Pompy ciepła sprawdzają się w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Tym razem znalazły zastosowanie w modułowym bloku pasywnym, gdzie zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i produkcję wody użytkowej. Zobaczmy, jak działa pompa ciepła Modena w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i sufitowym systemem kapilarnym.
Modułowe bloki mieszkalne znajdują zastosowanie jako szybkie i efektywne rozwiązanie problemu braku mieszkań socjalnych i komunalnych. Przykładem jest pierwszy taki budynek w Toruniu, przy ul. Przelot 23F, który powstał w niecałe dwa miesiące i oferuje niskie koszty eksploatacji dzięki energooszczędnym rozwiązaniom. Jest to blok z sześcioma mieszkaniami i lokalem zarezerwowanym na potrzeby handlowe. Producent bloków, firma Vallor SA, umieściła w nim instalację fotowoltaiczną, a także pompę ciepła Modena 16 kW marki De Dietrich – do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Całoroczny komfort termiczny zapewniony jest natomiast dzięki wykorzystaniu sufitowego systemu kapilarnego.
– Budynek jest stworzony z myślą o pasywności rozwiązań w nim zastosowanych. Zastosowano rozwiązania niskoenergetyczne, które w połączeniu z bardzo dobrą izolacją cieplną budynku, utrzymując Ep na poziomie mniejszym niż 15 kWh/(m2 ∙ rok), gwarantują niskie koszty eksploatacji. Produkty, których używamy, zawsze pochodzą od producentów o wiarygodnej historii rynkowej, tak aby móc korzystać bezproblemowo ze wsparcia technicznego oraz gwarancji – wyjaśnia Paweł Szygólski, kierownik biura konstrukcyjnego Vallor SA.

Czym są bloki modułowe?
Bloki modułowe to nowoczesne konstrukcje mieszkaniowe złożone z prefabrykowanych jednostek mieszkalnych. Firma Vallor oferuje trzy główne konfiguracje: BASIC (4 jednostki), COMPACT (8 jednostek) i MULTI (16 jednostek), które tworzą jedną kondygnację. Podane liczby jednostek mieszkalnych odnoszą się do pojedynczego poziomu. Liczba jednostek mieszkalnych jest więc zależna od liczby kondygnacji w budynku.
Jeśli opcja BASIC ma 3 kondygnacje, wówczas ogólna liczba mieszkań w tym budynku wynosi 4×3, czyli 12 mieszkań.
Każda jednostka mieszkalna o powierzchni 35 m² zawiera salon z aneksem kuchennym, pokój mieszkalny, łazienkę oraz pomieszczenie pomocnicze, z możliwością aranżacji według własnych potrzeb.
– Budowa mieszkań w domach wielorodzinnych ukierunkowana została na produkcję seryjną. Powtarzalność pojedynczego mieszkania składającego się z trzech modułów + współdzielonego modułu korytarza, daje możliwość realizowania cyklu produkcyjnego. Cykl ten pozytywnie wpływa na redukcję czasu przygotowania modułu mieszkalnego oraz minimalizuje koszty użytych materiałów – wyjaśnia Szygólski.
Bloki modułowe mogą osiągać wysokość do czterech kondygnacji i są wyposażone w windę osobową. Jakie są ich zalety?
– Szybkość budowy – moduły prefabrykowane w fabryce i dostarczane na miejsce inwestycji, co skraca czas budowy do zaledwie kilku tygodni.
– Elastyczność – dostosowanie modułów do lokalnych warunków gruntowych poprzez montaż na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej.
– Energooszczędność – standard budynków pasywnych przekłada się na niskie koszty eksploatacji.
– Niezależność energetyczna – opcjonalna instalacja fotowoltaiczna oraz bank energii, dostosowane do warunków lokalnych.

Dlaczego pompa ciepła Modena?
• Łatwy i prosty montaż. Pompy ciepła Modena typu monoblok, cechują się prostym i szybkim montażem, co minimalizuje czas i koszty z nim związane.
• Efektywność energetyczna i ekologia. Modena wykorzystuje czynnik chłodniczy R32, który ma trzykrotnie niższy wskaźnik ocieplenia globalnego (GWP), w porównaniu do R410A.
• Wydajność w różnych warunkach. Pompy ciepła Modena oferują szeroki zakres pracy – ogrzewanie przy temperaturze zewnętrznej do -25°C, natomiast chłodzenie do 43°C.
• Szeroki zakres mocy. Dostępne modele pomp o mocy od 4 do 16 kW, zarówno z zasilaniem jedno-, jak i trójfazowym, umożliwiają dostosowanie do różnorodnych potrzeb instalacji grzewczych i chłodzących.
• Wydajna pompa obiegowa i zintegrowane zarządzanie. Modena jest standardowo wyposażona w wydajną pompę obiegową, czujnik przepływu, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, manometr i filtr skośny. Dodatkowo, możliwość integracji z systemami BMS, dzięki protokołowi Modbus, umożliwia kompleksowe zarządzanie instalacją.
• Elastyczność zastosowań. Pompy ciepła Modena nadają się do instalacji ogrzewania podłogowego oraz chłodzenia za pomocą klimakonwektorów. Możliwość integracji z instalacją solarną i podgrzewaczem c.w.u. oraz zarządzanie zaworami przełączającymi i pompą obiegu wtórnego, zwiększa ich wszechstronność i funkcjonalność.
• Inteligentne funkcje takie, jak: inteligentne odszranianie, tryb eco, tryb cichy, tryb urlopowy oraz funkcja dezynfekcji termicznej. To wszystko przyczynia się do komfortu użytkowników i efektywnego zarządzania energią w budynkach modułowych.
• Praca w kaskadzie do 6 pomp ciepła, pozwala na zastosowanie w większych instalacjach komercyjnych, np. większych kompleksach modułowych.

Przejdź Więcej o pompie ciepła Modena
Jak działa ogrzewanie i chłodzenie kapilarne?
Jak wspomniano w toruńskim bloku pasywnym pompa ciepła Modena zapewnia ogrzewanie i chłodzenie przy wykorzystaniu sufitowego systemu kapilarnego. Jest to zaawansowany technologicznie sposób regulacji temperatury w pomieszczeniach, który wykorzystuje zainstalowane w suficie rurki lub panele z mikrokanalikami, przez które przepływa woda lub inny nośnik ciepła. Rurki lub panele są rozlokowane równomiernie wzdłuż całej powierzchni sufitu. Dzięki temu, gdy woda przepływa przez te elementy, ciepło jest równomiernie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczenia.
System ogrzewania sufitowego kapilarnego można łatwo regulować za pomocą termostatów, które kontrolują przepływ wody przez rurki lub panele. Dzięki temu, można precyzyjnie ustawić temperaturę w pomieszczeniu w zależności od potrzeb.
Natomiast w przypadku chłodzenia sufitowego kapilarnego stosuje się płyn chłodniczy, który przepływa przez rurki lub panele z mikrokanalikami, które absorbują ciepło z pomieszczenia, a następnie przekazują je do płynu chłodzącego. Również chłodzenie sufitowe kapilarne jest łatwe do kontrolowania za pomocą termostatów.
Pompa ciepła, fotowoltaika i system sufitowy kapilarny – zalety tych rozwiązań?
W nowoczesnym bloku pasywnym, który wykorzystuje pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz ogrzewanie i chłodzenie sufitowe kapilarne, współpraca tych technologii tworzy zaawansowany system, który zwiększa efektywność energetyczną i jednocześnie zmniejsza wpływ na środowisko.
Pompa ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania i chłodzenia budynków, a jej efektywność można dodatkowo zwiększyć, korzystając z energii słonecznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania pc. W ten sposób obniżane są koszty eksploatacji systemu grzewczego i chłodzącego oraz zwiększa się niezależność energetyczna budynku.
Pompa ciepła dostarcza ciepło lub chłód do systemu sufitowego, który rozprowadza te temperatury równomiernie po całej powierzchni sufitu, zapewniając optymalny komfort termiczny. – W dniu prezentacji obiektu, mimo panującej na zewnątrz wysokiej temperatury, w budynku utrzymana została temperatura około 20°C. – wspomina Grzegorz Kaszlewicz, Manager Techniczny Regionu OZE w BDR Thermea Poland.
System sufitowy kapilarny ze względu na swoją dużą powierzchnię wymiany ciepła jest wyjątkowo efektywny w przenoszeniu energii, co idealnie współgra z charakterystyką pracy pompy ciepła.
Wszystkie te technologie mogą być zintegrowane za pomocą nowoczesnych systemów zarządzania budynkiem, które umożliwiają monitorowanie i optymalizację zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można precyzyjnie regulować pracę systemów, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło i energię.
Budynek pokazowy to dopiero początek
Rosnące obostrzenia w zapotrzebowaniu energetycznym zapewne spowodują przewagę rynkową produktów zeroemisyjnych, toteż bloki pasywne mogą okazać się ciekawą alternatywą dla budownictwa przyszłości. Aby jednak stały się one w pełni niezawodne, ważne jest, aby stawiać na sprawdzone półprodukty oraz sprzęt. – Dla naszej firmy, najważniejszymi czynnikami przy wyborze urządzeń grzewczych jest trwałość, która musi wpisywać się w założenia długoletniego użytkowania budynku modułowego. Z racji pasywności budynku, zwracamy również uwagę na wysoką klasę energetyczną produktów, połączoną ze zrównoważoną ceną. Uważamy, że urządzenia grzewcze to produkty na lata, dlatego ich koszty użytkowania, z każdym kolejnym rokiem eksploatacji, powinny pozostawiać więcej oszczędności w portfelu – tłumaczy Paweł Szygólski.
Budynek powstały w Toruniu jest obiektem demonstracyjnym, w którym powstało biuro handlowe. Lokalizacja blisko autostrady A1 sprawia, że łatwo umówić się na spotkanie, aby pokazać na żywo wszelkie możliwości, jakie oferuje inwestycja. Budynek przeszedł pozytywnie odbiory techniczne i jest gotowy do zamieszczania. – Jest to doskonała okazja, do tego, aby badać na bieżąco proces użytkowania oraz zbierać dane pozwalające rozwijać produkt – podsumowuje Szygólski. Jednocześnie, myśląc o produkcji seryjnej, firma realizuje plan uruchomienia fabryki, która zwiększy możliwości w zakresie jeszcze większej dostępności mieszkań.
Zobacz również
-
Jak płacić mniej za prąd. Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej
-
Nagroda dla radomskiej wspólnoty mieszkaniowej za innowacyjną modernizację ogrzewania
-
AI i pompy ciepła – fundamenty energetyki przyszłości
-
Kocioł STEEL PRO POWER marki Riello
-
Nowy moduł hydrauliczny AMB 900 do pomp ciepła monoblok od AFRISO