6/2013

 

 

 

 

 

 

czerwiec 2013

e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy czerwcowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.  

Ostatnia szansa! Rozwiąż krzyżówkę, wyślij do nas hasło i wygraj jedną
z nagród firmy Rettig Heating!

Krzyżówka do pobrania na www.instalreporter.pl

    

W aktualnym numerze
InstalReportera 5/2013:
Koniec z przestarzałymi technologiami, tradycyjnymi kotłami na węgiel, gaz, olej, od 2015 r. obowiązują etykiety energetyczne na urządzenia grzewcze, a więc pozostają na rynku kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne…
– Materiały uszczelniające do połączeń gwintowych pakuły, teflon, nici uszczelniające, żywice Kolektory słoneczne płaskie wczoraj i dziś, czyli o trendach rozwoju, nowych i tradycyjnych technologiach, statystykach rynkowych Współpraca automatyki solarnej i kotła grzewczego o cyklach pracy, ładowaniu zasobnika, wygrzewie – Ekskluzywny system radiowej regulacji ogrzewania podłogowego Roth Touchline w jakości PREMIUM – Kotły Keller Dual retortowe, dwupaleniskowe kotły do domów jednorodzinnych Po 2015 r. czeka nas gigantyczna zmiana na rynku urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Większe znaczenie uzyskają pompy ciepła, kogeneracja i kotły kondensacyjne, nastąpi wycofanie zaś ze sprzedaży niskoefektywnych urządzeń grzewczych.Dyrektywa 2010/30/EU o oznakowaniu energetycznym urządzeń energetycznych przewiduje wprowadzenie klas efektywności energetycznej dla urządzeń grzewczych. W zatwierdzonym przez Komisję Europejską rozporządzeniu jako aktu delegowanego Dyrektywy 2010/30/EU w zakresie Lot 1występuje podział klas energetycznych dla urządzeń grzewczych.Rozporządzenie to wprowadza skalę A-G, używaną dla tradycyjnych gazowych i olejowych kotłów grzewczych. Ponadto, wysokie klasy: A+, A++ i A+++są przeznaczone do promowania urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii oraz urządzeń kogeneracyjnych.Ujednolicone oznakowanie będzie dostępne dla użytkowników końcowych w postaci „fiszki” na urządzeniu w instrukcji obsługi i instalacji, w internecie oraz w reklamach. Zgodnie z oceną skutków regulacji, urządzenia grzewcze są odpowiedzialne za około 16% całkowitego zużycia energii brutto w UE-27, która w przybliżeniu roczne zużycie energii brutto Francji.Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Brak nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych – spory problem dla producentów
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Jeżeli ustawa o wyrobach budowlanych nie wejdzie na czas, czyli przed 1 lipca tego roku, to polscy producenci materiałów budowlanych, którzy chcą wprowadzić dany wyrób na rynek UE, będą musieli przeprowadzić jego ocenę techniczną w innym kraju członkowskim UE. Ponieważ Polska nie będzie miała żadnej upoważnionej jednostki do przeprowadzenia takich procedur.
Więcej
LEDOX: serwisant urządzeń grzewczych
SK-PROJEKT: projektant instalacji wod.-kan./co/wentylacji
Roger Preston: asystent projektanta
SCROL: doradca techniczno-handlowy
EUROKLIMAT: inżynier ds. sprzedaży/kosztorysant
AQUANET KRZESINKI: specjalista ds. ofertowania
AQUANET KRZESINKI: kierownik działu ofertowania
Zębiec: doradca techniczno-handlowy
Arup: starszy projektant  kierownik zespołu hvac
Euroinstal Plus: przedstawiciel handlowy
AGATIS-INSTALACJE: projektant
Dakin: przedstawiciel ds. techniczno-handlowych
ROS-ZAK: kierownik działu
SANEL: kierownik budowy
Jaekel-Bud-Tech: kierownik budowy
TADMAR: menedżer ds. kluczowych klientów
Adecco: hydraulik z j.ang
GORGIEL: kierownik regionu i przedstawiciel handlowy
TADMAR: przedstawiciel handlowy
KWH Pipe Poland: regionalny koordynator sprzedaży
JOKA: inżynier projektu
Sunti Technologie Solarne: przedstawiciel techniczno-handlowy
TADMAR: sprzedawca
P.P.H.U. Nowosolar: przedstawiciel handlowy  specjalista do spraw kolektorów słonecznych
PPH KOSTRZEWA: doradca handlowo-techniczny
Respol Export-Import: magazynier
Wavin: przedstawiciel handlowy
RUG Riello: specjalista ds. produktu
Buderus: specjalista ds. sprzedaży inwestycyjnej
Elektrokal: regionalny przedstawiciel handlowy
Minol: handlowiec
BARTOSZ: reprezentant handlowy
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Prąd tanieje od lipca
Od lipca potanieje prąd nie tylko w Warszawie, ale i prawdopodobnie w północnej i północno-zachodniej Polsce. Informacje o cenach energii w Polsce opublikował unijny urząd statystyczny Eurostat. Według niego w drugiej połowie zeszłego roku ceny 1 kilowatogodziny (kWh) energii dla gospodarstw domowych w stosunku do siły nabywczej były najwyższe na Cyprze, a następnie ex aequo w Polsce i Niemczech. Od 1 lipca prąd stanieje nie tylko w Warszawie, gdzie niższe o 4% stawki zaproponował dystrybutor RWE Polska, ale także w północnej i północno-zachodniej Polsce, gdzie dostarcza go Grupa Enea.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO już za 20 dni
Targi PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO oraz BIOGAZ-EXPO odbędą się w dniach 18-20 czerwca 2013 r. w Bydgoszczy w hali Łuczniczka. Wiodącym hasłem targów będzie TANIE GRZANIE.
Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w nieodpłatnych konferencjach: Rynek pelet i brykietów  możliwości rozwoju; Biogazownia  źródło zielonej energii i szkoleniu: Normy zapewnienia jakości dla biopaliw stałych  pelety drzewne i niedrzewne. Podczas targów prezentowana będzie m.in. bogata oferta nowoczesnych urządzeń do spalania biomasy oraz kompletnych linii technologicznych do produkcji pelletów i brykietów z trocin i innych surowców, automatyki i armatury dla kotłowni na biomasę.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Inteligentne liczniki  badania opinii
Aż 82% Polaków wskazało, że płacenie za realne zużycie prądu jest ważniejsze od niezmienności wysokości rachunku za energię elektryczną i jest to jednocześnie główna zaleta liczników zdalnego odczytu  wynika z badań opinii społecznej na temat liczników inteligentnych, przeprowadzonych w końcu ub.r. przez Instytut Badawczy GfK Polonia na zlecenie branży energetycznej.
Polaków zapytano także o poparcie dla inicjatyw energooszczędnych i proekologicznych. Można zauważyć, że duża akceptacja społeczna dla rozwiązań energooszczędnych nie przekłada się na realne działania i zakupy. Aż 76% badanych uważa, iż warto kupować oświetlenie energooszczędne i jednocześnie tylko 28% badanych stosuje tego rodzaju produkty w swoich domach.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Znowelizowano przepisy dotyczące ochrony przed hałasem
Weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (DzU poz. 528). W myśl znowelizowanego § 279 rozporządzenia, w sytuacji, gdy prognozowany poziom hałasu przenikający do środowiska przekracza dopuszczalne poziomy hałasu, przy projektowaniu obiektów inżynierskich należy zaplanować zastosowanie odpowiednich środków ochronnych.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Szkolenie: Inwestycje w fotowoltaikę
26 czerwca 2013 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie: Inwestycje w fotowoltaikę Jak sprawnie przeprowadzić proces inwestycji? Czy fotowoltaika rzeczywiście się opłaca? Celem szkolenia jest przedstawienie zmieniających się regulacji – nowa ustawa o OZE  jako możliwości skorzystania z projektowanego sytemu wsparcia.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Targi Modernizacji Budynków 2013
Targi Modernizacji Budynków odbędą się 28-29 listopada w Krakowie. Targi są platformą spotkań producentów, dystrybutorów, inwestorów, fachowców, właścicieli i wykonawców. Dzięki współpracy z najważniejszymi stowarzyszeniami i ekspertami z branży, na licznych seminariach i warsztatach prezentowany jest aktualny stan wiedzy z zakresu nowoczesnej modernizacji obiektów.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Wzrasta liczba zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla
Od września 2012 r. do 31 marca 2013 r. na skutek zaczadzenia zginęło 91 osób. Strażacy, we wspomnianym okresie, zdarzeń związanych z tlenkiem węgla odnotowali 3817. Poszkodowanych w nich zostało 2216 osób.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
BOŚ poinformował o ofercie kredytu z dotacją
24.05.2013 r. BOŚ, jako pierwszy z siedmiu banków współpracujących z NFOŚiGW w ramach programu „Dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych”, poinformował o ofercie kredytu z dotacją.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Inżynierowie zdobywają uprawnienia
17 maja br. we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa w Polsce rozpoczęła się wiosenna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. Do tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej okręgowe komisje kwalifikacyjne zakwalifikowały około 3000 kandydatów, co stanowi ok. 95% starających się o dopuszczenie do egzaminu na uprawnienia budowlane, którzy złożyli wnioski. W PIIB egzaminy na uprawnienia budowlane przeprowadzane są w 9 specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej, drogowej, mostowej, kolejowej, telekomunikacyjnej i wyburzeniowej, z uwzględnieniem rodzaju i zakresu uprawnień.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Sposób kwalifikacji drewna i materiału drzewnego w kontekście OZE
W związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii prezes URE, w dniu 20 maja 2013 r., poinformował o sposobie kwalifikowania drewna i materiału drzewnego.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Nabór wniosków na innowacyjny biznes z branży ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ogłosiła nabór wniosków na innowacyjny biznes z branży ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii, w ramach prowadzonego Funduszu Inwestycje Kapitałowe współfinansowanego z działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W najlepiej przygotowane i ocenione wnioski możemy zainwestować każdorazowo nawet do 200 tys. euro.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Program Zaawansowane technologie pozyskiwania energii
Na projekt „Opracowanie zintegrowanych technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy, odpadów rolniczych i innych” przeznaczono ponad 110 mln zł. Projekt realizuje konsorcjum, w którego skład wchodzi Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku i Energa oraz kilkanaście zespołów badawczych z kilku uczelni wyższych i instytutów badawczych, jako współwykonawcy.
Badania realizowane są w ramach strategicznego programu Zaawansowane technologie pozyskiwania energii prowadzonego przez Narodowe Centrum, Badań i Rozwoju.
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Stanowisko GUNB: budowa obiektów letniskowych
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi budowy obiektów letniskowych Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował na swojej stronie internetowej stanowisko w tej sprawie. Domki letniskowe zostały zaliczone do III Kategorii – tj. innych niewielkich budynków. Budowa domków letniskowych, stosownie do art. 28 ust. 1 pr. bud., wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ nie została wymieniona w art. 29-31. Natomiast za tymczasowe obiekty budowlane należy uznać te obiekty letniskowe, które są przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki albo są nietrwale związane z gruntem. Trzeba zaznaczyć, że przepis art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud. odnosi się wyłącznie do tymczasowych obiektów spełniających łącznie następujące przesłanki: po pierwsze nietrwałego związania z gruntem, po drugie przeniesienia w inne miejsce lub rozebrania przed upływem 120 dni.
Więcej
W następnym numerze
InstalReportera 6/2013:
Jak właściwie wykonać gruntowe poziome wymienniki ciepła?
– Systemy rurowe do ciepłej i zimnej wody oraz c.o.  przegląd oferty rynkowej- Dlaczego zdecydowano się dofinansować kolektory słoneczne, a nie pompy ciepła?- Aspekty wentylacji mechanicznej, a także regulacji przepływu powietrza w instalacji- O konieczności napowietrzania kanalizacji grawitacyjnej i skutkach jej braku Popularność wymienników gruntowych poziomych wiąże się z prostotą konstrukcji, sposobem układania, jak też rodzajem wykorzystywanych narzędzi/urządzeń (jak np. koparka).Jednocześnie grunt wokół wymiennika poziomego charakteryzuje się zdecydowanie większą stabilnością temperatury niż powietrze atmosferyczne, występuje też możliwość samoistnej i pełnej regeneracji złoża w okresie lata. Wadą tego rozwiązania jest potrzeba dużej powierzchni i na dużą skalę prowadzone prace ziemne. Gruntowy wymiennik ciepła (w postaci instalacji hydraulicznej umieszczonej w gruncie, wewnątrz której przepływa ciecz niezamarzająca) dostarcza ciepło i chłód dla gruntowej pompy ciepła (PC) lub też wspomaga dogrzewanie/chłodzenie powietrza w instalacji wentylacji mechanicznej.
List został przesłany do Prenumeratorów e-czasopisma InstalReporter, których adres e-mail znajduje się w bazie.
Jeżeli nie życzą sobie Państwo otrzymywać od nas jakichkolwiek informacji drogą elektroniczną, prosimy o wysłanie maila z zapisanego adresu z tematem NIE na instalreporter@instalreporter.pl Wyrejestrowanie jednak adresu z bazy prenumeratorów oznacza, że nie będą otrzymywać Państwo również naszego e-czasopisma InstalReporter. Prosimy więc o przemyślaną decyzję.

 

Bezpłatna prenumerata