06/2014

czerwiec 2014
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy czerwcowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.      

  

W aktualnym numerze InstalReportera 5/2014:

Jak izolować przejścia rur spalinowych i dymowych przez ściany wykonane z palnych materiałów budowlanych?

–  Co to jest sprzęgło hydrauliczne, jak działa i gdzie je stosować?

Ile kosztuje jedno niepotrzebne kolano w systemie wentylacji?

– Rekuperacja 500+ czyli czego możemy się spodziewać po centralach wentylacyjnych o wydajności co najmniej 500 m3/h?

– Instalacja solarna pakiet dobrze dobrany, czyli elementy i ich podstawowe parametry

Czy w budynkach drewnianych można stosować kominy i czy są one bezpieczne? Jak odprowadzać produkty spalania przez ściany wykonane z elementów palnych? Jeśli chodzi o kominy, to od lat mamy rozwiązania, które spełniają wymagania w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, jak i europejskich norm zharmonizowanych. Praktyka jednak pokazuje, że użytkownicy i projektanci mimo to nie potrafią poradzić sobie z odprowadzaniem spalin czy dymu przez przegrody palne…
Więcej
AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Uprawnienia po deregulacji

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

PRACA

Projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, tzw. ustawy deregulacyjnej został przyjęty przez Sejm RP i obecnie czeka na podpis Prezydenta RP. Prace nad przepisami projektu trwały od września 2012 r. Przyjęta wersja projektu znacznie różni się od jej pierwotnego kształtu, co było wynikiem licznych dyskusji merytorycznych, opinii prawnych i uwag zainteresowanych środowisk. Zmiany prawne odnoszą się do przepisów ustawy „Prawo budowlane”, jak i przepisów ustawy o samorządach zawodowych.

Więcej

CentrumOZE.pl: monter instalacji

WCB EIT+: specjalista ds. instalacji sanitarnych

BATI-INVEST: kierownik budowy

INŻTECH: kierownik robót sanitarnych

MPWiK: inspektor nadzoru

P.W. WINTER: główny projektant w specjalności instalacji sanitarnych

BUDIMEX: kierownik robót sanitarnych

VIESSMANN: doradca techniczny instalatora

NIBE BIAWAR: przedstawiciel handlowy

HYDRO-PARTNER: inżynier sprzedaży

DOSPEL: przedstawiciel handlowy

HERZ: doradca techniczno-handlowy

VENTRA: serwisant urządzeń klimatyzacyjnych

LUXPOL INVEST: instalator

MBC AUTOMATYKA I WENTYLACJA: serwisant instalacji HVAC

KLIMAT SOLEC: kierownik grupy robót

KLIMAT SOLEC: inżynier budowy

GRUDNIK: handlowiec stacjonarny  

Stanowisko GINB w sprawie znakowania wyrobów budowlanych
Zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia Nr 305/2011 oznakowanie CE takich wyrobów jest jedynym oznakowaniem potwierdzającym zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk, objętych tą normą zharmonizowaną lub europejską oceną techniczną. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o wyrobach budowalnych wyrób budowlany nieobjęty normą zharmonizowaną, dla której zakończył się okres koegzystencji, o którym mowa w art. 17 ust. 5 rozporządzenia Nr 305/2011, i dla którego nie została wydana europejska ocena techniczna, może być wprowadzony do obrotu, jeżeli został oznakowany znakiem budowlanym.

Więcej

Regaty HVACR 2014
Regaty Branży HVACR przeznaczone są dla firm z branży grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej oraz branż pokrewnych. Odbędą się w weekend 6-7 września 2014 r. na wodach jeziora Niegocin. Żeglarze startujący w Regatach będą ścigali się na jachtach klasy Omega na jeziorze Niegocin po trasie, wyznaczonej przez sędziów zawodów. Jachty będą losowo przydzielane załogom zgłoszonym do wyścigów. Jedna załoga Omegi może liczyć 3 lub 4 osoby. Sternikiem załogi reprezentującej firmę z branży HVACR powinna być osoba zatrudniona w firmie zgłoszonej do Regat lub w inny sposób z nią związana.

Więcej

Przerwy w dostawach prądu już w 2015 r.?
NIK ostrzega, że Polska musi przygotować się na możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 r. Nie będzie ono jednak spowodowane złym stanem sieci przesyłowych, lecz koniecznością wyłączenia wielu przestarzałych bloków wytwarzających energię oraz niezbędnymi remontami. Przeprowadzona przez NIK kontrola pokazała, że dzięki systematycznie prowadzonym pracom modernizacyjnym i konserwującym sieci przesyłowe są w dobrym stanie. Pozwoliło to na podjęcie decyzji o wydłużeniu czasu ich sprawności z 40 do 70 lat.

Więcej

Minister środowiska: Drugi pakiet klimatyczny może zaszkodzić polskiemu transportowi, budownictwu i rolnictwu
Pierwszy unijny pakiet klimatyczny obciąża polską gospodarkę w znacznie mniejszym stopniu niż zakładano. Cena zezwolenia na emisję jednej tony dwutlenku węgla to tylko 5 euro, choć pesymistyczne prognozy mówiły nawet o 100 euro. Negocjowany drugi pakiet klimatyczny będzie już większym wyzwaniem i może nieproporcjonalnie bardziej obciążyć Polskę. W styczniu propozycję przedstawiła Komisja Europejska. Choć negocjacje trwają, wiadomo, że zmiany mogą zaszkodzić gospodarkom w większym stopniu opartym na węglu. Nowy pakiet klimatyczny prawdopodobnie nie będzie wprost zachęcał do rozwoju OZE, jednak z uwagi na ambitne cele dotyczące redukcji emisji będzie to naturalny kierunek.

Więcej

Jubileusz 90-lecia PKN
Po powstaniu niepodległego państwa polskiego zarówno środowiska techniczne i naukowe, jak i władze państwowe odczuwały potrzebę ustalenia wymagań na materiały i wyroby, szczególnie dla potrzeb zamówień rządowych. Starania o zorganizowanie i usankcjonowanie gremium normalizatorów zostały sfinalizowane w 1923 roku powołaniem Komitetu Technicznego dla normalizacji wyrobów przemysłowych. Pierwsze posiedzenie Komitetu odbyło się w 1924 roku i wtedy przyjęto nazwę POLSKI KOMITET NORMALIZACYJNY, rok 1924 jest zatem oficjalnie uznaną datą powstania PKN.

Więcej

Za 6 lat na będziemy zużywać o 1/3 mniej energii
Trwa wymiana przestarzałych technologii oświetleniowych. Do 2020 roku może zmniejszyć to zużycie energii o 30%. Dziś oświetlenie odpowiada za konsumpcję 19% wyprodukowanej na świecie energii elektrycznej. Najwięcej zużywają samorządy, w których opłaty za oświetlenie stanowią często połowę rachunków za prąd.

Jedna trzecia dróg na świecie oświetlona jest rozwiązaniami z lat 60., a tylko 10% dróg ma najbardziej energooszczędne oświetlenie LED (stan na 2012 rok). Za siedem lat 80% oświetlenia będą stanowiły nowoczesne technologie. I to z wymiernym skutkiem. Zainstalowanie oświetlenia LED-owego na ulicach miast może przynieść globalnie 10 mld euro oszczędności rocznie.

Więcej

MO IIB od 1 lipca tylko zaświadczenia elektroniczne
Dążąc do uproszczenia procedury przejmowania dokumentu świadczącego o przynależności do Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa jej Rada postanowiła, wprowadzić powszechną możliwość dostępu do zaświadczeń za pośrednictwem Internetu. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie procedury i ułatwienie dostępu do często wymaganego przez administrację publiczną dokumentu.

Wiecej

W następnym numerze InstalReportera 6/2014:

Elementy pompy ciepła kształtujące COP: sprężarka, zawór rozprężny, wymienniki ciepła (parowacz i skraplacz) i pompy obiegowe wody/glikolu

– Blok tematyczny: gruntowe pompy ciepła

– Analiza spalin – bezpieczne i efektywne użytkowanie kotła

– Termostatyczne zawory mieszające w instalacjach wody użytkowej

– Jak poprawić ciąg kominowy?…przedłużenie, rozwiercenie, nasady

Najbardziej energochłonnym elementem w układzie pompy ciepła jest sprężarka. W pompach ciepła wykorzystujących ciepło zawarte w gruncie najczęściej stosuje się sprężarki typu rotacyjnego, podwójnego rotacyjnego (udoskonalenie sprężarki rotacyjnej) i typu spiralnego (scroll). Jest to podział opierający się na zasadzie działania elementu sprężającego.

Najbardziej efektywną sprężarką jest inwerterowa DC scroll. Jej cena jednak jest bardzo wysoka, a doświadczenie w produkcji posiada jedynie kilka firm na całym świecie. Dobrą alternatywą cenowo-jakościową do sprężarek inwerterowych DC scroll jest sprężarka typu inwerterowego DC Twin-rotary (podwójna rotacyjna).

Jest to urządzenie stosunkowo nowe, łączące jednak zalety niezbyt wygórowanej ceny oraz eliminujące wady standardowych sprężarek rotacyjnych.

Bezpłatna prenumerata