1/2013

styczeń 2013 e-biuletyn InstalReportera
Szanowni Państwo,
Przesyłamy styczniowe wydanie biuletynu Instalnews i gorąco zapraszamy do lektury.

 

Ostatnia szansa! Rozwiąż krzyżówkę, wyślij do nas hasło i wygraj jedną z nagród firmy Hewalex!

Krzyżówka do pobrania na www.instalreporter.pl

 

W aktualnym numerze InstalReportera 12/2012:
– Problemy eksploatacyjne kolektorów próżniowych heat pipe w sezonie zimowym
– Sukces i koszty rozwoju energii odnawialnej w Niemczech
– Rozliczanie kosztów energii na podstawie zużycia to już prawny obowiązek w Europie
– Kredyt BOŚ na mikroinstalacje, pompy ciepła i kolektory słoneczne

 

Unidis ogrzewanie podłogowe z trójnikowym układem zasilania
W nowym systemie Unidis rozdział czynnika grzewczego (zasilanie pętli) następuje, nie jak w tradycyjnej podłogówce na rozdzielaczu, lecz na zaizolowanych rurach z trójnikami, ułożonymi bezpośrednio na podkładzie podłogi (np. stropie wzgl. warstwie betonu ułożonej na gruncie). Takie rozwiązanie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się szafki rozdzielacza i fragmentu podłogi w strefie przed rozdzielaczem, lokowanym często np. w przedpokoju.
Większość emitowanego przez nie ciepła jest z reguły tracona. Wychłodzone powroty pętli poprowadzone są w jastrychu do belek zbierających rozdzielacza, w których zintegrowano wkładki do równoważnia pętli.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU  
Styczniowe oferty pracy
W styczniu w branży instalacyjno-grzewczej rekrutują m.in. następujące firmy: AFRISO, GORGIEL, INVENA, VIESSMANN, WEISHAUPT, HYDROSOLAR, VALVEX, GRUDNIK, JUWENT, PIPELIFE, DYKA, VTS, DALKIA, BERLINERLUFT, MINOL, HARMANN, INSTALcompakt, ORAS, JOKA, IGLOTECH, NIRAS, GEGENBAUER
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Targi BUDMA 2013
Termin: 29.01-1.02.2013 r., miejsce: Poznań. “Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura.” to hasło przewodnie kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA. Zgodnie z nim ekspozycja i program wydarzeń w znacznym stopniu koncentrować będą się na prezentacji inteligentnych systemów projektowania, oszczędnych, niskoenergetycznych technologiach, innowacyjnych materiałach i systemach zabudowy oraz zintegrowanym sterowaniu i nowoczesnym zarządzaniu budynkiem.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Seminarium ITB podczas Budmy
Podczas targów BUDMA 2013 w Poznaniu odbędzie się seminarium Instytutu Techniki Budowlanej. Tematyką spotkania będzie “Instytut Techniki Budowlanej dla bezpieczeństwa pożarowego”. Seminarium zaplanowano na 30 stycznia 2013 r. (drugi dzień targów) od godz. 11:00 w pawilonie 14, sala 2.1 na terenie MTP.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
GreenEvo kolejna szansa dla innowacyjnych firm
W tym roku odbędzie się już 4. edycja programu GreenEvo. Konkurs dla przedsiębiorców ruszył 2 stycznia. Firmy mogą zgłaszać swoje rozwiązanie w 8 kategoriach: odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego, systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym, technologie sprzyjające ochronie klimatu, technologie wspierające gospodarkę odpadami, technologie wodno-ściekowe, technologie niskoemisyjnego transportu, rozwiązania wspierające oszczędność energii i materiałów, w tym budownictwo pasywne.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
PZITS: karta zawodowa inżyniera
1 stycznia w Polsce, jako jednym z 9 pierwszych krajów, ruszyło wydawanie inżynierom Europejskiej Legitymacji Zawodowej.
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT podpisała stosowne umowy z Europejską Federacją Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów (FEANI), na podstawie której można wydawać polskim inżynierom powyższy dokument.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Komisja Europejska pyta o gaz łupkowy
Komisja Europejska rozpoczęła internetowe konsultacje społeczne w sprawie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, m.in. gazu łupkowego. Wszyscy zainteresowani mogą przekazywać swoje opinie do 23 marca 2013 r.
Więcej

 

AKTUALNOŚCI Z RYNKU
Nowe zasady dostępu do zawodu audytora efektywności energetycznej
27 grudnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej. Przewiduje ona wyeliminowanie przepisów określających wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która ubiega się o wykonywanie zawodu audytora efektywności energetycznej. Zgodnie z nowymi przepisami kwalifikacje audytorów nie będą musiały być potwierdzane na drodze administracyjnej przed komisją powołaną przez prezesa URE. Ponadto audytorzy efektywności energetycznej nie muszą posiadać wyższego wykształcenia technicznego, jeśli mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu opracowań technicznych dotyczących efektywności energetycznej.
Więcej

 

W następnym numerze InstalReportera 01/2013:
– Zmiany przepisów w obszarze Europejskich Aprobat Technicznych po 1 lipca 2013 r.
– Pompy ciepła a inne technologie grzewcze – porównanie emisji
– Rynek energii rozproszonej i …fotowoltaiki – perspektywy i obecnie funkcjonujące rozwiązania w Europie

 

Cięcie, gięcie, kalibracja rur wielowarstwowych
Każdy system instalacyjny bazujący na określonym typie materiału, wymaga odpowiednich narzędzi do jego prawidłowego wykonania.
Tak też jest w przypadku polietylenu sieciowanego. O jakości narzędzi mówi nam cena. Im one są droższe tym bardziej niezawodne i służą użytkownikowi przez dłuższy okres czasu.
Każdy producent lub dystrybutor systemu oferuje zestaw akcesoriów do jego wykonania. Część narzędzi niektórych producentów pasuje do systemów innych dystrybutorów systemów. Markowi producenci rur i złączek dbają o jakość wykonanej instalacji i bardzo często uzależniają otrzymanie gwarancji na wykonaną instalacje od używania oferowanych przez nich narzędzi.
Podczas wykonywania instalacji wodociągowych i ogrzewczych wewnątrz budynku zawsze istnieje konieczność zmiany kierunku prowadzenia przewodów.


 

Bezpłatna prenumerata