Jan Piotrowski Inżynier sprzedaży KSB

Problem z ciśnieniem w instalacji

Jak poradzić sobie, gdy ewidentnie ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie? Czy konieczna jest wymiana pompy na nową, większą?

Najprostsza odpowiedź to : oczywiście podnieść ciśnienie, stosując odpowiednio dobraną pompę lub przeanalizować możliwość dostosowania posiadanego urządzenia do aktualnych warunków.
Chciałbym w tej poradzie w  kilku słowach przedstawić ten drugi wariant.

Dla osób znających temat będą to sprawy oczywiste. Jednak z niezrozumieniem tego zagadnienia spotykam się tak niepokojąco często, że wydaje się celowe w uproszczony sposób omówić możliwości techniczne zmiany parametrów pomp oraz pokazać, że istnieją granice tych możliwości.
Jak więc sobie poradzić? W pierwszym odruchu możemy oczywiście – i tak się czasami dzieje – zwrócić się do któregoś z licznych dostawców pomp i… szybko dostaniemy ofertę na nową pompę. Tymczasem bardzo często możliwa jest adaptacja posiadanego agregatu pompowego do zmienionych wymagań. Warto przeanalizować te możliwości i sprawdzić ich opłacalność.

Oto kilka najczęściej stosowanych sposobów:

zmiana wirnika na nowy, o większej średnicy.

Sprawdźmy, jakie mogą być maksymalne wymiary wirnika pasującego do korpusu naszej pompy. Następnie, najlepiej korzystając z charakterystyk fabrycznych, określmy parametry, które pompa może osiągnąć na największym wirniku. Jeśli są za duże, określamy jakiej średnicy wirnik trzeba zastosować i sprawdzamy, czy istniejący silnik po zmianie parametrów będzie miał jeszcze rezerwę mocy. Producenci różnie określają minimalną rezerwę, np. KSB wymaga 10% dla silników <30 kW zasilanych z sieci i 15% z falownika, oraz odpowiednio 5% i 10% dla silników większych. Jeśli mocy brakuje, określamy moc potrzebnego silnika. Sama zmiana silnika na większy bez zmiany wirnika nie da żadnego efektu, ponieważ prędkość obrotowa zależy od liczby biegunów silnika i częstotliwości zasilania;

zmiana prędkości obrotowej i uzyskanie tą drogą zwiększenie parametrów.

Rozwiązanie możliwe dzięki zastosowaniu przetwornicy częstotliwości lub silnika o mniejszej liczbie biegunów. W obu wypadkach musimy sprawdzić zapotrzebowanie mocy i jej rezerwę. Niestety rzadko kiedy moc posiadanego silnika pozwala na zwiększenie parametrów pompy drogą zmiany częstotliwości zasilania. Trzeba więc obliczyć zapotrzebowanie mocy dla oczekiwanych parametrów, sprawdzić możliwości silnika posiadanego i jeśli to konieczne określić, jaki silnik – a więc i odpowiednia przetwornica częstotliwości – jest potrzebny.
Zmiana silnika na nowy, o mniejszej licznie biegunów możliwa jest oczywiście jedynie wówczas, gdy dysponowaliśmy silnikiem innym niż 2-biegunowy. W tym wypadku zmiana zapotrzebowania mocy wynikająca ze zmiany prędkości obrotowej pompy wymagać będzie zastosowania silnika o zdecydowanie większej mocy, ale też zmiana parametrów pompy będzie radykalna (i jednocześnie najczęściej daleko większa od potrzebnej);

pozostawienie istniejącej pompy bez zmian i zainstalowanie szeregowo do niej dodatkowego agregatu o wydajności równej naszej starej pompie i podnoszeniu równym różnicy między ciśnieniem wymaganym a dotychczasowym.

Z uwagi na fakt, że koszt dodatkowej małej pompy będzie niewielki w stosunku do kosztów wymiany istniejącej pompy na większą, warto rozważyć zastosowanie tu jako pompy dodatkowej urządzenia z wbudowanym falownikiem. Dzięki temu uzyskamy nie tylko zwiększenie ciśnienia, ale również jego dokładną stabilizację realizowaną przez falownik podobnie, jak to się dzieje w nowoczesnych zestawach hydroforowych.

Sprawdzenie powyższych możliwości powinno posłużyć porównaniu kosztów ich realizacji, do kosztów wymiany pompy na nową. Trzeba przy tym pamiętać o kosztach dodatkowych: przeróbki orurowania, wymiany armatury oraz przeróbek rozdzielni sterujących lub instalacji elektrycznej. Rzetelny wybór rozwiązania wymaga rzetelnej analizy. A to na pewno się opłaci!

Przykład wpływu zmiany prędkości obrotowej wirnika na zapotrzebowanie mocy
Odpowiedzi udzielił: Jan Piotrowski inżynier sprzedaży KSB

Bezpłatna prenumerata