Montaż toalety myjącej – z TECEone to proste!

Kolebką toalet myjących jest Japonia – to tu, w latach osiemdziesiątych, powstały pierwsze modele. W Polsce obecne są jednak od niedawna. Wbrew krążącym stereotypom, ich montaż nie musi być problematyczny. Dowód? TECEone – innowacyjna toaleta z funkcją myjącą, która działa w oparciu o wbudowaną w ceramikę baterię termostatyczną i kartusz do regulacji wody. Brak prądu, modułu zasilającego i mniej technologii – to większe bezpieczeństwo oraz sprawna instalacja.

Na prostych zasadach

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z samym montażem, przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji miski i jej walorom użytkowym. Mniej znaczy więcej – to myśl, która przyświecała projektantom firmy TECE, a punktem wyjścia było zdefiniowanie na nowo użyteczności i oczekiwań względem toalet myjących. Tak powstała TECEone, bazująca tylko na istotnych i przemyślanych funkcjach. Dzięki temu nie znajdziemy w niej zbędnej elektroniki, a sama toaleta jest intuicyjna w obsłudze i nie wymaga instrukcji podczas użytkowania.
Jeszcze do niedawna toalety myjące swoim wyglądem przypominały obiekty kosmiczne sterowane za pomocą dużego panelu. TECEone wprowadza tu spore zmiany – jest minimalistyczna i kompaktowa, dzięki czemu wpisuje się w styl nowoczesnych łazienek – także tych o niewielkim metrażu. Jedynym widocznym elementem są detale. W przypadku TECEone wszystkie przyłącza są ukryte, a sterowanie, tj. regulacja temperatury i ciśnienia wody, odbywa się wyłącznie za pomocą dwóch subtelnych, a zarazem intuicyjnych pokręteł.
Producent dowiódł także, że nowoczesna technologia może działać bez prądu. W TECEone funkcja mycia sterowana jest wyłącznie za pomocą pokrętła regulującego ciśnienie, a ciepła woda pochodzi bezpośrednio z instalacji. Automatyczne mycie dyszy to gwarancja higieny – zarówno przed, jak i po użyciu. Dzięki bezrantowej konstrukcji, toaleta jest także łatwa w utrzymaniu czystości. Na komfort użytkowania wpływa ergonomiczna i stabilna deska z cichym mechanizmem opuszczania Soft-Close.

Montaż bez wymogów

TECEone została zaprojektowana tak, aby ograniczyć do minimum wszelkie czynności związane z jej instalacją, dlatego też działa w oparciu o baterię termostatyczną i kartusz do regulacji wody. Rozwiązuje także problemy, jakie do tej pory występowały w przypadku montażu toalet myjących dostępnych na rynku. Jedną z nich była trudności w dostawieniu czy dosunięciu miski do ściany do ściany, a także lekko chwiejąca się ceramika, którą co jakiś czas należało ponownie dokręcić.
Do instalacji naściennej toalety myjącej TECEone niezbędny jest wyłącznie jeden z trzech zestawów montażowych – dobrany do rodzaju zabudowy i spłuczki podtynkowej. Przykładowo: dla spłuczki Base i Uni, w zabudowie suchej, taki zestaw składa się z dwóch blach do przyłączy ciepłej i zimnej wody, elementów dźwiękoszczelnych do kolan naściennych, wkrętów mocujących kolana oraz zawleczek blokujących.

Montaż w szczegółach, czyli krok po kroku

TECEone dostarczana jest w bezpiecznym opakowaniu. W komplecie z ceramiką znajdują się mosiężne nakrętki montażowe, uszczelka wargowa do rurki spłukującej, wymienne końcówki dysz myjących kierujących wodę pod różnymi kątami, instrukcja montażu oraz ząbkowana samoprzylepna taśma wygłuszająca. W pierwszym kroku usuwamy wierzchnie i boczne zabezpieczenie styropianowe. Należy pamiętać, że dolna część styropianu usuwana jest dopiero po zainstalowaniu ceramiki.
Następnie, po stronie wypływu, montowane są kątowe zawory odcinające z gwintem 3/8”, które po wkręceniu zaworów do instalacji nie mogą być dłuższe niż 85 mm – licząc od płaszczyzny ściany do początku odkręconego kurka.
Przyłącza zaworów powinny być lekko skierowane na zewnątrz (ok. 15-20°). Przed podłączeniem ceramiki należy przepłukać instalację. W kolejnym etapie szpilki montażowe należy wkręcić w gniazda stelaża o rozstawie 180 mm, a nakrętki do lica szpilki i całość ustawić na głębokość 70 mm (licząc od płaszczyzny ściany do środka nakrętki).
Kolejnym krokiem jest odmierzenie i skrócenie rury przyłączeniowej, sfazowanie krawędzi i, po przesmarowaniu pastą poślizgową, montaż w stelażu. Do rury przyłączeniowej DN 45 zakładana jest uszczelka wargowa znajdująca się w komplecie z ceramiką. Krawędzie ceramiki oklejane są w wyznaczonych miejscach taśmą wygłuszającą. Następnie do ściany należy dosunąć ceramikę na odległość umożliwiającą przykręcenie wężyków zasilających. Wężyk z oznaczeniem w kolorze czerwonym podłączany jest do wody ciepłej, niebieski – do wody zimnej. Po przykręceniu wężyków należy otworzyć zawory odcinające i zamontować ceramikę.
Po dociśnięciu ceramiki do ściany dokręcane są śruby mocujące. Dokonuje się tego manualnie. W kolejnym kroku konieczne jest napełnienie miski wodą – w celu sprawdzenia szczelności połączeń. Następnie, poprzez przytrzymanie palcem końcówki dyszy myjącej, należy powoli otworzyć zawór uruchamiający funkcję mycia, a po około 10 sekundach go zamknąć. Ta czynność ma na celu zalanie syfonu, który odprowadza z dyszy pozostałość wody po myciu.
Na zakończenie, za pomocą kubka plastikowego i termometru, należy sprawdzić maksymalną temperaturę wody myjącej, która nie może być wyższa niż 38°C. Gdy termometr wskaże temperaturę wyższą, niezbędny jest demontaż pokrętła i przestawienie nastawy zaworu termostatycznego.
Gotowe! Prosto, szybko, bez wysiłku i wyzwań – montaż toalety myjącej TECEone to czysta przyjemność!

Obejrzyj  Film z montażu toalety myjącej TECEone

Bezpłatna prenumerata