05/2014

maj 2014
e-biuletyn InstalReportera

Szanowni Państwo,

Przesyłamy majowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.    


W aktualnym numerze InstalReportera 4/2014:

Instalator montuje grzejnik dekoracyjny

– Tereny bez kanalizacji a zakaz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

Instalator pomp ciepła z papierami ruszają szkolenia i certyfikacja EUCERT

– Pomiar ilości wody na cyrkulacji, czyli prawdziwa historia z happy endem

– Taco-Therm Dual – nowa definicja centralnego podgrzewania wody użytkowej

Wydawałoby się, że grzejnik dekoracyjny to takie proste urządzenie, generalnie niesprawiające kłopotu w montażu i eksploatacji, ale może ono w niesprzyjających warunkach zarastać kamieniem, stukać, korodować. Jak więc temu zaradzić, jak właściwie zawiesić, podłączyć grzejnik? O te i inne aspekty zapytaliśmy przedstawicieli producentów?

Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

Pompy ciepła w Polsce wychodzą z cienia innych OZE

AKTUALNOŚCI Z RYNKU

PRACA

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł jest pierwszym jednoznacznym dokumentem w prawie polskim, według którego znaczna część ciepła przekazywanego przez pompy ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych. Określono w nim m.in. sposób obliczania rzeczywistej ilości ciepła wytworzonego z energii aerotermalnej, geotermalnej lub hydrotermalnej przez pompy ciepła.
Zapis rozporządzenia mówi, że: Przy obliczaniu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie w przypadku pomp ciepła stosuje się odpowiednio wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy 2009/28/WE, stanowiące załącznik do decyzji.
Więcej
BUDERUS: doradca techniczno-handlowy

HARMANN: specjalista ds. sprzedaży HVAC

VTS: konstruktor korporacyjny

VTS: młodszy konstruktor korporacyjny

ALNOR: specjalista ds. produktu

HAP ARMATURA GRUPA SBS: doradca techniczno-handlowy

BIMS PLUS: doradca techniczny

GASPOL: specjalista ds. instalacji zbiornikowych

SANPOL: handlowiec

ARCHE CONSULTING: specjalista ds. zleceń technicznych

PRO-BAU: kierownik budowy

SCROL: doradca techniczno-handlowy

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI: inspektor nadzoru sanitarnego

HOVEN: kierownik budowy

ELTECHMA INSTALACJE: inżynier budowy

ARCADIS: asystent projektanta

MD NURSING: inżynier projektu

PSE INWESTYCJE: inspektor nadzoru

Samorządy pomogą skorzystać z Prosumenta
Pierwsze 100 milionów złotych NFOŚiGW przeznaczył dla samorządów zainteresowanych współpracą w ramach programu Prosument. Dofinansowanie to, które w 100% pokrywa koszty kwalifikowane instalacji produkujących energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, może być udzielane zainteresowanym poprzez samorządy oferujące pomoc swoim mieszkańcom. Dla przyszłych producentów energii to najkrótsza droga do sfinansowania mikroelektrowni.
Od 26 maja br. rusza nabór wniosków dla zainteresowanych samorządów. To one dokonują wyboru obiektów do montażu instalacji na podstawie zgłoszeń od osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi.

Więcej

Nowe przepisy energetyczne
30 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł (Dz.U. z 2014 r., poz. 487). Również 30 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.

Więcej

Infołupki.pl – nowy serwis informacyjny
Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy uruchomił internetowy serwis informacyjny na temat gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych. Trzon serwisu stanowią artykuły poświęcone geologicznym, środowiskowym oraz technologicznym aspektom poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej z łupków, a także dotyczące genezy tych złóż i miejsc ich występowania. Udostępniane materiały pochodzą zarówno z Polski, jak i ze świata. Serwis został przygotowany dla szerokiego kręgu odbiorców (w tym pracowników administracji rządowej, naukowców, uczniów, studentów i nauczycieli). Serwis został wykonany z myślą o użytkownikach urządzeń przenośnych, w wersji mobilnej.

Więcej

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o wyrobach budowlanych
Rząd przyjął projekt noweli ustaw: o wyrobach budowlanych oraz Prawo budowlane . Ma on umożliwić Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego publikowanie wyników badań materiałów budowlanych. Obecnie GUNB nie ma obowiązku informowania o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort infrastruktury i rozwoju Urząd będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne. Firmy, które produkują dobrej jakości wyroby budowlane, będą miały darmową reklamę, a te które oszukują, będą znane klientom.
Więcej
Kongres Ciepłowniczy POWERPOL HEAT
Europejskie Centrum Biznesu zaprasza do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego poświęconej rynkowi ciepłowniczemu i kogeneracyjnemu. Kongres odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2014 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w Hotelu Zajazd Piastowski. Rok 2014 jest dla polskich wytwórców i dystrybutorów energii i ciepła czasem intensywnych zmian związanych zarówno z dynamicznym procesem prywatyzacji, trójpakiem energetycznym, rozwijającą się konkurencyjnością na rynku, jak i z wdrażaniem rządowej Polityki energetycznej Polski do 2030 r.

Więcej

Ustawa o OZE pod koniec 2016 roku
Nowa ustawy o odnawialnych źródłach energii, zakładająca wprowadzenie systemu aukcyjnego, to zdaniem firm na rynku dużej energetyki krok w dobrą stronę. Według osób związanych z tą branżą potrzebne jest jednak ustabilizowanie cen certyfikatów z wcześniejszych lat oraz wprowadzenie aukcji na farmy morskie wiatrowe. Prawdopodobnie operacyjnie nowe przepisy mogą wejść w życie najwcześniej z końcem 2016 roku lub na początku 2017 roku. Obecnie obowiązujący system zielonych certyfikatów wymaga od dystrybutorów energii osiągnięcia określonego poziomu udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Więcej

Historia Mariusza Kowalczyka: prośba o pomoc na zakup wózka elektrycznego!
Mariusz Kowalczyk, pracownik kilku firm naszej branży (Klima, Toshiba, Carrier, Climaveneta), uległ wypadkowi samochodowemu w 2006 r. Diagnoza zmieniła jego życie niedowład 4-kończynowy, nie pozwala mu na samodzielne przemieszczanie się na wózku aktywnym. Aby móc bezpiecznie przemieszczać się po domu, czy po mieście, potrzebny jest wózek elektryczny wyposażony m.in. w fotel przeciwodleżynowy, amortyzatory, duże pompowane koła, pasy bezpieczeństwa

Więcej

W następnym numerze InstalReportera 5/2014:

Instalacja solarna – pakiet dobrze dobrany, czyli elementy
i ich podstawowe parametry

– Blok tematyczny: Rekuperacja 500+

– Blok tematyczny: Kolektory słoneczne  w pakietach, czyli łatwiej i taniej

– O uzdatnianiu wody w domach jednorodzinnych i małych obiektach

– Porady, w tym m.in.:

  • Ile kosztuje jedno kolano w układzie wentylacji?
  • Jak izolować przejścia rur spalinowych i dymowych przez ściany wykonane z palnych materiałów budowlanych?
Dobór wielkości zestawu solarnego jest najczęściej oparty o metodę wskaźnikową, w zależności od liczby mieszkańców korzystających z ciepłej wody użytkowej. Jak wskazuje praktyka rynkowa, występują tutaj stosunkowo szerokie zakresy proponowanych wartości i przykładowo w zestawach solarnych z kolektorami płaskimi spotykane są wskaźniki od 1,0 do 2,0 m2 powierzchni apertury na 1 osobę. Średnia spotykana w zestawach wartość wynosi dla kolektorów płaskich 1,4 m2/os., a dla próżniowych 1,1 m2/os. Są to wartości zbliżone do zalecanych w większości materiałów projektowych dla zakładanego zużycia wody rzędu 60 dm3/os.´d. (uznawane za podwyższone) i dla zakładanego stopnia pokrycia potrzeb cieplnych na poziomie 50÷60% rocznie.

 

Bezpłatna prenumerata