W rozległych obiektach szpitalnych jak Kardinal Schwarzenberg konieczne są nowoczesne systemy sanitarne

W rozległych obiektach szpitalnych jak Kardinal Schwarzenberg konieczne są nowoczesne systemy sanitarne

Higiena instalacji sanitarnych w szpitalach

Rozwiązania SCHELL w klinice Kardinal Schwarzenberg

Utrzymanie najwyższych standardów higieny instalacji sanitarnych w placówkach szpitalnych to konieczność. Stosowana do wszelkich procedur i zabiegów woda musi być pozbawiona potencjalnie groźnych mikroorganizmów, które mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Elektroniczna armatura z inteligentnymi programami antystagnacyjnymi automatycznie eliminuje jakiekolwiek ryzyko skażenia.

Bateria SCHELL VITUS VW-E-T z wbudowanym termostatem i modułem SSC Bluetooth® VITUS

Ograniczony czas i szczególna uwaga, jakiej potrzebują pacjenci trafiający do szpitali powodują, że opieka zdrowotna działa dziś pod dużą presją. Jednak nawet w takich warunkach personel medyczny musi zachować odpowiednie standardy i procedury higieniczne. Również operatorzy obiektów szpitalnych powinni starannie kontrolować stan instalacji sanitarnych, które dostarczają wody niezbędnej do zabiegów higienicznych i mycia pomieszczeń. W rozległych rurociągach może bowiem dochodzić do odcinkowych zastojów wody, co generuje ryzyko rozwoju potencjalnie niebezpiecznych dla organizmu ludzkiego bakterii, jak m.in. pałeczki Legionelli. Wiąże się to z wyłączeniem instalacji z użytkowania oraz czasochłonnym i kosztownym procesem dezynfekcji.
Takie przypadki nie są rzadkością i miały już miejsce także w Polsce. Można ich uniknąć, stosując inteligentną armaturę z programem automatycznego przepłukiwania antystagnacyjnego, które jest przeprowadzane w regularnych interwałach czasowych. Wymierne korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych elektronicznych rozwiązań SCHELL pokazuje przykład szpitala w Austrii.

VITUS VW-E-T w klinice Kardinal Schwarzenberg

Klinika Kardinal Schwarzenberg to istniejący od 175 lat i drugi pod względem wielkości szpital w austriackim kraju związkowym Vorarlberg. Placówka przyjmuje ponad 180 tysięcy pacjentów rocznie i oferuje interdyscyplinarny zakres usług medycznych. W 2020 roku klinika została poddana modernizacji, w ramach której zainstalowano elektroniczne baterie umywalkowe VITUS VW-E-T z termostatem firmy SCHELL. Dzięki bezdotykowej obsłudze ułatwiają personelowi codzienne zabiegi czystości, a także ograniczają możliwość zanieczyszczenia powierzchni i przenoszenia się wirusów i bakterii, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza przy dużej liczbie pacjentów. Armatura została zintegrowana z dedykowanym modułem SSC Bluetooth® montowanym po lewej stronie korpusu, który umożliwia łatwe programowanie cyklicznych płukań antystagnacyjnych za pośrednictwem smartfonu. Po upływie określonego czasu od ostatniego użycia baterie uruchamiają na krótko przepływ wody w instalacji, co zapobiega zastojom i ogranicza ryzyko rozwoju bakterii. Wszystkie cykle są dokładnie dokumentowane, dzięki czemu operator budynku zyskuje pełną wiedzę o statusie instalacji.

Kontrolowane czasowo i udokumentowane procesy

Armaturę serii VITUS E można precyzyjnie sparametryzować za pomocą wbudowanego modułu SCHELL Single Control SSC Bluetooth® VITUS w taki sposób, aby spłukiwania stagnacyjne odbywały się automatycznie o określonych godzinach. Dzięki temu rozwiązanie zapewnia administratorom cenne wsparcie w codziennym utrzymaniu higieny wody pitnej w klinice. Obsługa obiektu nie musi już zwracać uwagi na rzadziej użytkowane odcinki instalacji i w razie dłuższego przestoju dokonywać jej ręcznego płukania, co jest żmudne i bardzo czasochłonne. Wszystkie planowe płukania antystagnacyjne są ponadto rejestrowane. Raport można sprawdzić w każdym momencie w aplikacji na smartfonie, a w razie potrzeby szybko i precyzyjnie wprowadzić modyfikacje ustawień. W rozwiązaniu uwzględniono również kwestie efektywności ekonomicznej. Mechanizm sterowania na podczerwień i odpowiednio dobrane objętości wypływu zapewniają oszczędność wody zarówno do spłukiwania, jak i do codziennego użytku. Woda płynie tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.
Materiał prasowy SCHELL
Fot. SCHELL

Bezpłatna prenumerata