Obecnie kotły na paliwo stałe, czyli: ekogroszek, pellet czy drewno wymagają odpowiedniego zabezpieczenia chroniącego kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu. Jest to konieczne ze względu na możliwą kondensację spalin na ściankach kotła, a co za tym idzie jego korozję i przedwczesne zużycie. Dodatkowo, wszyscy producenci wymagają tego typu zabezpieczenia w warunkach gwarancji – nieprzestrzeganie ich grozi jej utratą.

Jak działa skuteczne zabezpieczenie powrotu? Zawór 3-drogowy zamontowany na powrocie, podczas rozpalania kotła kieruje cały strumień wody na krótki obieg, aż do momentu uzyskania temperatury wody równej nastawie zaworu. Następnie zawór zaczyna powoli otwierać obieg na instalację lub bufor. Podczas normalnej pracy instalacji zawór „pilnuje”, żeby temperatura powrotu do kotła nie była niższa niż nastawa zaworu. Dzięki temu kocioł nie jest schładzany przez zimną wodę powracającą z układu, a woda zawarta w spalinach nie kondensuje na ściankach kotła.
Ottone, wychodząc naprzeciw wymaganiom, proponuje klientom trzy rozwiązania do skutecznego zabezpieczenia temperatury powrotu.
Pierwszym z nich jest zawór antykondensacyjny V14 o średnicy przyłącza 1 GW lub 5/4 GZ. Zasada działania jest bardzo zbliżona do mieszacza termostatycznego. Różnica polega na braku możliwości zmiany nastawy oraz na dużo większych przepływach wynoszących aż 9 m3/h – dostosowanych specjalnie pod kotły na paliwo stałe. Zawór ma już fabryczną nastawę, która pozwala na automatyczne utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury powrotu. Przed zakupem należy wybrać odpowiednią wartość nastawy: 45, 55, 60, 70, 74, 78 lub 83oC. Dzięki zastosowaniu zaworu V14 ochronimy kocioł przed korozją, przedłużymy jego żywotność oraz poprawimy spalanie paliwa. Wyższe nastawy przeznaczone są dla instalacji z buforami ciepła, natomiast niższe dla systemów, gdzie źródło ciepła wpięte jest bezpośrednio do instalacji. Jeżeli zaistnieje potrzeba zmiany nastawy zaworu, wystarczy wymienić sam czujnik temperatury, który można zakupić osobno.


Drugim rozwiązaniem są gotowe grupy antykondensacyjne NOVAmat i OTTOmat, w skład których wchodzi zawór antykondensacyjny o nastawach do wyboru: 50, 55, 60, 65, 70, 75, 79, 83oC. Czujniki temperatury są wymienne i poprzez jego podmianę można zmienić nastawę zaworu. Dodatkowo grupy wyposażone są w pompę obiegową i w zależności od wersji: izolację i dodatkowe zawory. Grupy NOVAmat to kompletne rozwiązanie z wydajną pompą elektroniczną Grundfos UPM3 o wysokości podnoszenia do 7 m, izolacją termiczną oraz trzema zaworami kulowymi z wbudowanymi termometrami. Dodatkowo, grupa wyposażona jest w kapilary do montażu czujników temperatury na zasilaniu i powrocie. Dodatkowe przyłącze ¾ GW pozwala na zamontowanie naczynia wzbiorczego lub zaworu spustowego. Jeżeli klient potrzebuje tańszego rozwiązania, do dyspozycji ma grupę OTTOmat z takimi samymi wartościami nastaw zaworów, lecz bez izolacji i tylko z jednym zaworem kulowym z wbudowanym termometrem. OTTOmat ma wydajną pompę elektroniczną Taconova Tacoflow3 o wysokości podnoszenia do 8,5 m. Obydwie grupy antykondensacyjne są w stanie zabezpieczyć kocioł stałopalny o mocy do 80 kW.

Trzecim rozwiązaniem do zabezpieczenia temperatury powrotu jest zawór 3-drogowy z siłownikiem, powszechnie używany do obniżenia temperatury zasilania w niskotemperaturowych obiegach grzewczych. Zawór może współpracować z dwoma rodzajami siłowników. Pierwszy to standardowy siłownik 3-punktowy podłączony do sterowania kotła na paliwo stałe i ustawiony jako zabezpieczenie powrotu. Drugim typem siłownika jest taki, który pracuje całkowicie niezależnie, nie wymaga zewnętrznej automatyki i ma swój czujnik temperatury oraz własne sterowanie.
Wszystkie informacje techniczne wyżej wymienionych rozwiązań dostępne są na stronie internetowej www.ottone.pl, a w przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego.