oszczędności energii podczas ogrzewania lub chłodzenia budynków.

Technologia inwerterowa – Thermia

Sprężarka to swego rodzaju „serce” pompy ciepła. Zużywa nawet do 90% energii elektrycznej wykorzystywanej przez całe urządzenie. Z tego powodu jej konstrukcja, wydajność i sterowanie ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy pompy ciepła. Tym, co odróżnia pompę Calibra Eco od innych inwerterowych, gruntowych pomp ciepła, to połączenie trzech elementów: sprężarki, inwertera i sterownika pompy. Sprężarka inwerterowa może pracować wolniej lub szybciej, płynnie dopasowując swoją moc do potrzeb budynku, aż do osiągnięcia mocy maksymalnej. Jednak o efektywności tego procesu decyduje sterownik, a pompa Calibra Eco, jako jedyna pompa na rynku, kontroluje proces pracy sprężarki i ma wizualizację tzw. „koperty pracy” na wyświetlaczu. Funkcjonowanie sprężarki tylko w „kopercie pracy” zapewnia najlepsze warunki pracy sprężarki i całego układu. Potwierdzeniem tego jest SCOP 5,96** jeden z najwyższych wskaźników efektywności wśród pomp gruntowych dostępnych na rynku.

** ogrzewanie podłogowe 35°C, zgodnie z PN-EN 14825, klimat zimny (Helsinki), P-design (projektowe obciążenie cieplne) Calibra Eco 16: 15 kW (B0W55), 16 kW (B0W35)

Mnóstwo ciepłej wody – nowy standard komfortu

W pompie ciepła Thermia Calibra Eco wykorzystana została technologia TWS (Tap Water Stratification), czyli termiczne uwarstwienie wody w zasobniku. Efekt ten jest osiągany dzięki wężownicy w kształcie spirali ułożonej na całej wysokości 184-litrowego zasobnika c.w.u. wykonanego ze stali nierdzewnej. Wężownica jest obecnie często stosowana. W Calibrze Eco jej powierzchnia wymiany ciepła i kształt jest tak zaprojektowany, aby uwarstwienie ciepłej wody zabezpieczało jej pobór o oczekiwanej temperaturze w możliwie najkrótszym czasie. Technologia TWS pozwala na produkcję o 15% więcej ciepłej wody i dwukrotnie skraca czas jej przygotowania. Dodatkowo technologia inwerterowa i priorytet przygotowania c.w.u. sprawiają, iż sprężarka płynnie zwiększając obroty i moc, szybko przygotuje wymaganą ilość wody. W Calibrze Eco użytkownik przy 184-litrowym zasobniku ma do dyspozycji ok. 260 litrów wody o temperaturze 40°C i jest to najlepszy wynik w tym segmencie pomp ciepła.

Przyjemny chłód w lecie

Calibra Eco w połączeniu z modułem chłodzenia może chłodzić w okresie lata. Latem pompa ciepła usuwa nadmiar ciepła z budynku i przekazuje je do gruntu poprzez czynnik obiegu dolnego źródła krążący w kolektorze gruntowym, a więc do budynku przekazywany jest chłód. Chłód można rozprowadzać za pomocą systemów podłogowych lub przez klimakonwektory. Zastosowanie chłodzenia pasywnego jest znacznie tańsze niż tradycyjna klimatyzacja zarówno pod względem inwestycji, jak i kosztów eksploatacji.

Inteligentny sterownik

Sterownik koordynuje pracę systemu grzewczego i zarządza jego funkcjami. Sterownik pompy Calibra Eco został wyposażony w kolorowy, dotykowy wyświetlacz, który pozwala na wygodne korzystanie z możliwości pompy ciepła. Intuicyjny interfejs użytkownika, czytelna infografika i dotykowa nawigacja to przyjazna obsługa, a specjalny algorytm (integral), to najniższe możliwe koszty eksploatacji przy zapewnieniu wymaganej temperatury pomieszczeń. Aktualizacja oprogramowania sterownika na nowsze odbywa się za pomocą portu USB.

Cśśś… – niski poziom dźwięku

Każda pompa ciepła wyposażona w sprężarkę wydaje charakterystyczny dźwięk. Pompa Calibra Eco została skonstruowana tak, aby zredukować poziom drgań pochodzący ze sprężarki oraz poziom dźwięku emitowanego przez sprężarkę. Redukcje drgań i dźwięku zapewniają: gumy dystansowe, osłony dźwiękochłonne i przyłącza elastyczne. W zależności od prędkości obrotowej sprężarki, poziom natężenia dźwięku w pompie Calibra Eco waha się od 29 do 48 dB (A)***.

*** zgodnie z EN 12102 i EN ISO 3741 (B0W35)

Online – pełna kontrola

W pompie Calibra Eco jest możliwość zdalnego kontrolowania stanu pracy pompy ciepła poprzez system Thermia Online. Kontroluje on stan pracy pompy, najważniejsze parametry i udostępnia informacje o ewentualnych alarmach. Online działa za pomocą Internetu z wykorzystaniem laptopa, tabletu lub smartfona (system iOS i Android). Warto dodać, iż monitorowanie pracy tej pompy ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów i kosztów.

Wartość dla klienta

Podsumowując w kilku podpunktach, oto korzyści płynące z wyboru pompy ciepła Thermia Calibra Eco do domów niskoenergetycznych:
· najwyższa efektywność SCOP 5,96, co oznacza niskie rachunki za prąd,
· przyjazna środowisku – najniższy GWP na rynku,
· jedna z najlepszych na rynku w produkcji ciepłej wody użytkowej, co zapewnia wysoki komfort,
· najcichsza praca i możliwość lokalizacji w dowolnym miejscu domu,
· szybki i prosty montaż,
· pasuje do instalacji nowych i modernizowanych obiektów (temp. zasilania 65°C),
· pracuje efektywnie zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami.
Na koniec warto podkreślić, iż prawidłowo dobrana i uruchomiona pompa ciepła, pracuje i ogrzewa dom przez około 20-25 lat, a koszty takiego ogrzewania są 40-70% niższe, niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym, gazem LPG lub olejem opałowym.

www.nowatermia.pl

Bezpłatna prenumerata