10/2013

 

 

 


październik
2013

e-biuletyn InstalReportera

 

Szanowni Państwo,

Przesyłamy październikowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.  

   

W aktualnym numerze InstalReportera 9/2013: Ogrzewanie podłogowe – system i jego elementy
– Niektóre aspekty pracy rekuperatorów w małych obiektach– Jak dopasować stary komin do nowego kotła węglowego?Koszty wytwarzania 1 kWh ciepła z gazu, oleju, prądu– IMMERSOFT – prosta metoda na zmiękczanie wody

– Remont instalacji – grzewczej wybrane zagadnienia

W większości przypadków instalację ogrzewania wraz z niezbędnymi elementami dylatacyjnymi układa instalator, a następną fazę wykończenia podłogi np. płytkami lub panelami wykonuje inna osoba.W tym właśnie momencie następuje bardzo częsty błąd jakim jest np. odcinanie wystającej taśmy dylatacyjnej (umieszczona po całym obwodzie pomieszczenia) na równo z wysokością wykonanej wylewki i układanie płytek ceramicznych bezpośrednio od przegrody pionowej. Podłogówka jest podłogą pływającą i także ostatnia warstwa podłogi jest do niej zaliczana i nie może być na stałe przytwierdzana do ściany, ponieważ ruchy podłogi spowodują albo popękanie
płytek albo zniszczenie fug pomiędzy nimi.Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Trzy scenariusze dla energetyki do 2050 roku
AKTUALNOŚCI Z RYNKU PRACA
Opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki najnowsza prognoza krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne do 2050 roku zakłada trzy scenariusze. W każdym z nich istotną rolę odgrywa węgiel, którego jednak bez inwestycji w nowe złoża może zabraknąć. Główne tezy opracowania, przygotowanego przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Studiów Energetycznych, przedstawił 10.09 br. w Katowicach dyrektor departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki. Prognoza ma być jednym z materiałów wykorzystywanych przy aktualizacji polskiej polityki energetycznej na kolejne 20-30 lat.
Więcej
TA HYDRONICS: project manager CENTRUM KLIMA: specjalista ds. obsługi klientów zagranicznych ONNINEN: przedstawiciel handlowy
WAVIN: przedstawiciel handlowy
MK: regionalny kierownik sprzedaży
VTS GROUP: account manager
CEGROUP: inżynier – projektant
SANITO: inżynier realizacji inwestycji
VENTOR: monter wentylacji
KaWuCha: serwisant – monter układów chłodniczych i klimatyzacyjnych
VTA: technik CAD
AGATIS-INSTALACJE: monter-serwisant klimatyzacji
ALNOR: młodszy specjalista ds. realizacji zamówień 
VBW ENGINEERING: specjalista ds. technicznych
ALNOR: szef zmiany magazynu
IGLOTECH: młodszy specjalista ds. ofertowania
IGLOTECH: młodszy specjalista ds. produktu (wentylacja i klimatyzacja)
KLIMAT SOLEC: serwisant brygadzista instalacji wentylacji i klimatyzacji
CALDORIS POLSKA: kierownik ds. przetargów
WACHELKA INERGIS: samodzielny kierownik budowy z branży sanitarnej
INVENA: manager ds. inwestycji solarnych oraz grzewczych
BIPRORAF: projektant pracowni sanitarnej
Fotowoltaika na targach RENEXPO Poland
Na światowej mapie instalacji fotowoltaicznych potęgą są Niemcy. Tylko w zeszłym roku na terenie tego kraju powstały systemy PV o łącznej mocy 7,6 GW. Na tle lidera Polska z ogólną mocą elektrowni fotowoltaicznych 3,6 MW wypada słabo. Eksperci przewidują jednak szybkie ożywienie sektora PV w kraju po wejściu w życie ustawy o OZE. Potencjał rynku dostrzegają również producenci i dystrybutorzy z branży fotowoltaiki, którzy na tegorocznych targach RENEXPO Poland reprezentowani będą najliczniej. Producenci i profesjonaliści branży spotkają się również na III Konferencji: Fotowoltaika w Polsce, podczas wspomnianych targów.
Więcej
MG: nowe propozycje wsparcia OZE
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło na konferencji 17 września 2013 roku propozycję nowego systemu wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE: dla nowych instalacji przewidziano tzw. aukcje OZE. Natomiast właściciele już działających instalacji będą mogli wybrać między starym a nowym systemem.
Jak wynika z przedstawionego dokumentu, dla istniejących instalacji zostanie utrzymany obecny system wsparcia. Łączny okres wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE będzie wynosił maksymalnie 15 lat od dnia wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej, za którą przysługiwało świadectwo pochodzenia, nie dłużej jednak niż do dnia 31.12.2021 r., wtedy system zielonych certyfikatów wygaśnie.
Więcej
ZPFEO powrócił do prac nad projektem ustawy OZE w wersji prosumenckiej z 10.2012
W nawiązaniu do nowej wersji ustawy o OZE (przedstawionej przez MG 17.09 br.), Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej przygotował swoje stanowisko wobec rządowej propozycji systemu aukcyjnego. ZPFEO jest przeciwny zarówno trybowi pracy nad ustawą, jak i koncepcji systemu aukcyjnego, który wyeliminuje małych producentów OZE z rynku. Proponuje powrót do prac nad ustawą prosumencką w wersji z października 2012 roku. Przyjęcie nowych regulacji spowoduje dalsze opóźnienia w ich implemetnacji, rośnie ryzyko kary finansowej dla Polski za brak wdrożenia dyrektywy o promocji OZE i przekłada się to na coraz większe ryzyko nieuzyskania na czas (lub w ogóle) środków UE na wsparcie OZE w perspektywie finansowej 2014-2020.
Wiecej
XLV Dni Chłodnictwa
Dni Chłodnictwa to ogólna nazwa konferencji naukowo-technicznych organizowanych przez firmę Systherm Chłodnictwo i Klimatyzacja sp. z o.o. wspólnie z Sekcją Chłodnictwa i Klimatyzacji SIMP w Poznaniu. Serdecznie zachęcamy do udziału w 45 Dniach Chłodnictwa (13-14.11, Poznań). W tym roku organizatorzy postanowili odejść od dotychczasowej koncepcji samej konferencji i połączyć ją razem ze szkoleniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachęcono do współpracy firmy Daikin, Danfoss oraz Free, które poprowadzą część szkoleniową.
Więcej
Zmiany w programie dopłat do solarów
Od 1 października br. w programie dopłat NFOŚiGW do kolektorów słonecznych zostały wprowadzone zmiany do umów zawieranych przez banki z klientami indywidualnymi. Choć nowe zasady gwarantują uzależnienie wysokości dopłat od powierzchni czynnej kolektora, co związane jest z efektywnością montowanych kolektorów, k olektory o najniższych wydajnościach nie dostaną już dwukrotnie większego dofinansowania. W trakcie realizacji programu na rynku pojawiły się kolektory, których powierzchnia brutto w skrajnych przypadkach prawie dwukrotnie przekraczała powierzchnię wytwarzającą ciepło. Wykorzystując dotychczasowe zasady programu, uzyskiwały one dofinansowanie ponad 4,3 zł/kWh do wytworzonej energii. W pozostałej grupie kolektorów, bez względu na zastosowaną technologię rur próżniowych czy kolektorów płaskich, ich dofinansowanie było niższe niż 2,4 zł/kWh. Po wprowadzonych zmianach dofinansowanie będzie porównywalne dla wszystkich typów produktów tej branży. Taki zabieg pozwoli usunąć zbyt wysokie jednostkowe dopłaty i zmniejszy różnice pomiędzy poziomem takich dopłat dla kolektorów płaskich i próżniowych.
Więcej
Chcesz kupić kolektor z 45% dopłatą szybko podejmij decyzję
Chociaż program finansowy wspierający zakup kolektorów powoli dobiega końca, to na publiczne dopłaty może jeszcze liczyć ok. 15 tysięcy instalacji. Do końca programu pozostało jeszcze 80 mln zł. To niewiele, biorąc pod uwagę zaoferowane przez Fundusz ostatecznie 450 mln zł. Już w tym roku, od 1 października zaczęła obowiązywać zapowiedziana w lipcu zmiana parametrów programu, od której zależy wielkość dofinansowania zestawu kolektorowego. Wg danych szacunkowych wprowadzone zmiany pozwolą na dopłaty do zakupu 3 tysięcy dodatkowych zestawów kolektorowych. Ponadto od tego roku każdy kolektor zakupiony i zainstalowany na posesji lub budynku z publicznym wsparciem ma 5-letnią gwarancję na użytkowanie wszystkich podzespołów oraz 3-letnią rękojmię na dobrą pracę urządzenia.
Więcej
Forum Wentylacja 2014: nowa lokalizacja imprezy
FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA to targi branżowe poświęcone tematyce wentylacji i klimatyzacji. Dwunasta edycja odbędzie się w dniach 5-6 marca 2014 roku (środa-czwartek), w Centrum Targowo-Kongresowym MT POLSKA przy ul. Marsa 56C w Warszawie. Organizatorem i pomysłodawcą FORUM – SALONU jest Stowarzyszenie Polska Wentylacja.
Więcej
Nabór wniosków w ramach działania 9.3 POIiŚ
NFOŚiGW jako Instytucja Wdrażająca Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, ogłosił konkurs projektów w ramach działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej –  Plany gospodarki niskoemisyjnej – KONKURS nr 2/POIiŚ/9.3/2013. Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 02.09.2013 r. do 31.10.2013 r.
Więcej
Częściej zmieniamy dostawcę energii  elektrycznej
Według monitoringu prezesa URE, do końca czerwca 2013 r., 101 731 odbiorców z gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) dokonało zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Liczba odbiorców TPA (Third Part Acces) w gospodarstwach domowych zwiększyła się o 25 261 (33%) od końca grudnia ubiegłego roku. Liczba odbiorców TPA z grup taryfowych A, B, C wyniosła 83 625, co oznacza wzrost o 18 298 (28%) od końca grudnia 2012 r. Liczba zmian sprzedawcy przez odbiorców z grupy taryfowej A, B, C w maju 2013 r. wyniosła 1534, a w czerwcu 1322. Natomiast w grupie taryfowej G w maju br. przeprowadzono 1940 zmian sprzedawcy, w kolejnym miesiącu odnotowano ich już ponad 2 tysiące (2393).
Więcej
Pilne: skorzystaj ze szkoleń nt. pomiarów w wentylacji w Gdańsku
Firma iBros technic (dystrybutor urządzeń TSI Incorporated w Polsce) wraz z partnerami: KS-INSTAL oraz TDZ wdraża pierwszy cykl szkoleniowy obejmujący programem aspekty związane z pomiarami i regulacją w sektorze HVAC. Seminaria szkoleniowe zawierają część teoretyczną, bazę wiedzy, praktyczne aspekty wykonywania pomiarów oraz praktyczne prezentacje dokonywania poprawnych pomiarów HVAC. Pierwsza seria dotyczyć będzie w szczególności pomiarów wentylacji. Szkolenia są bezpłatne.
Termin: 10.10 Gdańsk.
Więcej
Już za tydzień RENEXPO Poland
Trwa odliczanie do rozpoczęcia kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO Poland. W dniach 16-17.10.2013 w Warszawskim Centrum EXPO XXI po raz kolejny zagoszczą eksperci OZE z Polski i nie tylko. Wiodące tematy tegorocznej edycji to energetyka słoneczna, pompy ciepłą i biogaz. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Wystawcy zaprezentują swoje nowości nie tylko na stoiskach lecz także na forach branżowych, na które odwiedzający mają bezpłatny wstęp.
Więcej
W następnym numerze InstalReportera 10/2013: Jak wykonać ogrzewanie  powierzchni zewnętrznych (chodników, podjazdów) z wykorzystaniem wodnych systemów rurowych?
– Blok tematyczny: pompy ciepła powietrze/woda- Blok tematyczny: kotły na biomasę: zgazowanie drewna i peletyUtrzymanie jakości powietrza w muzeach, galeriach i salach wystawowych cz.1 – Eksponaty i ich przechowywanie- O zbiornikach na deszczówkę dobieranie zbiorników i ich montaż Przy wyznaczaniu mocy grzewczej ogrzewania powierzchni zewnętrznych należy uwzględnić dodatkowe czynniki, nie występujące w ogrzewaniach wewnątrz pomieszczeń: ujemną temperaturę, siłę wiatru, straty ciepła do gruntu, rodzaj pokrywy (śnieg, lód) oraz zakładany czas na stopienie warstwy lodu lub śniegu (1-2 godziny).
Przyjmuje się, że optymalna temperatura powierzchni wynosi +1oC, nie więcej niż +5oC a minimalna temperatura skutecznego usuwania śniegu i lodu -5oC. Temperatura zasilania pętli grzejnych to 35-50oC przy zalecanym spadku temperatury 15 K.
Moc grzewcza zależy od wielu czynników (opór cieplny warstw nad rurami, temperatura zewn., uwzględnienie występowania wiatrów), orientacyjny zakres wydajności dla instalacji służącej do zapobiegania oblodzeniu i usuwania śniegu wynosi 100-250 W/m2.

Bezpłatna prenumerata