Neoheat – ciche pompy ciepła z dofinansowaniem

Wybór powietrznej pompy ciepła odpowiedniej do potrzeb klienta to nie lada wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu parametrach takich, jak: wydajność, energooszczędność, moc czy kompatybilność z posiadanym systemem grzewczym. Bardzo ważna jest także głośność pracy pompy ciepła, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej.

Skąd bierze się hałas powietrznych pomp ciepła?

Początkowo zdarzało się, że dźwięki wydawane przez pompy ciepła były uciążliwe dla użytkowników ceniących sobie ciszę, na szczęście branża znacznie rozwinęła się przez ostatnie lata – również na tym polu. Obecnie dostępne na rynku pompy ciepła powietrze-woda generują coraz mniejszy hałas. Oczywiście, nadal nie da się go całkowicie wyeliminować. Jego źródłem jest przede wszystkim pracująca sprężarka (szczególnie w momencie „rozpędzania się” z niskich obrotów na większe). Odpowiada ona za przetwarzanie i przesyłanie ciepła do systemu grzewczego, co sprzyja powstawaniu wibracji, które z kolei przekładają się na emisję niechcianych dźwięków.
Nowoczesne pompy ciepła, takie jak te znajdujące się w ofercie Neoheat, wyposażone są w sprężarki inwerterowe, które wykorzystują taką prędkość obrotową, na jaką w danej chwili jest zapotrzebowanie, tym samym pracują ciszej.
Drugim komponentem pomp ciepła w dużym stopniu odpowiedzialnym za powstawanie hałasu jest wentylator (konkretnie – jego wirnik zasysający powietrze), wykorzystywany do chłodzenia części w urządzeniu (w tym wspomnianej sprężarki). Większe wentylatory o niskich obrotach będą cichsze.
Wpływ na natężenie generowanych dźwięków może mieć także parownik. W tym wypadku analogicznie – warto wybierać pompy o powiększonych parownikach.
Należy pamiętać, że pozostałe elementy urządzenia, chociaż nie wydają podczas pracy dźwięków, mogą z różnych powodów transportować wibracje, a tym samym stanowić wtórne źródło dźwięku.

Przejdź  Oferta pomp ciepła NEOHEAT

Innowacyjne pompy ciepła Neoheat na liście ZUM

Obecnie można skorzystać z kilku programów dotacyjnych, aby znacząco obniżyć koszty inwestycyjne i cieszyć się wydajnym oraz tanim w eksploatacji systemem grzewczym w domu. Dofinansowanie pompy ciepła to przedsięwzięcie, na które może zdecydować się każdy, kto w swoim domu chce zacząć korzystać z przyjaznych środowisku rozwiązań. Istnieją dedykowane dofinansowania do budynków nowych, a także do tych podlegających termomodernizacji. Wciąż najpopularniejszym z programów dotacyjnych pozostaje Czyste Powietrze, w którym można zyskać nawet do 35 000 zł na samą powietrzną pompę ciepła.
Powietrzne pompy ciepła Neoheat zostały zweryfikowane przez ekspertów programu. Pozytywna ocena energooszczędnej pracy urządzenia pozwoliła na to, by pompy ciepła Neoheat znalazły się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (lista ZUM). Jest to narzędzie programu Czyste Powietrze stanowiące jedyną oficjalną bazę urządzeń spełniających wymogi rządowego programu dofinansowań. Dzięki obecności na niej pomp ciepła Neoheat Inwestor zyskuje gwarancję szybkiego rozliczenia dotacji.

Cicha pompa ciepła, czyli jaka?

Niska emisja dźwięków przez pompę ciepła to nie tylko kwestia komfortu osobistego, ale to zagadnienie ściśle regulowane przez polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami hałas mierzony przy granicy działki nie powinien przekroczyć 55 dB w czasie dnia oraz 45 dB nocą w zabudowie wielorodzinnej oraz odpowiednio 50 dB i 40 dB – w zabudowie jednorodzinnej. Podane wartości rozumiane są jako uśrednione wyniki długookresowe z 8 h pracy w przypadku dnia i 1 h w nocy.
Przestrzeganie powyższych norm nie jest szczególnie trudne. Wszystkie nowoczesne pompy ciepła powinny dać sobie z nimi radę. Zwłaszcza że raczej nie stawia się jednostki zewnętrznej przy samym końcu posesji, a wraz z odległością natężenie dźwięku maleje. W uproszczeniu można przyjąć, że hałas zmniejsza się proporcjonalne do kwadratu odległości od miejsca jego emisji. Przy takim założeniu – dźwięk w odległości 10 m od swojego źródła będzie cichszy już o ok. 20 dB niż 1 m od niego.
Normy jednak nie są najważniejsze, trzeba brać pod uwagę wygodę inwestora, ale co również bardzo ważne komfort jego sąsiadów. Nawet jeśli mieścimy się w ustalonych przepisami ramach, warto zawsze pamiętać o zasadach dobrosąsiedzkich i wybrać urządzenie, którego praca nie powinna być uciążliwa dla nikogo w okolicy.

Bezpłatna prenumerata