Każda pompa ciepła wykorzystuje przemiany termodynamiczne i zbudowana jest z tych samych podstawowych elementów: parownika, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężnego. Decydując się na pompę ciepła typu powietrze-woda, można wybrać jednostkę jednomodułową, czyli monoblok, lub składającą się z dwóch modułów (split).
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła typu monoblok to urządzenie, którego wszystkie elementy oraz obieg czynnika roboczego zamknięte zostały w jednej obudowie. Stanowi monolityczną jednostkę, która w zależności od modelu przeznaczona jest do instalacji na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. W przypadku urządzeń montowanych wewnątrz budynków pompę ciepła należy zlokalizować przy ścianie zewnętrznej. Powietrze, niezbędne do jej pracy doprowadzane jest do jednostki za pomocą przewodów powietrznych, których wloty znajdują się na zewnątrz domu.
Zalety pomp ciepła typu monoblok:
• niższy generowany poziom hałasu w porównaniu z pompami typu split – urządzenia są zaizolowane zarówno termicznie, jak i akustycznie;
• szczelność – pompy monoblok napełniane są czynnikiem roboczym w procesie produkcji w fabryce, gdzie następnie są hermetycznie zamykane i testowane pod względem szczelności;
• brak konieczności corocznych kontroli szczelności, dodatkowe koszty dla użytkownika (około 400-600 zł);
• zwarta zabudowa, która zapewnia nieco wyższą sprawność grzewczą w porównaniu z pompami typu split;
• łatwa instalacja;
• brak konieczności posiadania przez instalatora uprawnień F-gazowych oraz dodatkowych narzędzi – dzięki temu instalacja pompy typu monoblok jest tańsza niż pompy split.
Wady pomp ciepła typu monoblok
• wyższa cena – pompa ciepła monoblok ma dobrze zaizolowaną konstrukcję, która gwarantuje łatwiejszy montaż i wydłuża jej żywotność w porównaniu z pompami ciepła split;
• większe straty ciepła dla pomp zewnętrznych;
• hałas wewnątrz budynku – w przypadku pomp wewnętrznych;
• konieczność zabezpieczenia przewodów wodnych w przypadku jednostek zewnętrznych. Jeśli w trakcie mrozu dojdzie do zatrzymania pracy pompy (np. w wyniku zaniku napięcia elektrycznego), urządzenie musi mieć zabezpieczenie przed zamarzaniem wody.
Można zastosować w obiegu pompy roztwór glikolu oraz dodatkowy wymiennik między pompą a instalacją c.o. (powoduje to spadek COP urządzenia) albo połączenie hydrauliczne wykonać za pomocą rur preizolowanych, ułożonych w gruncie ok. 20 cm poniżej głębokości zamarzania gruntu.
Nowe monobloki Buderus
Logatherm WLW186i/176i AR
Nowoczesne, niezwykle ciche pompy ciepła powietrze-woda Logatherm WLW186i/176i AR należące do linii wzorniczej Titanium Design to idealny wybór do ekologicznego, oszczędnego ogrzewania w domach jedno- i dwurodzinnych. Wykorzystują naturalny czynnik chłodniczy R290. Przeznaczone do zastosowań w nowym i modernizowanym budownictwie dzięki wysokiej temperaturze zasilania do 75°C. Wersje z wbudowanym zasobnikiem 170 litrów lub bez zasobnika ciepłej wody, wbudowany moduł internetowy, klasa energetyczna A++.
Logatherm WLW156 MB AR
Niezwykle kompaktowe rozwiązanie, odpowiednie do stosowania w nowych i modernizowanych budynkach. Wersja bez zasobnika c.w.u., klasa efektywności energetycznej A++, działanie samodzielne lub współpraca z innym źródłem ciepła; współpraca z instalacją fotowoltaiczną.
Przejdź Logatherm WLW186i AR
Przejdź Logatherm WLW176i AR
Przejdź Logatherm WLW156 MB AR
Pompa ciepła split
Pompy ciepła typu split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą rurami. W module zewnętrznym (zainstalowanym na zewnątrz budynku) zachodzi większość procesów termodynamicznych związanych z transportem ciepła.
W rurach między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną krąży czynnik roboczy. Moduł wewnętrzny zawiera skraplacz oraz inne elementy systemu (np. zawór czy zasobnik c.w.u.).
Zalety pomp ciepła typu split:
• mniejsze koszty inwestycji niż w przypadku pomp typu monoblok;
• usunięcie źródła hałasu z budynku;
• zerowe straty ciepła – pompa ciepła split dostarcza je niemal bezpośrednio ze skraplacza do instalacji grzewczej lub zasobnika;
• w przypadku braku dostaw energii elektrycznej nie występuje ryzyko zamarznięcia przewodów i uszkodzenia pompy.
Wady pomp ciepła typu split:
• trudniejszy montaż, konieczne jest połączenie modułów rurkami stanowiącymi część układu termodynamicznego, czego może dokonać wyłącznie instalator mający uprawnienia F-gazowe (do pracy z gazami chłodniczymi); ·
• coroczne opłaty za kontrolę szczelności, którą przeprowadza się, jeśli ekwiwalent dwutlenku węgla dla danego czynnika chłodniczego przekracza 5 ton;
• uzależnienie sprawności pompy od odległości między modułami i ilości zgięć w rurkach łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną – im większa odległość i im więcej zgięć, tym mniejsza sprawność.
Logatherm WLW166i – split od Buderus
Nowa pompa ciepła powietrze-woda Logatherm WLW166i pobiera bezpłatnie energię z powietrza i zamienia ją w ciepło.
• przyjazne dla środowiska i atrakcyjne cenowo źródło ciepła
• kwalifikująca się do programów dofinansowania pompa ciepła powietrze-woda o nowym designie
• nowoczesny, elegancki regulator Logamatic HMC310 obsługiwany intuicyjnie
Przejdź Logatherm WLW166i
Obejrzyj Webinar Buderus „Sezon z pompą – split czy monoblok?”
Zarówno pompa ciepła typu monoblok, jak i split ma zalety i wady. Najczęściej za jednym albo drugim rozwiązaniem przemawiają względy finansowe związane z inwestycją. Jeśli budżet na to pozwala, przyszli użytkownicy wybierają zwykle pompę typu monoblok. Ograniczone fundusze z kolei częściej skłaniają do wyboru pompy ciepła typu split.
Zobacz również
-
Hybrydowy system ogrzewania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach
-
Smart Price Adaption – nowa rewolucyjna funkcja w pompach ciepła NIBE
-
Nowe pompy ciepła Ecoforest na polskim rynku
-
Zapewnienie wydajnej i bezawaryjnej pracy instalacji – odgazowanie próżniowe
-
Jak mieszkańcy bloku obniżyli koszty ogrzewania i c.w.u. o 68% dzięki pompom ciepła