09/2014

 

 

 

 

 

wrzesień 2014

e-biuletyn InstalReporteraSzanowni Państwo,

Przesyłamy wrześniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

 

W aktualnym numerze InstalReportera 8/2014:

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Grzejniki zaprojektowane na wysokie na parametryNowoczesna automatyka sterowania strumieniem powietrza: VAV kontra CAV
 
Układy kaskadowe kotłów kondensacyjnych– Po pierwszej turze szkoleń EUCERT… okiem organizatorów opinie uczestnikówWilo_DrainLift Con urządzenie do odprowadzania kondensatuJakie palniki występują w kotłach gazowych i jakie są ich zabezpieczenia?
Normy i wytyczne narzucają zagwarantowanie równomiernego przepływu w bateriach kolektorów słonecznych.Za pomocą równoległego podłączenia dąży się do uzyskania możliwie równomiernych przepływów i strat ciśnienia w każdym kolektorze, by móc uzyskać możliwie największe oszczędności energii dzięki wykorzystaniu instalacji solarnej.Przepływ przez równolegle podłączoną baterię kolektorów, składającą się przykładowo z 3 lub 5 kolektorów, można porównać do hydrauliki instalacji rurociągowej z podłączonymi grzejnikami lub obiegami ogrzewania podłogowego: hydraulicznie niekorzystnie położone kolektory doświadczają, podobnie jak niekorzystnie położony grzejnik, zbyt małego przepływu. Można to szybko zauważyć, w przypadku grzejników poprzez znikome oddawanie ciepła, w instalacjach solarnych zaś daje się rozpoznać przez spadek sprawności kolektora.Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Inwestycje w odnawialne źródła energii VII edycja dwusemestralnych studiów podyplomowych
AKTUALNOŚCI Z RYNKUPRACA
Instytut Energetyki Odnawialnej w Warszawie oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zapraszają na studia podyplomowe. Program studiów obejmuje omówienie specjalnej roli energetyki prosumenckiej, systemów hybrydowych i mikrosieci oraz nowych na polskim rynku technologii takich jak fotowoltaika. Będzie także szczegółowe omówienie metody LCOE w odniesieniu do kompleksowej analizy porównawczej instalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, ciepła i kogeneracji, w zestawieniu z tradycyjną metodą oceny efektywności ekonomicznej inwestycji. Uczestnicy opanują umiejętność doboru technologii OZE, opracowywania studiów wykonalności i wniosków o kredyt i dotacje (zgodnie z nowymi wymaganiami UE) na wybrane inwestycje. Znaczna część zajęć prowadzona jest w formie warsztatów i analiz konkretnych przypadków (tzw. business casestudy), które są skoncentrowane na branżach i technologiach OZE zapowiadających najwyższy potencjał wzrostu w najbliższych latach. Omawiane będą na bieżąco i analizowane propozycje zmian prawnych, w szczególności w ramach końcowych prac nad nową ustawą o OZE i rozporządzeń wykonawczych do Prawa energetycznego oraz ustalenia dot. zasad przyznawania funduszy UE na energetykę odnawialną na lata 2014-2020.
Więcej
SAMSUNG: specjalista ds. sprzedaży systemów klimatyzacji
LINDAB: specjalista ds. obsługi klientów zagranicznych
SKANSKA: kierownik robót/specjalność sanitarna
BUDIMEX: serwisant urządzeń klimatyzacji
HARMANN: specjalista ds. sprzedaży hvac
LINDAB: specjalista ds. techniczno-handlowych
HARMANN: specjalista ds. importu (hvac)
VTS: junior automation specialist
LPP: konserwator instalacji cieplnych, wentylacji i klimatyzacji
VTS: account manager
HERBUD: przedstawiciel handlowy
TADMAR: przedstawiciel handlowy
DE DIETRICH: doradca techniczno-handlowy
HERZ: asystent/-ka w dziale administracji produkcji
ONNINEN: przedstawiciel handlowy
BOSCH: doradca techniczno-handlowy w terenie
PROCOROL: asystent projektanta
RESPOL EXPORT-IMPORT: specjalista ds. handlowych
HPH-HUTMASZPROJEKT: inżynier projektant instalacji sanitarnych
HYDROPOL-DEKOR: kosztorysant
BIPROMET: projektant hvac i wod-kan
Zarejestruj się na RENEXPO Poland 2014
Wielkimi krokami zbliża się czwarta odsłona targów RENEXPO Poland, jednego z najważniejszych wydarzeń branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Międzynarodowi wystawcy, profesjonalne konferencje i fora biznesowe oraz inne imprezy towarzyszące to wszystko czeka na tych, którzy w dniach 23-25 września 2014 r. odwiedzą Warszawskie Centrum EXPO XXI.Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji.Tradycyjnie jak co roku organizatorzy zadbali o ciekawy program konferencji i forów biznesowych, podczas których krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy związane na co dzień z branżą OZE zaprezentują najnowsze trendy, wyniki badań, technologie i innowacje w swoich dziedzinach.Więcej
Lista uprawnionych do wydawania świadectw energetycznych
Sejm przyjął poprawkę zaproponowaną przez izbę wyższą, zgodnie z którą świadectwa energetyczne budynków będą mogły przygotowywać osoby z tytułem inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera.Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków ma zapewnić wdrożenie unijnej dyrektywy. Zgodnie z nią, od początku 2021 r. wszystkie nowe budynki w krajach członkowskich będą musiały spełniać wyśrubowane wymagania zużycia energii. Wcześniej, bo od 2018 r., takie standardy będą musiały spełniać budynki publiczne.
Więcej
Superoszczędna szkoła powstała w Jabłonnie
1 września odbyło się uroczyste otwarcie nowej, energooszczędnej szkoły podstawowej w gminie Jabłonna. Zastosowane rozwiązania przy budowie szkoły sprawiają, że jest to jeden z najnowocześniejszych i wysoce energooszczędnych budynków użyteczności publicznej na Mazowszu. W budynku zastosowano innowacyjny, energooszczędny system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Źródłem ciepła w obiekcie jest pompa ciepła, która transportuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie do pomieszczeń. Wyjątkowym jest też to, że źródłem chłodu dla budynku jest również grunt, dzięki czemu znacząco obniżono wpływ klimatyzacji na środowisko.
Cały budynek jest objęty wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powietrze nawiewne do obiektu przechodzi przez wymienniki ciepła wykonane z czystej miedzi, co zapewnia jego czystość mikrobiologiczną. Emisja CO2wynikająca z użytkowania obiektu jest ponad 3-krotnie niższa w stosunku do standardowych budynków tego typu, natomiast koszt ogrzewania zmniejszono ponad 8-krotnie.
Więcej
Duże pieniądze na mieszkalnictwo w nowym budżecie państwa
Prawie 1,7 mld zł ma trafić w 2015 r. na wsparcie mieszkalnictwa z budżetu państwa wynika z opublikowanego projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Na program Mieszkanie dla Młodych przeznaczono 715 mln zł. Rząd chce zwiększyć liczbę dostępnych pod względem cenowym mieszkań na rynku własnościowym, a także na rynku najmu. Ponadto część pieniędzy z puli środków przeznaczonych na mieszkalnictwo ma trafić na utrzymanie i poprawę stanu technicznego istniejącego budownictwa mieszkaniowego.
Więcej
Opublikowano ustawę o charakterystyce energetycznej budynków
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 września 2014 r. opublikowana została ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. poz. 1200). Przedmiotowa ustawa reguluje m.in. kwestie dotyczące zasad sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach oraz zasad prowadzenia centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Więcej
Ruch budowlany w I połowie 2014 r
W I półroczu 2014 roku wydano ogółem 87 134 pozwolenia dla 97 724 obiektów budowlanych. Liczba wydanych pozwoleń na budowę jest zatem o 1,5% wyższa od liczby pozwoleń na budowę wydanych w pierwszym półroczu 2013 r. Natomiast w stosunku do lat wcześniejszych ogólna liczba pozwoleń na budowę wydanych w I połowie 2014 r. jest mniejsza o 7-17% .
W latach 2008-2013 r. w ogólnej liczbie wydanych pozwoleń na budowę dominowały pozwolenia dotyczące budynków mieszkalnych, które stanowiły od 40 do 50% pozwoleń. W pierwszej połowie 2014 r. tendencja ta uległa niewielkiej zmianie, ponieważ pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych stanowią 39,9% ogólnej liczby wydanych pozwoleń.
Więcej
RENEXPO Poland II Konferencja Inteligentna energetyka
O aktualnej sytuacji prawno-regulacyjnej i możliwościach poprawy efektywności energetycznej dowiedzą się uczestnicy II Konferencji Inteligentna energetyka już 25 września 2014 r. w Warszawie. Podczas targów RENEXPO, wydawca kwartalnika Smart Grids Polska organizuje II Konferencję Inteligentna energetyka. Konferencja została podzielona na trzy części. W ramach pierwszego panelu zaproszeni prelegenci omówią aspekty prawno-regulacyjne i perspektywy rozwoju efektywności energetycznej w Polsce. Drugi zostanie poświęcony doświadczeniom we wdrażaniu rozwiązań proefektywnościowych. Przedstawione zostaną przykłady zastosowania efektywności energetycznej w praktyce.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 9/2014:

Jak się ustrzec przed problemami ze stelażami
podtynkowymi do WC?

– Koszowe GWC w praktyce- Syfony do brodzików- Co planuje PORT PC?- Przepływ właściwie skierowany, czyli zawory 3-drogowe Oventrop w akcji- Blok tematyczny: Pompy ciepła powietrzne/woda na c.w.u
Prezentacje firm: ARISTON, BERETTA, BUDERUS, HEWALEX, HYDRO-TECH, JUNKERS, NIBE, TERMET, STIEBEL ELTRON, VIESSMANN
Najczęstszym problemem ze stelażami podtynkowymi są niesprawności układu spłukującego. Spłuczki przepuszczają wodę lub zacinają się zawory spłukujące bądź pływakowe.Efektem jest bardzo duże zużycie wody, a czasem nawet niemożliwość skutecznego spłukania toalety.Na co zwrócić uwagę, by spłuczka sprawiała jak najmniej problemów podczas użytkowania?

Bezpłatna prenumerata