Roth Thermotank Quadroline

Do ciepłej wody użytkowej dla pomp ciepła

Technologia wydmuchu z wytłaczaniem od 1971 roku zapoczątkowała w firmie Roth stałą produkcję naziemnych zbiorników do magazynowania oleju opałowego w budynkach. Duże, własne doświadczenie produkcyjne jest dzisiaj efektem nowatorskiego projektu zasobników ciepłej wody użytkowej i zbiorników buforowych centralnego ogrzewania Roth Thermotank Quadroline do pomp ciepła.

Roth Thermotank Quadroline to pierwszy na świecie zbiornik z tworzywa magazynujący ciepło na potrzeby przygotowania wody użytkowej i/lub ogrzewania pomieszczeń przeznaczony do bezpośredniego podłączenia do systemu grzewczego ze wszystkimi rodzajami źródła ciepła, w szczególności z pompą ciepła, w tym również z kotłem gazowym, na olej opałowy, instalacją solarną. Oferta programowa zasobników Roth Thermotank Quadroline do c.w.u. obejmuje modele z wężownicą TQ-TW 325/500/850 oraz kombi TQ-TWK 500/850, tzn. z wężownicą i buforem c.o. oraz kombi dodatkowo ze sprzęgłem hydraulicznym TQ-TWT 500/850.

Od lewej: TQ-TW 325/500/850, TQ-TWK 500/850, TQ-TWT 500/850
Zbiornik HDPE

Proces produkcji zasobników Roth Quadroline

Zasobniki wytwarzane są z polietylenu HDPE (PERT) wzmocnionego kompozytem w postaci taśmy z włókna szklanego uplastycznionego tworzywem sztucznym poprzez wygrzewanie w piecu grzałkami w temperaturze 200°C oraz aluminiową warstwą antydyfuzyjną. W procesie produkcyjnym po wytłoczeniu zbiornika w formie, następuje odcięcie czapy górnej i dolnej. W ten sposób możliwe jest włożenie do wewnątrz wężownicy DN32 ze stali nierdzewnej. Maks. ciśnienie pracy wężownicy to 10 bar. Po zamocowaniu jej w trzech zadanych punktach, dół i góra zbiornika zamykane są nowymi elementami podstawy i przykrycia wytworzonymi na wtryskarkach. Jako warstwa antydyfuzyjna na zbiornik nawijana jest warstwa folii aluminiowej. Trzecią warstwę konstrukcji zbiornika stanowi kompozyt w postaci taśmy włókna szklanego dla stabilności ciśnieniowej (srebrne nitki włókna podgrzewane w piecu w temp. 200°C z tworzywem sztucznym, przez co następuje uplastycznienie taśmy). Po owinięciu zbiornika kompozytem mocowane są przyłącza od dołu i od góry w zależności od wariantu zbiornika. Możliwe są maks. 4 przyłączenia wraz z króćcami do przyłączenia instalacji.
Dla stabilności zbiornika mocowany jest styropianowy element podstawy dolnego i górnego przykrycia z wgłębieniami/uchwytami do przenoszenia zbiornika, oba elementy są napinane i bindowane taśmą. Finalną warstwę konstrukcji zbiornika stanowi modułowa izolacja ze styropianu EPS 30 kg/m3. Opcjonalne wyposażenie zasobnika stanowi płaszcz termiczny Thermocoat plus – klasa energetyczna A.

Mocowanie wężownicy

Cechą charakterystyczną zasobników ciepłej wody użytkowej Roth Quadroline jest higieniczny sposób pracy. C.w.u. znajduje się wyłącznie w wężownicy ze stali nierdzewnej o długości: 26 m.b. dla pojemności 325 i 500 l i 38 m.b. dla pojemności 850 l. Woda w wężownicy na cele użytkowe jest ogrzewana wodą znajdującą się w pozostałej części zbiornika w ilości, jaka jest konieczna (brak przestojów wody, bez ryzyka Legionelli).

Dobór zasobnika Roth Thermotank Quadroline do pompy ciepła

Pojemność zasobnika ciepłej wody użytkowej nie zależy od mocy pompy ciepła i należy go dobierać w zależności od zapotrzebowania na c.w.u.
Wielkość zapotrzebowania na c.w.u. określić można w oparciu o wytyczne polskie np. normę PN-92/B-01706 lub wytyczne niemieckie opisane w DIN 4708.Do szybkiego doboru wielkości zasobników przyjmuje się, że normalne dobowe zużycie c.w.u wynosi 40 l/mieszkańca/dobę. Najlepiej jednak ilość potrzebnej wody określać na podstawie rzeczywistego zużycia. Dodatkowo dobierając zasobnik TQ, należy ustalić, do jakiej temperatury będziemy podgrzewać zasobnik (temperatura ładowania zasobnika) oraz ustalić wymagane parametry wody na odpływie z zasobnika takie, jak: strumień wypływu oraz temperaturę.
Zalecany obliczeniowy wypływ z punktu czerpalnego (wydatek):

  • wanna: 12-15 l/min,
  • duża wanna: 18-20 l/min
  • prysznic: 10 l/min,
  • panel natryskowy z deszczownicą: 12-18 l/min
  • umywalka: 3-4 l/min
  • zlewozmywak, bidet : 5-6 l/min

Na tej podstawie ustala się możliwy maksymalny wypływ chwilowy z punktów czerpalnych. Mając potrzebne dane oraz charakterystyki pracy zasobników – sprawdzamy, które urządzenie pokryje wymagane zapotrzebowanie na ilość ciepłej wody o oczekiwanych parametrach na odpływie.

Przykład doboru zasobnika TQ-TW

Dane: dom jednorodzinny, 4 mieszkańców, wyposażenie: standardowa wanna, prysznic, 2x umywalka, bidet, zlewozmywak. Największy pobór wody – wanna. W tym samym czasie mieszkańcy korzystają zazwyczaj ze zlewozmywaka, bardzo rzadko albo wcale jednocześnie uruchamiana jest wanna i prysznic.
Wymagana dobowa ilość c.w.u.: 4 osoby x 40 l/osobę/dobę = 160 l/dobę.
Ustalamy maksymalny jednoczesny pobór c.w.u. z punktów czerpalnych. Zakładamy, że w tym przykładzie będzie to wanna i zlewozmywak, czyli 15 l/min + 5 l/min = 20 l/min.
Zakładamy, do jakiej temperatury będzie ładowany zasobnik oraz jaką chcemy uzyskać temperaturę wody na odpływie ze zbiornika: temp. ładowania zasobnika = 50°C, temp. wody na odpływie z zasobnika = 38°C. Na wykresie wydajności zasobnika TQ-TW odczytujemy parametry. Dla tego przypadku odpowiedni będzie zasobnik TQ-TW o pojemności 325 l.

Zbiorniki buforowe do pomp ciepła

Uzupełnieniem oferty programowej zasobników ciepłej wody użytkowej do pomp ciepła są zbiorniki buforowe Roth Quadroline centralnego ogrzewania TQ-P 325/500 oraz TQ-T 325/500/850 ze sprzęgłem hydraulicznym. Zbiorniki buforowe w połączeniu z pompą ciepła utrzymują wymagany minimalny przepływ wody przez skraplacz pompy ciepła, gdy pętle ogrzewania podłogowego wyposażone są w siłowniki zaworu rozdzielacza mogące ograniczać przepływ wody grzewczej. Bufory ograniczają cykle włączeniowe i wyłączeniowe pompy ciepła. Podczas doboru zbiornika buforowego do pompy ciepła przyjmuje się 20-30 l zbiornika na 1 kW mocy pompy ciepła, średnio: do 14 kW – ca. 325 l, do 20 kW – ca. 500 l powyżej 20 kW – 850 l.

Bezpłatna prenumerata