11/2013

 

 

 

 

 

listopad 2013

e-biuletyn InstalReportera 

Szanowni Państwo,

Przesyłamy listopadowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

W aktualnym numerze InstalReportera 10/2013:

Pompy ciepła powietrze/woda praca na cele c.o. i c.w.u.

– Kotły na biomasę nie teoretycznie, a praktycznie– Utrzymanie jakości powietrza w muzeach, galeriach i salach wystawowych (1)

Przygotowanie i rozbiór c.w.u. w kompaktowych kondensacyjnych centralach grzewczych

– A-exact marki Heimeier automatyczna regulacja przepływu w grzejnikach

– Portret ROTH: 20 lat w Polsce

Producenci pomp ciepła ciągle pracują nad ich udoskonaleniem. Jest to właśnie szczególnie widoczne w segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda. W ciągu ostatnich siedmiu lat zmieniał się zarówno współczynnik sprawności, jak również graniczna dolna temperatura pracy pomp ciepła, która z -10oC zeszła do -25oC ! Opanowanie konstrukcji sprężarek typu scroll z możliwością wtrysku międzystopniowego umożliwiło wyposażenie modułów chłodniczych pomp ciepła w dodatkowy wymiennik ciepła, zwany potocznie ekonomizerem, co w efekcie pozwoliło na uzyskanie efektu sprężania dwustopniowego przy zastosowaniu pojedynczej sprężarki. Umożliwia to niezawodną pracę pompy ciepła w temperaturze równej, a nawet niższej niż -20°C.Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Polska może rozwiązać problemy energetyczne dzięki OZE
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Raport [R]ewolucja energetyczna dla Polski. Scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej, opracowany przez IEO, prezentuje alternatywny w stosunku do rządowego, scenariusz kształtowania polityki energetycznej oparty o odnawialne źródła energii (OZE) i efektywność energetyczną oraz związaną z nim konkurencyjną strategię inwestycyjną. Obecnie wykorzystanie potencjału OZE jest w Polsce niewielkie i wynosi zaledwie 7,8%. Z najnowszego raportu IEO i DLR wynika, że do roku 2050 Polska może produkować 88% energii elektrycznej z OZE. Wg raportu zapotrzebowanie na energię finalną utrzyma się do roku 2015 na poziomie 2706 PJ. Następnie stopniowo zmaleje aż do poziomu 1855 PJ w roku 2050. W efekcie jest o 39% niższe niż w scenariuszu referencyjnym. O ile w okresie do 2030 roku jednostkowe koszty energii dla odbiorców w obu scenariuszach są zbliżone, to po roku 2030 koszty w scenariuszu alternatywnym bardzo szybko spadają i w 2050 roku osiągają 8,2 eurocentów/kWh, podczas gdy w scenariuszu referencyjnym koszty te sięgają 11,8 eurocentów/kWh.
Więcej
ROMEX: doradca techniczno-handlowy
SYSTERM: handlowiec
VENTURE INDUSTRIES: inżynier w dziale technicznym
HOCHTIEF: specjalista ds. systemów instalacyjnych
MERCOR: specjalista ds. badań i rozwoju
JANURA: samodzielny asystent
RADPEC: inspektor nadzoru budowlanego
MURAPOL: inżynier budowy
CIAT: Przedstawiciel Techniczno-Handlowy 

LEPIKO: kierownik robót sanitarnych/kosztorysant
VALSIR: przedstawiciel handlowy
ONNINEN: konsultant ds. sprzedaży dla klientów hurtowych, handlowiec
RESPOL EXPORT-IMPORT: przedstawiciel handlowy
Czy Polsce grozi blackout i brak energii?
Portal wnp.pl opublikował rozmowę ze Stanisławem Tokarskim, prezesem Tauron Wytwarzanie.
– Planowane postawienia mocy wytwórczych do roku 2020 to ok. 4,9 tys. MW, obecnie realizowane projekty, będące na różnym etapie, to ok. 2,8 tys. MW. Oznacza to, że może pojawić się niedobór mocy o wielkości ok. 2,1 tys. MW mówi Stanisław Tokarski. Zapewne nie dojdziemy do momentu, kiedy w Polsce nastąpi blackout i nie będzie energii. Musimy się jednak liczyć z tym, że na skutek turbulencji związanych z budową nowych źródeł, trzeba będzie bardzo umiejętnie zarządzać popytem na energię elektryczną.
Więcej
KonferencjaProblemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce
XII edycja Ogólnopolskiej KonferencjiProblemy jakości  powietrza wewnętrznego w Polsce odbędzie się 21 i 22 listopada 2013 r. w budynku FOCUS w Warszawie.Tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z jakością środowiska wewnętrznego, a w szczególności jakości powietrza w pomieszczeniach. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę uczestników konferencji chcieliby zwrócić na sesję poświęconą projektowi MaTriD. Tradycyjnie udział w konferencji jest bezpłatny, lecz należy potwierdzić uczestnictwo.
Więcej
PKN: wykaz aktualnych norm
Na stronie PKN opublikowano wykaz Polskich Norm wycofanych, których status pozostaje aktualny w procedurach oceny zgodności określonych w odpowiednich przepisach.
Więcej
Uprawnienia zawodowe po deregulacji opłaty
Tzw. druga transza deregulacji dostępu do zawodów przewiduje zmiany w zakresie procedury nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie budownictwa. Proponowane zmiany wprowadzają bardziej szczegółowe niż dotychczas uregulowania dotyczące tzw. postępowania kwalifikacyjnego w sprawie uzyskania uprawnień zawodowych. Projekt zmian reguluje kwestię opłat za postępowanie kwalifikacyjne o nadanie uprawnień budowlanych czy wynagrodzenia dla członów komisji egzaminacyjnej.
Więcej
PIIB kolejne uwagi do projektu ustawy deregulacyjnej
Polska Izba Inżynierów Budownictwa zgłosiła nowe uwagi do kolejnego projektu ustawy (z dnia 17 lipca 2013 r.) oułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych oraz przepisów wykonawczych, a także odniosła się do stanowiska Izby Architektów RP.
Więcej
Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
3 października br. weszło w życie rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 21 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2013 r., poz. 762). Zmiana ma na celu implementację postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wprowadzana nowelizacja powoduje zmianę zakresu opisu technicznego projektu budowlanego poprzez dodanie do niego analizy możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych. Zgodnie z nowym brzmieniem § 11 ust. 2 pkt 12 ww. rozporządzenia, opis techniczny projektu architektoniczno-budowlanego powinien określać analizę możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło, do których zalicza się zdecentralizowane systemy dostawy energii oparte na energii ze źródeł odnawialnych, kogenerację, ogrzewanie lub chłodzenie lokalne lub blokowe, w szczególności, gdy opiera się całkowicie lub częściowo na energii ze źródeł odnawialnych w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego, oraz pompy ciepła. Rozwiązanie to ma zracjonalizować zużycie energii w budynkach oraz stosowanie rozwiązań alternatywnych tam, gdzie ma to ekonomiczne, techniczne i środowiskowe uzasadnienie.
Więcej
Szkolenie Inwestycja w OZE w systemie aukcyjnym
Firma W4E zaprasza na szkolenie pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Fotowoltaicznej. W programie m.in: nowości prawne, przyłączenie do sieci, aspekty techniczne, finansowanie. Najbliższe szkolenia: 19.11 Poznań, 21.11 Katowice.
Więcej
Tani węgiel spoza Europy
Tani węgiel spoza Europy wypycha z unijnej energetyki błękitne paliwo. Seria zamknięć gazówek odstrasza od nich także polskie firmy napisał Dziennik Gazeta Prawna.Z budowy nowych bloków opalanych gazem zrezygnowały już PGNiG i KGHM. W najbliższym czasie decyzję w sprawie wartej 3 mld zł budowy bloku w Puławach musi podjąć PGE. Na rynku krążą opinie, że inwestycja nie jest opłacalna czytamy w DGP.
Więcej
Wyższe kary za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków oraz dopuszczalnego poziomu hałasu
24 października opublikowano obwieszczenie ministra środowiska z dnia 8 października 2013 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na rok 2014 (M. P. poz. 821).Stawki opłat podlegają corocznie podwyższeniu w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem ogłaszanemu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w formie komunikatu. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2012 r. w stosunku do 2011 r. wyniósł 103,7 (wzrost cen o 3,7%) i o tyle wzrosną w najbliższym roku stawki kar w stosunku do stawek obowiązujących obecnie.
Więcej
Konferencja Ch&K: Efektywność energetyczna instalacji
Redakcja miesięcznika CHŁODNICTWO&KLIMATYZACJA zaprasza specjalistów branży instalacyjnej, projektantów i wykonawców instalacji klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych oraz pracowników pionów technicznych na XII edycję Konferencji z cyklu: Chłodnictwo i Klimatyzacja w Polsce NOWE TRENDY ROZWOJU: Efektywność energetyczna instalacji projektowanie, montaż/serwis i eksploatacja, która odbędzie się 21 listopada 2013 w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie ul. Kawęczyńska 36.Ze względu na szeroki zakres tematyczny oraz zróżnicowane zainteresowania uczestników Konferencji w roku bieżącym organizatorzy postanowili wprowadzić 2 równolegle panele: instalacje/serwis oraz projektowanie systemów hvac i ppoż.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 11/2013:

Zimnowojenne instalacje, czyli bunkier i jego systemy

– Blok tematyczny: systemy kominowe do kotłów kondensacyjnych- Blok tematyczny: wentylacja pożarowa w budynkach użyteczności publicznej

– Zestawy BOX z bateriami podtynkowymi

– Magazynowanie deszczówki w zbiornikach z polietylenu

– Itaca i Formentera kondensacyjne propozycje Fondital

Na terenie byłej Jugosławii, w rejonie umownej granicy między Bośnią a Hercegowiną, znajduje się ukryty głęboko w górach niezwykły obiekt militarny. Jego skala i wyposażenie mogą zrobić wrażenie nie tylko na miłośnikach fortyfikacji, ale i zainteresować czytelników InstalReportera.To obłęd zimnej wojny spowodował, że przez ponad 20 lat, począwszy od 1953 roku, kosztem 4,6 miliarda dolarów wybudowano obiekt, który mógł dać schronienie przez 6 miesięcy dla 350 osób i wytrzymać atak jądrowy czterokrotnie silniejszy od wybuchu nad Hiroszimą.

Ważnym elementem wyposażenia tego podziemnego miasta był system przygotowania powietrza. Składały się na niego potężne wentylatory, centrale klimatyzacyjne oraz sieć potężnych kanałów wentylacyjnych. Dzięki nim w pomieszczeniach panowała stała temperatura 21-23 0 C, a wilgotność była utrzymywana na poziomie 60-70%.

Bezpłatna prenumerata