Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, a więc warto wybrać produkt wysokiej jakości od renomowanego producenta, który gwarantuje ekonomiczne i bezawaryjne działanie przez wiele lat, a także dostępność usług serwisowych. Szwedzki koncern NIBE AB, producent pomp ciepła marki NIBE, należy do grona liderów europejskiego rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii. Działająca od 1952 roku firma, już od 43 lat projektuje i produkuje światowej klasy energooszczędne pompy ciepła NIBE o najwyższych klasach efektywności.
Takie, sprawdzone i wyjątkowo efektywne pompy ciepła NIBE wybrali przedstawiciele Gminy Cieszanów w ramach projektu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Szeroko realizowany, ze środków Unii Europejskiej, projekt objął instalację 31 pomp ciepła NIBE F2120, ponad 390 instalacji fotowoltaicznych, 139 instalacji kolektorów słonecznych oraz 13 kotłów na biomasę.
Mieszkańcy gminy Cieszanów bardzo aktywnie włączają się we wszelkiego rodzaju projekty dotyczące ochrony środowiska. Kilka lat temu, dzięki ich inicjatywie gmina zaczęła szukać środków na dofinansowanie wymiany źródeł energii na ekologiczne, które ostatecznie udało się pozyskać w styczniu 2021 r. ze środków Unii Europejskiej. Wniosek o dofinansowanie został złożony w marcu 2017 r. Montaż urządzeń i techniczną realizację tego projektu zakłóciła m.in. pandemia, ale dzisiaj wszystkie urządzenia mają już nowych właścicieli. Pomimo długiego okresu oczekiwania, zainteresowanie było bardzo duże. Za realizację projektu – począwszy od audytów, poprzez montaż i serwis instalacji, oraz dobór odpowiednich urządzeń odpowiedzialna była firma FlexiPower Group.
Warunki otrzymania dofinansowania
Dużą rolę odegrał fakt, iż w projekcie nie miało znaczenia kryterium dochodowe. Dzięki temu mogli w nim wziąć udział również zamożniejsi mieszkańcy. W efekcie udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 62% kosztów inwestycji.
Każdy budynek został poddany audytowi energetycznemu. Mieszkańcy nie musieli jednak wymieniać źródła ciepła. W gminie Cieszanów ponad 80% mieszkańców korzysta z instalacji gazowej i niektórzy z nich postanowili pozostawić kocioł gazowy.
Zdzisław Zadworny, burmistrz Cieszanowa Adam Minikowski, menedżer produktu ds. OZE marki NIBE
Opinie mieszkańców
Do programu przystąpił również sam burmistrz gminy. Jak stwierdził, jest to najlepsza forma zachęty mieszkańców do projektu:
– Ja również zdecydowałem się na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, pomimo tego, że miałem kocioł gazowy. Stwierdziłem, że skoro mam własny prąd, pompa ciepła będzie racjonalnym rozwiązaniem. Jestem z niej bardzo zadowolony – pompa pracuje bardzo cicho, nie stwarza żadnych uciążliwości.
Burmistrz jest zadowolony ze swojej decyzji pomimo spadku cen gazu.
– Cena gazu może się zmienić z dnia na dzień. Im więcej własnych źródeł energii, tym dla każdego jest bezpieczniej.
Podobnego zdania jest Pan Marian, jeden z beneficjentów, który również do tej pory ogrzewał dom gazem. Do inwestycji w pompę ciepła przekonały go dzieci.
– Sytuacja jest niepewna. Bezpieczniej jest mieć własne źródło ogrzewania i iść z postępem. Pompa ciepła to obecnie najbardziej nowoczesny sposób ogrzewania – twierdzi nowy użytkownik pompy ciepła.
Z pompy ciepła jest zadowolony również właściciel budynku, który wcześniej ogrzewał dom kotłem na drewno i węgiel. Postanowił nie demontować go, na wypadek srogiej zimy.
Wyznaje jednak, że od chwili instalacji pompy ciepła, nie miał potrzeby korzystania z kotła. Docenia pompę ciepła, ponieważ, w przeciwieństwie do kotła na drewno, jest praktycznie bezobsługowa. Jest również bardzo cicha i nie stanowi żadnego problemu dla mieszkańców. Pomimo faktu, że jest zamontowana blisko sypialni, nie wpływa na jakość snu.
Wysokie wymagania mieszkańców
Firma OEM Energy, jako dystrybutor urządzeń wykorzystujących energię odnawialną, była odpowiedzialna za konfrontację parametrów z wymaganiami, jakie zawarła firma FlexiPower Group w złożonej dokumentacji przetargowej.
– Na etapie wyboru urządzeń dostaliśmy wymagania zamawiającego co do konkretnych parametrów, jakie muszą one spełnić. Nie wiedzieliśmy, jakie budynki biorą udział w projekcie. Znaliśmy tylko ogólne wymagania techniczne – stwierdza Jacek Kociński, kierownik działu pomp ciepła w OEM Energy.
Burmistrz podkreśla, że wymagania były bardzo wysokie, ponieważ takie były oczekiwania mieszkańców. Dodatkowo, wszystkie potencjalne naprawy przechodziłyby przez gminę, co oznaczałoby dodatkowy nakład pracy. O wiele bardziej opłacało się zainwestować w droższe, ale lepsze urządzenia, niż później ponosić koszty naprawy tańszej, ale gorszej pompy.
W efekcie postawiono na urządzenia marki premium. W przetargu wygrała wysokotemperaturowa pompa ciepła NIBE F2120 (modele: F2120-16, F2120-20), przede wszystkim z dwóch powodów.
Po pierwsze, pompa ciepła ma wysokie parametry zasilania systemu grzewczego, dzięki czemu sprawdza się w budynkach starszych, w których dominuje ogrzewanie grzejnikowe. Po drugie, z racji zwartej zabudowy, istotny jest niski poziom hałasu. Dźwięk generowany przez NIBE F2120 nie przekracza 45 dB, warunek ten jest więc spełniony.
Nie mniej ważne jest również to, że urządzenie jest skonstruowane pod modernizację budynków istniejących oraz umożliwia współpracę z innymi źródłami ciepła.
Pompa ciepła NIBE F2120 zapewnia produkcję ciepła do 65°C na zasilaniu systemu grzewczego w bardzo szerokim zakresie temperatur zewnętrznych – urządzenie pracuje nawet do -25°C.
– Pompa ciepła do punktu biwalencji pokrywa 100% zapotrzebowania na moc grzewczą. Poniżej tego punktu może pracować równolegle np. z kotłem gazowym. Pompa ciepła NIBE pozwala na współpracę z różnymi kotłami gazowymi. Możemy podłączyć do współpracy praktycznie każdy model – zaznacza Adam Minikowski, menedżer produktu ds. OZE marki NIBE.
Dużym atutem jest to, że sterownik pompy ciepła zawiaduje całym systemem grzewczym i jest łatwy w obsłudze. Można mieć do niego dostęp z aplikacji lub poprzez przeglądarkę. Co ważne, jeśli w danym gospodarstwie pozostawiono kocioł gazowy, również jest on uruchamiany z punktu sterownika pompy ciepła.
Pompy ciepła marki NIBE mają certyfikat EHPA-Q Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, co oznacza ich wysoką jakość, a także fakt, że producent tych urządzeń gwarantuje dostępność części serwisowych przez minimum 10 lat. Dużym atutem jest również dostęp do serwisu fabrycznego na terenie całej Polski. Dzięki temu firma NIBE-BIAWAR jest w stanie zareagować na zgłoszenie zaledwie w ciągu kilkudziesięciu godzin, a instalator czy wykonawca nie musi się przejmować potencjalnym serwisem.
Długa droga do montażu
Projekt złożono w 2016 roku, ale montaże odbywały się dopiero od 2020 roku. Dużym wyzwaniem był okres pandemii.
Sytuacja epidemiologiczna znacznie utrudniła przeprowadzenie realizacji projektu z przyczyn bezpieczeństwa. Z kolei po pandemii nastąpił boom na pompy ciepła, co doprowadziło do utrudnionej dostępności tych urządzeń. Z tego powodu czas skompletowania wymaganych w przetargu urządzeń nieco się wydłużył.
To z kolei stworzyło zagrożenie rentowności całego przedsięwzięcia, ponieważ cena pomp od 2016 roku uległa dużym zmianom. Jacek Kociński z OEM Energy podkreśla, że choć pandemia potężnie zachwiała rynkiem, to firmy od lat działające na rynku OZE poradziły sobie z tym wyzwaniem.
– Wytrzymaliśmy to, a montaże zostały przeprowadzone w stosunkowo krótkim czasie, gdy wszystkie urządzenia były już zgromadzone. Całość przebiegła pomyślnie pomimo trudności związanych z pandemią, z którą wiązał się brak możliwości wejścia do budynków oraz problemów z dostępnością urządzeń – zaznacza przedstawiciel OEM Energy.
Dużym wyzwaniem była również koordynacja całego procesu związanego z montażami instalacji. Nad całością prac czuwała firma FlexiPower Group.
– Realizację inwestycji w danej gminie dzielimy na sołectwa i adres po adresie dokonujemy montażu instalacji. Średni czas jego trwania to jeden dzień. Całość zajęła nam 8 miesięcy. Połączenie terminów dostępności ekip monterskich i potrzeb mieszkańców w trakcie dynamicznego wzrostu popytu na usługi było wyzwaniem, ale dzięki właściwej organizacji i starannej koordynacji okazało się możliwe do osiągnięcia – relacjonuje przebieg realizacji projektowych inwestycji Radosław Goszczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Flexipower Group.
Gmina Cieszanów nie zamierza poprzestać na tym, zrealizowanym już projekcie. Obecnie władze gminy zamierzają przystąpić do programu parasolowego związanego z magazynami energii, które odciążą sieć i zapewnią mieszkańcom jeszcze większą autonomię.
Zobacz również
-
Hybrydowy system ogrzewania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach
-
Smart Price Adaption – nowa rewolucyjna funkcja w pompach ciepła NIBE
-
Nowe pompy ciepła Ecoforest na polskim rynku
-
Zapewnienie wydajnej i bezawaryjnej pracy instalacji – odgazowanie próżniowe
-
Jak mieszkańcy bloku obniżyli koszty ogrzewania i c.w.u. o 68% dzięki pompom ciepła