11/2014

listopad 2014
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy listopadowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

 

W aktualnym numerze InstalReportera 10/2014:

Zbiorniki buforowe wody grzewczej w różnych układach

Kocioł gazowy do wymiany –  aspekty techniczne kotłowni i kotłów

Czy warto przejść do drugiej taryfy, jeśli stosujemy powietrzną pompę ciepła do c.w.u.?

Austriacki i niemiecki rynek pomp ciepła

Kurtyny powietrzne skuteczną ochroną klimatu temperaturowego

Tematu zbiorników buforowych w ogóle by nie było, gdyby tylko zasoby energii były nieograniczone i dostępne w każdym momencie. Niestety, zasoby energii konwencjonalnej błyskawicznie się kurczą i od dłuższego czasu poszukuje się sposobu na ograniczenie jej wykorzystania. Energii odnawialnej jest z kolei pod dostatkiem, ale jej dostępność jest silnie uzależniona od warunków atmosferycznych.

Z powyższych powodów łączy się technologie, konwencjonalne do pokrycia szczytowego zapotrzebowania z odnawialną do pokrycia zapotrzebowania podstawowego, a dla poprawienia wykorzystania energii zielonej stosuje się magazyny, najczęściej w formie zbiorników wody grzewczej.

Prezentacje firm:

Więcej

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Analiza EHPA: Jak w zrównoważony sposób zrezygnować w Europie z dostaw rosyjskiego gazu?

AKTUALNOŚCI Z RYNKU


PRACA

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego kwestia bezpieczeństwa energetycznego oraz cen ogrzewania zyskuje na znaczeniu w dyskursie politycznym. Konieczne jest podjęcie mądrych decyzji, by zmniejszyć zależność energetyczną Europy od paliw kopalnych w sektorze grzewczym, przy jednoczesnym wsparciu dla państw członkowskich UE w zakresie osiągnięcia długoterminowych celów wydajności energetycznej, ochrony środowiska oraz ekorozwoju.

Pompy ciepła, których w Europie zainstalowano już ponad 6 milionów, zdążyły udowodnić swoją skuteczność. Technologia jest opłacalną i wydajną opcją dostarczenia ciepła, chłodu i ciepłej wody do zastosowań domowych, komercyjnych i przemysłowych. Badanie oparte o dane rynkowe Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) pokazuje: zainstalowanie dodatkowych 54 mln pomp ciepła może oznaczać bezpośredni koniec popytu na rosyjski gaz w Europie.

Więcej

MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO: specjalista ds. instalacji i sieci sanitarnych

POLIMEX-MOSTOSTAL: starszy specjalista ds. instalacji sanitarnych

KaWuCha: monterzy instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych

JUWENT: doradca techniczny

BR TEXO: asystent projektanta

LINDAB: specjalista ds. techniczno-handlowych

AREA COOLING SOLUTIONS: inżynier sprzedaży przedstawiciel handlowy

ZEHNDER: inżynier sprzedaży ds. obsługi sieci partnerów

HERZ: regionalny przedstawiciel handlowy OŹE

GRUPA KAN: menadżer regionu Trójmiasta

BOSCH: inżynier produktu

BOSCH: doradca techniczny ds. odnawialnych źródeł energii

IRSA: kierownik/inżynier robót sanitarnych

WATERTECH: monter instalacji sanitarnych

GAZ: kierownik robót

UPONOR: przedstawiciel handlowy

WAVIN: przedstawiciel handlowy

FIEGE: specjalista ds. technicznych i zakupów

MERITUM: projektant instalacji sanitarnych wentylacji i klimatyzacji

VENTIA: doradca techniczny

VENTIA: kierownik regionu

VENTIA: specjalista techniczno-handlowy

Ile domów energooszczędnych powstaje w Polsce?
Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Co roku w Polsce oddawanych jest do użytkowania około 70 tys. nowych domów jednorodzinnych. Według danych BuildDesk zebranych ze świadectw energetycznych, w 2013 roku ich zapotrzebowanie na energię użytkową, wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania (EUco), wynosiło średnio 83,85 kWh/m2/rok. Było to o 11,45 kWh/m2/rok mniej niż w 2009 roku. W tym samym czasie zaobserwowano również pozytywną tendencję w liczbie oddawanych do użytkowania domów energooszczędnych, których EUco wynosi pomiędzy 30 a 70 kWh/m2 rocznie. Ich udział w całkowitej liczbie nowych domów budowanych w Polsce wynosi obecnie około 30%.
Więcej
Prosument na Warmii i Mazurach
Wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Olsztynie, zdecydował się na uczestnictwo w programie PROSUMENT. Jeszcze w tym roku planuje ogłosić nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji. Taka szybkość działania wynika z przeprowadzonej analizy rynku, wskazującej, iż zarówno osoby fizyczne, spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe chcą przystąpić do programu. Olsztyński Fundusz chce zaoferować swoje usługi jeszcze przed wejściem do programu zainteresowanych banków. Kiedy bowiem zostanie uruchomiona kolejna droga dofinansowania mikroinstalacji OZE, część potencjalnych klientów może wybrać tę opcję.
Więcej
Kampania PIE: EkoLOGICZNA gmina
Coraz więcej gmin uważa, że wprowadzenie zakazu palenia węglem nie jest sposobem na likwidację niskiej emisji. Deklaracje te są składane w ramach kampanii EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową, która organizowana jest przez Polską Izbę Ekologii. Celem kampanii jest nauczenie Polaków ekonomicznego i ekologicznego wykorzystania dotychczasowych indywidualnych źródeł ciepła.
Celem kampanii jest edukacja w zakresie właściwego wykorzystywania takich źródeł ciepła, jak: węgiel, pelet i drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz rozpowszechnienie rozwiązań ekologicznych, przekładających się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania.
Więcej
Biopaliwa ratunkiem dla atmosfery
W 2013 roku ludzkość wyemitowała 36 miliardów ton dwutlenku węgla, a jego stężenie stale rośnie, informuje raport Global Carbon Budget 2014. Na tle rankingu dziesiątki krajów Unii Europejskiej emitujących największą ilość dwutlenku węgla na osobę Polska zajmuje ósme miejsce. Biopaliwa takie jak pelet, mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i obniżyć niepokojące wskaźniki dotyczące emisji gazów cieplarnianych.
Niszczycielska działalność człowieka doprowadziła do ogromnej eksploatacji złóż paliw kopalnych oraz zanieczyszczenia środowiska. Największą ilość CO2 w roku 2013 wyemitowały Chiny, następnie Stany Zjednoczone, zaraz za nimi Unia Europejska, potem Indie. W Polsce na jedną osobę przypada prawie 10 ton CO2 rocznie.
Więcej
Rusza III edycja konkursu Multi EKO Dom
Po raz trzeci rusza konkurs Multi EKO Dom, na projekt domu jednorodzinnego łączącego maksymalną opłacalną ekonomicznie efektywność energetyczną z estetyką i komfortem użytkowania. Konkurs Multi EKO Dom to regularna inicjatywa i stała część kampanii społecznej Szóste paliwo, która skupia się na powszechnej edukacji w zakresie budownictwa efektywnego energetycznie. Zadaniem uczestników, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, jest zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, odpowiednio uzasadnioną opłacalnością dobranych rozwiązań w porównaniu do domu spełniającego minimalne dzisiejsze wymagania, niebanalną estetykę oraz dającą szerokie możliwości funkcjonalność.
Więcej
Pierwsza farma fotowoltaiczna w warmińsko-mazurskim
Pierwszą farmę fotowoltaiczną włączoną do sieci elektroenergetycznej na Warmii i Mazurach, otwarto w Wesołówku koło Wielbarka. Instalacja może produkować ok. 700 MWh energii elektrycznej rocznie i zasilać nawet 150 gospodarstw domowych. Budowa farmy fotowoltaicznej kosztowała ponad 4,1 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane było dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz WFOŚiGW w Olsztynie. Łączne dofinansowanie projektu wyniosło 1,65 mln zł.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 11/2014:

Problem nieprzyjemnego zapachu w podgrzewaczach c.w.u.

– Blok tematyczny

…jaki zawór termostatyczny, a jaka głowica często zadawane pytania

…kotły na paliwa stałe

– Czy w instalacjach z pompami ciepła trzeba stosować bufory?

– Problem z powietrzem w instalacji ogrzewczej – skąd powietrze i gazy i jak się ich pozbyć?

Oprócz typowych niesprawności spowodowanych warunkami eksploatacji i konstrukcją urządzenia istnieją też problemy w użytkowaniu podgrzewaczy c.w.u., które nie wynikają z winy producenta, czy z niewłaściwego sposobu użytkowania. Związane są np. z własnościami wody użytkowej, na które ani producent urządzenia, ani tym bardziej użytkownik nie mają wpływu. Jednym z takich problemów jest przykry zapach wody.

Problem oczywiście można zminimalizować albo wyeliminować całkowicie na kilka sposobów. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie anody tzw. prądowej, czyli tytanowej.

Bezpłatna prenumerata