3/2013

marzec 2013 e-biuletyn InstalReportera
Szanowni Państwo,
Przesyłamy marcowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.


W aktualnym numerze InstalReportera 2/2013:

Zasady projektowania nawiewu – nawiewniki powietrza cz.1

Prawidłowo dobrane, charakteryzujące się optymalnymi parametrami pracy, adekwatnymi do rodzaju pomieszczenia, jego wielkości oraz przeznaczenia, nawiewniki powietrza są istotnymi elementami instalacji wentylacji lub klimatyzacji, kształtującymi nie tylko przepływ powietrza, ale także komfort cieplny oraz akustyczny w pomieszczeniu.

Prędkość i temperatura powietrza nawiewanego muszą być dobrane tak, aby nie wywoływały odczucia chłodu, nadmiernego ciepła lub przeciągu.

Więcej

 

 

Zasady oceny higienicznej armatury sanitarnejHewalex Opti-Flow efektywny standard sterowania pracą instalacji solarnej
Jak długo pracuje kocioł na jednorazowym zasypie węgla?Witryny dla projektantów, architektów i instalatorówKolektory próżniowe typu Heat-Pipe  dobrze zbudowane

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Producenci biomasy protestują przed ministerstwem gospodarki
AKTUALNOŚCI
Z RYNKU PRACA
Kilkuset producentów biomasy na cele energetyczne protestowało wczoraj (12.03) we wtorek przed ministerstwem gospodarki. Jak podkreślają, duże koncerny energetyczne, które kupowały od nich biomasę zerwały umowy z powodu sytuacji na rynku „zielonych certyfikatów”. Przedstawiciele MG przyjęli delegację protestujących.
Więcej

 

Danfoss: inżynier produkcjiSkanska: kierownik robót sanitarnych Daikin: inżynier sprzedaży central wentylacyjnychWeishaupt: doradca techniczny Mirbud: kierownik robót sanitarnychAPP-Projekt: inspektor nadzoru Bisan: regionalny przedstawiciel handlowyCentrum Klima: przedstawiciel regionalnyCentrum Klima: kierownik produktu Termo Klima: monter, serwisant klimatyzacji i wentylacjiElektromet: regionalny przedstawiciel handlowyRekuperatory.pl: stacjonarny doradca techniczno-handlowy

MEA: młodszy inżynier wsparcia sprzedaży

FB Antczak Marek: majster robót instalacyjno-sanitarnych

KAMAK-II: kierownik robót instalacyjnych

Jartex: specjalista ds. przetargów i zamówień publicznych branża sanitarna

IPK: dyrektor grupy handlowej

VTS: Account Manager

Energy Investors Group: inżynier branży sanitarnej

Euroterm: specjalista ds. sprzedaży/sprzedawca-magazynier

Euroterm: regionalny kierownik sprzedaży

Johnson Controls: Technical Service Manager  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Najnowsze zmiany w prawie
W lutym opublikowano zmiany m.in. w następujących aktach prawnych: rozporządzeniu w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Weszła z życie nowelizacja „Prawa zamówień publicznych”, a w ślad za nią nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Czy członkowie PIIB korzystają z elektronicznych zaświadczeń?
Zgodnie z danymi na dzień 31 stycznia 2013 r. PIIB liczyła 115 435 osób. Obecnie wydano ponad 330 930 elektronicznych zaświadczeń o przynależności do samorządu inżynierów budownictwa. Najwięcej kont umożliwiających pozyskiwanie elektronicznych zaświadczeń aktywowali członkowie Zachodniopomorskiej OIIB (62,91%) i Podlaskiej OIIB (76,28%). Ogółem prawie 44,3% członków Izby aktywowało swoje konta w serwisie internetowym PIIB.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Sprawdź, jakie projekty finansuje NFOŚiGW
NFOŚiGW kompleksowo wspiera inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) pochodzącej ze słońca, wiatru, wody, ziemi lub biomasy, a równolegle działa na rzecz poprawy efektywności energetycznej począwszy od energochłonnych procesów przemysłowych, poprzez poprawę zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej, a kończąc na rozwiązaniach dla rodzin inwestujących w energooszczędne domy.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Targi WATER&HEAT 2013
Firma easyFairs Poland już po raz drugi organizuje Targi Technik Kotłowych, Procesów Cieplnych i Wody Przemysłowej WATER&HEAT. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2013 w Krakowie. Targom towarzyszyć będzie II Seminarium Inżynierii Cieplnej i Wodnej nt. „Nowe technologie a eksploatacja urządzeń w przemyśle opartym na procesach termicznych i obiegu wody”. WATER&HEAT 2013 to inicjatywa odpowiadająca na potrzebę dyskusji nad najbardziej aktualnymi problemami, z którymi mierzy się sektor przemysłowy.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Ponad 400 instalacji solarnych na Pomorzu
Działające na Pomorzu stowarzyszenie „Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze” uruchomiło specjalny program, dzięki któremu jeszcze w tym roku ponad 400 domów zostanie wyposażonych w kompletne zestawy solarne. Ich zakup w 45% sfinansowany zostanie z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Spółdzielnie chcą zaskarżyć ustawę śmieciową
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zapowiada, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową. Według prezesa Związku opłata za wywóz śmieci ma wszystkie cechy podatku, gdyż jest powszechna i obowiązująca. W stosunku do zarządców spółdzielni stosuje się także ustawę karnoskarbową. Dlatego ustawodawca powinien ustalić górną granicę tej opłaty.
Więcej

 

W następnym numerze InstalReportera 3/2013:

Silne wsparcie dla pomp ciepła w Europie: Decyzja KE z 01.03.2013 2013/114/UE to rozstrzygające postanowienia w sprawie pomp ciepła z dyrektywy OZE

– Ogrzewanie w łazience, czyli współpraca grzejników łazienkowych z ogrzewaniem płaszczyznowym- Układy hybrydowe pomp ciepła np. powietrze/woda z kotłami gazowymi, olejowymi- Odwodnienia liniowe pod prysznicami i nie tylko- Ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe i grzejnikowe Dyrektywa 2009/28/WE (OZE) pozostawiła jako otwarte ważne kwestie dotyczące pomp ciepła. W dokumencie tym brakowało m.in. dokładnych informacji na temat metodyki obliczania sezonowego współczynnika efektywności SPF dla różnych technologii pomp ciepła.Brakowało również metodyki statystyki energetycznej zużycia energii odnawialnej.Istotną kwestią była zasada obliczania energii z OZE wtedy gdy źródło energii stanowi mieszaninę energii odpadowego i energii otoczenia. Niejednoznaczna była też kwestia korzystania przez pompy ciepła np. z powietrza wyrzutowego z budynków. Wątpliwości budziło także obliczanie energii z odwracalnych (rewersyjnych) układów….Praktycznie wszystkie najważniejsze  wątpliwości rozjaśnia decyzja Komisji Europejskiej z dnia 1 marca 2013 nr 2013/114/UE, ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące szacowania ilości energii odnawialnej pochodzącej z różnych technologii pomp ciepła zgodnie z wymogami załącznika VII do dyrektywy 2009/28/WE.

 

 

 

Bezpłatna prenumerata