5/2013

maj 2013
e-biuletyn InstalReporteraSzanowni Państwo,

Przesyłamy majowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

 

W aktualnym numerze InstalReportera 4/2013: Możliwości techniczne i ekonomiczne zastosowania gruntowych pomp ciepła
– Partnerskie relacje i błędy w rozliczaniu wody– Sondy geotermalne – z jakich materiałów i dlaczego… PE-X

profi-air – kompletny system wentylacyjny z rekuperatorem od FRÄNKISCHE

– Zamiast zasobników stacje wymiennikowe HERZ

– System Kominowy Zen

Pompy ciepła przetwarzają energię ze źródeł odnawialnych takich jak powietrze, grunt czy woda na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą zagospodarowywać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych, gospodarstw domowych (np. powietrze wyrzutowe) czy gospodarstw i obiektów rolnych (np. ciepło odpadowe z hodowli trzody chlewnej czy bydła).Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii i przyczyniają się do całkowitej efektywności energetycznej. System z pompą ciepła składa się z dolnego źródła ciepła, jednostki pompy ciepła oraz z górnego źródła ciepła, czyli systemu dystrybucji ciepła/chłodu w budynku. Czynnik roboczy przekazuje ciepło z dolnego źródła ciepła do górnego źródła ciepła. Dodatkowa energia potrzebna jest do zasilenia sprężarki i pomp.Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Zapraszamy do udziału w VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, największym spotkaniu branży energetyki słonecznej, które w tym roku odbędzie się w Toruniu, w Dworze Artusa, w dniach 13-14 maja. Tegoroczne  Forum będzie dwudniowym i kulminacyjnym punktem obchodów kampanii Europejskie Słoneczne Dni i odbędzie się pod hasłem Kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne w energetyce prosumenckiej. Forum adresowane jest przede wszystkim do producentów, instalatorów i dystrybutorów systemów słonecznych (cieplnych i elektrycznych), projektantów, architektów oraz inwestorów publicznych i przemysłowych oraz samorządowców.
Więcej 
Iglotech: doradca techniczno-handlowy HVAC&R Frapol: automatyk HVAC Maxair hvac technic: specjalista ds. techniczno-handlowych Klima-Therm: asystent/ka biura handlowego Jeremias: regionalny kierownik sprzedaży PH Kostrzewa: doradca handlowo-techniczny

Grudnik: handlowiec stacjonarny/terenowy

Leroy Merlin: koordynator działu sanitarnego

Climatic: kierownik robót instalacji sanitarnych

ZRIB: inżynier budowy/kierownik robót sanitarnych

Klimat Solec: kosztorysant instalacji HVAC

 

 

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Dania: zakaz montażu gazowych i olejowych urządzeń grzewczych
Podczas gdy większość świata wciąż narzeka na wysokie ceny ropy naftowej, prawie zupełnie niezauważenie jeden z europejskich krajów – Dania, postanowił coś z tym zrobić. Duński rząd zakazał instalacji olejowych i gazowych systemów grzewczych w nowych budynkach począwszy od stycznia tego roku. Trzy lata później, w 2016, instalacje te będą również niedozwolone w starych budynkach, jeśli dostępne będzie tam ogrzewanie z ciepłowni. W okresie przejściowym Dania zainwestuje 42 miliony duńskich koron (ok. 5,6 milionów euro), w celu wspierania zmiany systemów grzewczych w istniejących budynkach.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Ruszają IV Mistrzostwa Polski Instalatorów
Zapraszamy do udziału w rywalizacji o tytuł Mistrza Montażu, który można zdobyć podczas IV Mistrzostw Polski Instalatorów. Wielki Finał Mistrzostw zostanie rozegrany podczas targów INSTALACJE w dniach  8-11.04.2014 r. w Poznaniu . Zwycięzca – Mistrz Montażu otrzyma samochód Mercedes Citan. Już w maju  rusza RoadShow – eliminacje do IV Mistrzostw Polski Instalatorów. Podczas spotkań można będzie sprawdzić się w pracach instalacyjnych na czas, tj. przykręcaniu, regulacji, montażu i przeprowadzaniu próby ciśnieniowej zgodnie z otrzymanymi wcześniej instrukcjami. O zwycięstwie zadecyduje fachowość, dokładność i szybkość. Między majem a wrześniem 2013 roku odbędą się 32 spotkania eliminacyjne. Z każdej lokalizacji do finału zakwalifikowanych zostanie trzech instalatorów.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Mniej azbestu – dla zdrowia i środowiska
Już 84 tysiące ton niebezpiecznego dla zdrowia azbestu zniknęło z dachów polskich domów. To efekty realizowanego od trzech lat programu Narodowego i Wojewódzkich FOŚiGW. Zgodnie z prawem szkodliwy dla zdrowia azbest ma być usunięty z terenu Polski do 2032 roku. Najwięcej zabudowanych wyrobów azbestowych w przeliczeniu na osobę występuje na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Najmniej wyrobów z azbestem zamontowano w województwach lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim. Oszacowano, że do zdeponowania na składowiskach w latach 2003-2032 będzie około 15 mln ton odpadów zawierających azbest.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Europejskie Słoneczne Dni ? korzystaj ze szkoleń, konferencji?
„Słoneczny Sobotni Dzień” –  11 maja na terenie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej organizowane jest całodniowe wydarzenie na szeroką skalę o tematyce związanej z energetyką słoneczną i fotowoltaiką, podczas którego przeprowadzone zostaną liczne prelekcje i wykłady, a także atrakcje dla całych rodzin i dzieci, liczne konkursy rysunkowe i manualne, „Bieg w stronę słońca” itp.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Portal poświęcony postępowaniu z odpadami
Ministerstwo Środowiska stworzyło portal poświęcony zmianom prawnym oraz właściwemu postępowaniu z odpadami w świetle nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Strona internetowa naszesmieci.pl przekazuje praktyczne informacje m.in.: jakie są zadania gminy po wprowadzeniu w życie nowego systemu wywozu i zagospodarowania śmieci.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Konferencja WOD-KAN w Dębem
Już w przyszłym tygodniu odbędzie się V Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Tradycyjnie odbędzie się w Dębem koło Warszawy w dniach 15-17 maja 2013 r. r. Organizatorem jest Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Sprzedaż u deweloperów
Większość deweloperów mieszkaniowych z obawą oczekiwała 2013 r. Część z nich twierdziła, iż nienajlepsza sytuacja nie pogorszy się już dramatycznie. Tak czy inaczej, przygotowali się do słabszego rynku, koncentrując się na tańszych i mniejszych mieszkaniach. Znamy już wyniki spółek deweloperskich notowanych na GPW. Koniec funkcjonowania programu „Rodzina na Swoim”, zbiegający się dodatkowo z nadpodażą oferowanych mieszkań oraz pogarszającą się sytuacją gospodarczą, nie były z pewnością czynnikami napawającymi deweloperów optymizmem. Wyniki sprzedażowe giełdowych spółek deweloperskich wskazują jednak, iż pierwsze miesiące 2013 r. nie były wcale takie złe. Część z nich była w stanie uzyskać nawet lepsze rezultaty niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Więcej 
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Prawo Inżyniera na zielono – konkurs
Nowoczesne i przyjazne środowisku technologie śmiało wkroczyły na rynek i żaden przedsiębiorca, któremu zależy na wzroście i pomnażaniu zysków, nie może ich ignorować. Inżynierom, przedsiębiorcom, menedżerom i specjalistom Prawo Inżyniera poleca lekturę książki, która opisuje główne nurty ekonomiczne i technologiczne związane z „zieloną” rewolucją. A kto weźmie udział w konkursie na Facebooku lub Google+ ma szansę wygrać tę publikację.
Więcej 
W następnym numerze InstalReportera 5/2013: Kolektory słoneczne płaskie – wczoraj i dziś
– Jak właściwie wykonać gruntowe poziome wymienniki ciepła?- Współpraca automatyki solarnej i kotła grzewczego – o cyklach pracy, ładowaniu zasobnika, wygrzewie- Etykiety energetyczne dla urządzeń grzewczych, czyli wielkie zmiany na rynku?- Klimatyzatory ścienne RAC 2013 Według ostatnich danych organizacji ESTIF, udział kolektorów płaskich w rynku krajów EU-27 wyniósł 90,1% w roku 2011. Rynek europejski jest zdominowany przez kolektory płaskie, które pod względem efektu ekonomicznego  odniesionego do kosztów inwestycyjnych, zapewniają najkorzystniejsze rezultaty. Średnia cena kolektora próżniowego, w porównaniu do płaskiego jest 2,5-krotnie wyższa, w przeliczeniu na powierzchnię apertury. Średnia rynkowa cena kolektora płaskiego wynosi około 889 PLN/m2, a próżniowego 2182 PLN/m2 netto.Nie zawsze za wyższą ceną idzie w parze wyższa sprawność i wydajność kolektora próżniowego. Jeśli porównać cenę zakupu kolektora do jego wydajności (PLN/W), to okazuje się, że różnica może być ponad 5-krotna.Ciepło uzyskiwane z kolektorów płaskich jest więc znacznie tańsze niż z kolektorów próżniowych. Dzięki temu mogą być osiągane wyraźnie krótsze okresy zwrotu kosztów inwestycji związanej z zakupem instalacji solarnej.

Bezpłatna prenumerata