Zapewnienie wydajnej i bezawaryjnej pracy instalacji – odgazowanie próżniowe

Powietrze w instalacji to zaburzenia cyrkulacji czynnika, hałas, korozja, zmniejszona wydajność grzewcza, gorsze przekazywanie ciepła przez odbiorniki końcowe oraz zakłócenia w pomiarze przepływu. W dzisiejszych czasach, gdy efektywność energetyczna staje się priorytetem, właściwe zarządzanie jakością medium w instalacjach grzewczych i chłodniczych nabiera szczególnego znaczenia. Nawet prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje mogą nie osiągać oczekiwanej wydajności ze względu na obecność niepożądanego powietrza w układzie. Problem ten, często niedoceniany na etapie projektowania, może prowadzić do znaczących strat energetycznych i przedwczesnego zużycia komponentów instalacji.

Występowanie gazów w wodzie

Powietrze w instalacji występuje w różnych formach: wolne powietrze – poza strumieniem zalegające w elementach instalacji, uwolnione makro- i mikropęcherzyki przemieszczające się wraz z przepływem oraz gazy rozpuszczone w medium. Aby je usunąć i zagwarantować właściwą pracę instalacji, należy zastosować odpowiednie rozwiązania.

Właściwie odpowietrzona instalacja przed uruchomieniem to pierwszy krok do sukcesu. Proces ten pozwala usunąć zalegające powietrze, jednak to nie wszystko i trzeba podjąć dalsze działania.

Makro- i mikropęcherzyków powietrza możemy się skutecznie pozbyć, stosując m.in. separatory powietrza np. Zeparo Aero. Największe wyzwanie to gazy w formie rozpuszczonej. Rozpuszczalność gazu w wodzie, zmienia się wraz z temperaturą i ciśnieniem, a opisuje to prawo Henry’ego. Wyższa temperatura i niższe ciśnienie odpowiadają niższej rozpuszczalności gazu.

Uwolnienie rozpuszczonego powietrza byłoby możliwe przy podgrzaniu czynnika do wyższej temperatury. Nie jest to jednak praktykowane za względu na fakt, że taki proces jest bardzo energochłonny. Innym sposobem na uwolnienie rozpuszczonego gazu, jest obniżenie ciśnienia i właśnie ten proces wykorzystywany jest w cyklonowym odgazowywaczu próżniowym Vento Connect marki IMI Pneumatex.

Usuwanie rozpuszczonego powietrza

Odgazowywacze próżniowe, oprócz wolnych pęcherzyków powietrza są również w stanie usuwać rozpuszczone gazy i są rozwiązaniem w sytuacji gdy separatory powietrza są poza zakresem swojej pracy.

Vento Connect jest cyklonowym odgazowywaczem próżniowym dla systemów grzewczych, chłodniczych i solarnych. Jego stosowanie jest szczególnie zalecane w instalacjach glikolowych, gdzie wymagana jest wysoka wydajność, kompaktowa konstrukcja i precyzja.

Instalacje wypełnione mieszanką wody z glikolem stanowią znacznie większe wyzwanie, bo zdecydowanie trudniej je odpowietrzyć niż w przypadku czystej wody. Jest to spowodowane wyższą gęstością i lepkością roztworu glikolowego. Im wyższe stężenie glikolu w mieszaninie, tym trudniejsze staje się skuteczne usunięcie powietrza. Zwiększona lepkość roztworu glikolowego powoduje, że pęcherzyki powietrza trudniej się przemieszczają i wolniej wypływają na powierzchnię. Standardowe odpowietrzniki w takich układach mogą być praktycznie nieskuteczne. Cyklonowe odgazowanie próżniowe, jest w stanie efektywnie usunąć zarówno uwolnione, jak i rozpuszczone gazy, niezależnie od lepkości medium, osiągając niską zawartość gazu w krótkim czasie.

Opatentowana technologia odgazowywania próżniowego Cyclone koncentruje małe pęcherzyki gazu w pierwszej kolumnie, które następnie usuwane są w drugiej kolumnie. Odgazowywacze próżniowe wykorzystujące inne technologie czasami potrzebują ponad dwa razy więcej czasu na taką samą redukcję powietrza.

Cały proces odgazowania zachodzi w jednostce Vento Connect, a za poprawną pracę odpowiada sterownik BrainCube Connect, zapewniając inteligentne, całkowicie automatyczne i bezpieczne działanie instalacji. Sterownik umożliwia komunikację i przesyłanie danych np. do systemu BMS, współpracę z innymi sterownikami BrainCube, jak również zdalną obsługę systemu utrzymania ciśnienia wraz z podglądem parametrów pracy w trybie on-line. W opcjach sterownika są do wyboru różne programy odgazowujące, w tym również opcja odgazowania wody uzupełniającej.

Urządzenia Vento Connect, można łączyć równolegle w celu uzyskania wyższej wydajności. Jednostki mogą współpracować z dowolnym systemem utrzymania ciśnienia zarówno ze statycznymi naczyniami wzbiorczymi, jak i z układami automatycznymi.

Cyklonowe odgazowywacze próżniowe Vento Connect marki IMI Pneumatex to profesjonalne rozwiązanie, które radzi sobie zarówno z usuwaniem wolnego powietrza, jak i rozpuszczonych gazów, nawet w wymagających instalacjach, niezależnie od ich wielkości.

Przejdź  Dowiedz się więcej o odgazowaniu próżniowym
Pogłęb wiedzę i pobierz Poradnik

Bezpłatna prenumerata