Projektowanie domu nie wiąże się tylko z dokładnym rozplanowaniem pomieszczeń oraz odpowiednim rozprowadzeniem instalacji sanitarnych czy elektrycznych. Na samym wstępie trzeba się zastanowić, na czym inwestorowi najbardziej zależy. Czy dom ma tylko pięknie wyglądać, a wydatki związane z jego eksploatacją będą tematem podrzędnym, czy może jednak będzie kładł nacisk na wprowadzenie w życie energooszczędności i ekonomiczności, co zaowocuje na późniejszym etapie. W dzisiejszych czasach koszty utrzymania nieruchomości, a w szczególności jej ogrzewanie z roku na rok są większe, więc warto zwrócić uwagę, aby znaleźć rozwiązanie, która zapewni bezpieczną przyszłość – ograniczy koszty do minimum, a jednocześnie spełni na najwyższym poziomie wszelkie normy i wymogi światowego rynku. W tej sytuacji z pomocą przychodzą zasobniki Thermotank Quadroline.


Roth Thermotank Quadroline to pierwszy na świecie innowacyjny zasobnik ciśnieniowy wykonany ze stabilnego termicznie tworzywa sztucznego oraz wysokowytrzymałego włókna szklanego ze zintegrowanym zabezpieczeniem antydyfuzyjnym w postaci warstwy z aluminium. Materiał, z którego zbudowany jest zbiornik Thermotank eliminuje zjawisko korozji, stąd nie ma potrzeby stosowania anody magnezowej. Zasobnik jest niezwykle lekki, waży tylko ok. 1/3 porównywalnego zasobnika stalowego, co w znacznym stopniu upraszcza transport i instalację. TQ mogą pracować w warunkach stałego ciśnienia 3 bar i maks. temperatury roboczej 90°C.

Wszechstronne zastosowanie
Ze względu na swoją konstrukcję, Thermotank Quadroline mogą być wszechstronnie stosowane jako pojedyncze zbiorniki magazynowe lub w ustawieniach kombinowanych. Program zasobników obejmuje zbiorniki buforowe, dzielone, solarne i do wody użytkowej. Zasobniki TQ umożliwiają pracę ze wszystkimi rodzajami źródła ciepła: przede wszystkim z pompami ciepła, ale też z kotłami gazowymi, na olej opałowy, na paliwo stałe, nagrzewnicami gazowymi lub elektrycznymi. Możliwe jest też łączenie kilku zasobników buforowych ze sobą w baterii, w zależności od indywidualnych potrzeb. Thermotank są oferowane w następujących wielkościach: 325, 400, 500 i 850 l.
Kompaktowy kształt
Kształt zasobnika Quadroline nie odbiega od formy tradycyjnych zasobników ze stali i jest walcowy, niemniej warstwa izolacyjna EPS zamyka konstrukcję w obrysie czworoboku. Dzięki takiej konstrukcji Thermotank optymalnie wykorzystany jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Każdy zasobnik 325, 500 i 850 l jest jednakowej wysokości – 196,5 cm – co pozwala łatwo i estetycznie łączyć zasobniki w jeden system.

Nowość: Thermotank Quadroline 400 l
Wychodząc naprzeciw wymaganiom modernizacyjnym w budownictwie, wprowadzono do oferty zasobnik TQ o poj. 400 l. Zbiornik jest niższy od pozostałych, ma dokładnie 164 cm, w związku z tym może być zastosowany również w niższych pomieszczeniach jak np. piwnica. Zbiornik jest dostępny jako bufor c.o. – TQ-P, bufor ze sprzęgłem hydraulicznym – TQ-T i zasobnik ciepłej wody użytkowej – TQ-TW.
Higieniczny przepływ
Cechą charakterystyczną zasobników ciepłej wody użytkowej Roth Quadroline jest higieniczny sposób pracy. Ciepła woda użytkowa znajduje się wyłącznie w wężownicy ze stali nierdzewnej o powierzchni: 5 m2 dla pojemności 325 i 500 l; 4,7 m2 dla pojemności 400 l i 7,5 m2 dla pojemności 850 l. Woda w wężownicy na cele użytkowe jest ogrzewana wodą znajdującą się w pozostałej części zbiornika, w ilości, jaka jest konieczna (brak przestojów wody, bez ryzyka Legionelli). Maksymalne dopuszczalne ciśnienie dla wężownicy wynosi 10 bar.
Etykiety energetyczne A i B
Zasobnik Roth Thermotank Quadroline do wody pitnej i grzewczej ma najwyższą efektywność energetyczną. Badania przeprowadzone przez Fraunhofer Institute for Solar Energy Energy Systems ISE we Freiburgu potwierdzają oznaczenie etykietą energetyczną A dla konstrukcji Thermotank Quadroline z płaszczem termicznym plus. Test przeprowadzony przez Instytut Fraunhofera wykazał tylko 59,3 watów strat ciepła dla 500-litrowego zasobnika z płaszczem termicznym plus i tym samym do 65% mniej strat ciepła w porównaniu do standardowych zasobników. Płaszcz termiczny plus jest dostępny dla wszystkich typów zasobników. Standardowa wersja izolacji Roth TQ w badaniach okazała się również bardzo energooszczędna i jest oznaczona etykietą energetyczną B.
Najbardziej wydajny w swoim rodzaju
Dzięki wysokiej efektywności energetycznej straty ciepła w przypadku zasobników TQ można zmniejszyć o ¼ w porównaniu do standardowych zbiorników ze stali. Bilans energetyczny zbiornika Thermotank jest dużo korzystniejszy, ponieważ właściwości termoizolacyjne materiału samego zasobnika są lepsze w porównaniu ze stalą. Dodatkowo termiczny płaszcz zewnętrzny wykonany ze specjalnej izolacji EPS o wysokiej wytrzymałości umożliwia właściwą minimalizację strat ciepła.
Zasobnik Roth Thermotank Quadroline w skrócie:
• odporność na ciśnienie: unikalny, kompozytowy zbiornik ciśnieniowy do zastosowania w systemie grzewczym,
• efektywne magazynowanie ciepła: poprzez minimalizację strat ciepła,
• ochrona antydyfuzyjna: zbiornik termiczny z ochroną przed przenikaniem powietrza,
• wolny od korozji: wewnątrz i na zewnątrz dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego, anoda magnezowa nie jest potrzebna,
• kompaktowy: praktyczny kształt jest idealny do modernizowanych i nowych budynków,
• optymalna stratyfikacja termiczna: innowacyjna budowa zasobnika daje możliwość warstwowego rozkładu temperatury w zbiorniku. Uzyskany w ten sposób optymalny rozkład ciepła zapewnia redukcję strat i zwiększa wydajność zasobnika, co jednocześnie przyczynia się do oszczędności energii,
• elastyczna konfiguracja: możliwość rozbudowy systemu w dowolnym momencie,
• kompletny system do różnych zastosowań – obszary zastosowań: bufor, rozdział hydrauliczny instalacji, zasobnik solarny, zasobnik c.w.u. i zbiorniki kombinowane,
• higieniczny przepływ: do podgrzewania c.w.u.,
• lekki: dla łatwej instalacji i montażu,
• nowoczesny design: pasuje do konstrukcji pomp ciepła,
• wyprodukowano w Niemczech,
• 5-letnia gwarancja: wysokiej jakości produkty i usługi są podstawą gwarancji na urządzenia TQ. Nasza ogólnoświatowa ochrona ubezpieczeniowa w przypadku awarii obejmuje również koszty wynikające z dodatkowych szkód oraz koszty demontażu i instalacji nowego produktu.