W 2001 roku firma Wilo jako pierwszy producent techniki pompowej wprowadziła na rynek pompy bezdławnicowe o wysokiej efektywności, które już wtedy spełniały wymagania dyrektywy o efektywności energetycznej ErP. Dyrektywa weszła w życie dopiero w 2013 roku, a pompy spełniające jej wymagania zużywały od tego momentu 70-80% mniej energii w porównaniu do pomp stałoobrotowych.
Obecny program produkcji bezdławnicowych pomp Wilo obejmuje kilka ich typoszeregów przeznaczonych do zastosowania w różnorodnych warunkach instalacji grzewczych, chłodniczych oraz wody zimnej i ciepłej użytkowej. Możliwe jest więc dokonanie wyboru z uwzględnieniem preferencji użytkownika, jak i samego instalatora. Jednym z kryteriów wyboru jest także w przypadku takich urządzeń koszt zarówno zakupu, jak i użytkowania.
Co wpływa na koszty użytkowania pompy?
Obecnie świadomość tego, że na koszty użytkowania zdecydowanie wpływa efektywność energetyczna pompy jest wysoka. Nadal jednak na rynku można zakupić pompy, które z racji swojej konstrukcji cechują się 5-10-krotnie wyższym poborem mocy niż ich nowoczesne odpowiedniki. To jednak nie wszystko. Na wieloletnie koszty użytkowania wpływa istotnie opieka ze strony producenta, w tym szczególnie okres gwarancji. To dodatkowa pewność, że w razie nieprzewidzianej sytuacji awaryjnej, produkt będzie mógł zostać wymieniony szybko przez producenta bez konieczności zakupu nowego przez użytkownika.
Najszerszy na rynku zakres oferty obiegowych pomp bezdławnicowych objętych 5-letnią gwarancją Wilo
Wilo wykracza tutaj poza rynkowe standardy, oferując 5 lat gwarancji na szeroki program produkcji pomp bezdławnicowych. W przypadku małych pomp przeznaczonych do obiegów grzewczych i chłodniczych (do ok. 5 m3/h ) są to:
• Wilo-Atmos PICO – to praktyczna pompa obiegowa dzięki swojej wyjątkowo przejrzystej obsłudze za pomocą jednego zielonego przycisku. Za jego pomocą wybiera się intuicyjnie jeden z trybów regulacji i wydajności;
• Wilo-Yonos PICO1.0 – to precyzyjna pompa obiegowa, ponieważ od standardowych pomp tej wielkości odróżnia ją możliwość ustawienia wysokości podnoszenia co 0,1 mH2O. Zależnie od wielkości pompy może być to nawet więcej niż 60 nastaw, podczas gdy znaczna liczba tej wielkości pomp oferuje 3 nastawy wysokości ponoszenia dla danego trybu regulacji;
• Wilo-Varios PICO STG – to wielozadaniowa pompa ze sterowaniem PWM, co czyni ją przydatną zarówno jako wymienną za stare pompy, jak i do współpracy np. z pompami ciepła, gdy wymagane jest sterowanie wydajnością pompy obiegowej za pomocą sygnału PWM;
• Wilo-Stratos PICO – to optymalna pompa z dynamiczną adaptacją, z najszerszym zakresem funkcji po stronie obsługi i współpracy z instalacją. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie dla niej modułów komunikacyjnych Bluetooth, Modbus RTU i BMS.
Co istotne, każdy instalator może postrzegać wygodę i prostotę montażu oraz uruchomienia pompy na swój sposób. W jednym przypadku za spełniającą takie wymagania zostanie uznana praktyczna pompa Wilo-Atmos PICO. W innym z kolei optymalna z dynamiczną adaptacją Wilo-Stratos PICO. W przypadku pierwszej do ustawienia trybu pracy korzysta się z jednego przycisku, a zakres funkcji jest wystarczający dla większości standardowych potrzeb użytkownika i instalacji. Wilo-Stratos PICO z kolei może zostać ustawiony w tryb Dynamic Adapt dla automatycznej adaptacji do zmiennych warunków pracy w instalacji, co tym samym szybko kończy pracę instalatora.
Pompy obiegowe bezdławnicowe dla większych układów – teraz z 5-letnią gwarancją
Również pompy przeznaczone do większych układów grzewczych i chłodniczych (do ok. 70 m3/h) są objęte wydłużoną do 5 lat gwarancją.
Takie warunki miała od początku swojej premiery najbardziej zaawansowana technicznie Wilo-Stratos MAXO. Obecnie 5 lat gwarancji ma także pompa Wilo-Yonos MAXO. Zajmuje ona szczególne miejsce na rynku ze względu na dopuszczalne ponadstandardowe warunki eksploatacji takie, jak:
• temperatura otoczenia od -20 do 40oC (zwykle na rynku od 0 do 40oC), co pozwala na montaż poza budynkiem (w osłonie przed bezpośrednim wpływem warunków zewnętrznych),
• temperatura cieczy od -20 do 110oC (zwykle na rynku od -10 do 110oC), co pozwala na szerokie zastosowanie także z płynami niezamarzającymi o stężeniu do 50% glikolu,
• maksymalna liczba załączeń 20/1h i 100/24h (zwykle na rynku do 4/1h), co świadczy o wytrzymałości na niestabilne warunki pracy i pozwala na zastosowanie sterowania zewnętrznego z prostym wyłączaniem napięciowym pracy.
Pompy cyrkulacyjne bezdławnicowe – 5 lat gwarancji dla trudnych warunków eksploatacji
Pompy pracujące z wodą użytkową są narażone na znacznie trudniejsze warunki pracy. To przede wszystkim większa możliwość osadzania się zanieczyszczeń ze względu twardość świeżej wody. Pompy Wilo przeznaczone do takich układów także mają 5 lat gwarancji, a należą do nich:
• Wilo-Yonos PICO-Z
• Wilo-Stratos PICO-Z
• Wilo-Yonos MAXO-Z
• Wilo Stratos MAXO-Z
Do wyróżniających je cech należy możliwość pracy z twardą wodą aż do 20odH, podczas gdy większość pomp umożliwia taką pracę z wodą o twardości do 14-16odH. Dzięki temu na zdecydowanej większości obszaru kraju pompa może być zastosowana bez dodatkowych zabiegów.
Również temperatura wody dla wymienionych pomp może być wyższa niż standardowo. Przykładowo pompa Wilo-Yonos MAXO-Z może pracować z wodą użytkową o temperaturze do 80oC (110oC 2h)
Pompy obiegowe Wilo – wyznacznik najwyższych standardów
Bezdławnicowe pompy Wilo przeznaczone od najmniejszych obiegów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej są dostępne w kilku typoszeregach. Dzięki temu możliwy jest wybór dostosowany do specyfiki instalacji oraz potrzeb użytkownika. Niezależnie od tego, wspólne cechy tych pomp, jakie odróżniają je od rynkowych standardów to m.in.:
• wysoka efektywność energetyczna EEI nawet na poziomie 0,17 w połączeniu z szerokim zakresem możliwości regulacji, także automatycznej adaptacji do instalacji,
• maksymalnie wygodny montaż dzięki zwartej konstrukcji, obracanemu korpusowi silnika oraz podłączeniu zasilania np. wtyczką Wilo-Connector,
• automatyczna funkcja odblokowywania wirnika w razie utrudnionego rozruchu przy zaleganiu osadów, po dłuższym postoju,
• hydraulika pompy niepodatna na kawitację nawet przy najmniejszym ciśnieniu napływu, np. dla małych pomp na poziomie 3 metrów jak może to występować w starych układach otwartych,
• możliwość pracy z czynnikami niezamarzającymi nawet o stężeniu do 50% glikolu.
Co istotne, zapewnienie gwarancji nie jest uzależnione od trudnych do spełnienia przez użytkownika warunków. W razie ewentualnego uszkodzenia, pompa zostanie wymieniona na zasadzie 1:1, tak aby zapewnić jak najszybciej ciągłość pracy instalacji grzewczej lub wody użytkowej. Tym sposobem użytkownik i instalator zyskują ze strony producenta, firmy Wilo wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie dodatkowe obniżenie kosztów użytkowania pompy w wydłużonym do 5 lat okresie gwarancji.
Przejdź Oferta bezdławicowych pomp obiegowych Wilo