Zawory trój- i czterodrogowe Diamond

Prosta droga do oszczędności

Inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe. Jest ono komfortowe oraz bardzo dobrze nagrzewa pomieszczenia, jednocześnie wykorzystując do tego niższą temperaturę. Dzieje się tak, ponieważ ciepło oddawane jest na bardzo dużej powierzchni, a nie tak jak w przypadku grzejników – punktowo. Nie zawsze jednak chcą w pełni rezygnować z grzejników, a to sprawia, że w domu są dwa niezależne obiegi grzewcze. I tu przychodzi czas na zakup zaworów regulacyjnych.

Zawór regulacyjny 3-drogowy
Zawór regulacyjny 4-drogowy

Zawory regulacyjne 3- i 4-drogowe

3- i 4-drogowe zawory regulacyjne, to jeden z ważniejszych elementów instalacji c.o., muszą więc być niezawodne i wytrzymałe. Komponent ten jest odpowiedzialny za regulację całego systemu, dlatego ważne jest, aby działał wydajnie i minimalizował koszty eksploatacji. Działanie zaworów regulacyjnych polega na połączeniu strumienia gorącej wody z kotła, z zimną wodą z powrotu. Pozwala to uzyskać odpowiednią temperaturę w systemie i zoptymalizować jego działanie. Zawory mogą być też stosowane, jako zawory rozdzielające, gdy wymagany jest rozdział strumienia wody. Takie rozwiązanie wydłuża żywotność kotła oraz całej instalacji.

Siłownik zaworu regulacyjnego

Sterowanie ręczne lub automatyczne

Aby zautomatyzować działanie zaworów, można dołączyć do nich siłowniki. Te niewielkie urządzenia zadbają o sprawne działanie systemu. Możemy je ustawiać w tryb pracy ręcznej lub automatycznej. W przypadku zaworów regulacyjnych należy wybrać siłowniki trzypunktowe. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu siłownika do rodzaju sterowania, który zastosowaliśmy w układzie.
Montaż siłownika jest stosunkowo prostą czynnością. Należy zdemontować pokrętło oraz w odpowiedni sposób nasunąć i zamocować siłownik na korpusie zaworu.

Montaż – na co zwrócić uwagę

Zawory regulacyjne Diamond są proste w instalacji, trzeba jednak przestrzegać kilku reguł. Podczas montowania zaworów 3- i 4-drogowych, należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie siłownika przed obrotem, służy do tego specjalna śruba mocująca. Podczas instalacji należy też pamiętać o odpowiednim ustawieniu zaworu, od tego zależeć będzie, czy element ten będzie prawidłowo pracował. Aby uniknąć błędów, przy łączeniu kolejnych elementów warto zwracać uwagę na oznaczenia zamieszczone na zaworze, to bardzo ułatwi i przyspieszy pracę.

Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem, ocieplone

Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem – zrównoważona praca instalacji

Gdy w instalacji znajduje się kilka obiegów grzewczych, każdy ze swoją pompą, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego. Służy ono do oddzielenia źródła ciepła od obiegu grzewczego. Zastosowana technologia pozwala zapewnić właściwe warunki pracy pomp obiegowych poprzez równoważenie przepływów. Sprzęgło hydrauliczne Diamond wyposażone jest w zawór spustowy, termometry oraz automatyczny odpowietrznik, co w połączeniu z wewnętrzną ścianką separacyjną pomaga w odmulaniu i odpowietrzaniu instalacji.
Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem to gwarancja płynnej pracy nawet najbardziej zaawansowanej instalacji. Dzięki niemu pompy nie zakłócają wzajemnie swojego funkcjonowania, a obiegi działają niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa żywotność urządzeń.

Bezpłatna prenumerata