Firma Caleffi przykłada ogromną wagę do aspektów związanych z usuwaniem zanieczyszczeń występujących w instalacjach. Cyklicznie publikujemy artykuły dotyczące tego zagadnienia, jak również poświęcamy dużą część czasu szkoleniowego, w celu popularyzacji najnowszych rozwiązań chroniących instalacje przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń. Dzisiaj chciałbym przybliżyć pewną historię. Jest rok 2014 i firma Caleffi zaczyna działalność w Polsce. Na jednym z pierwszych szkoleń dla instalatorów pada fundamentalne pytanie: separator, a po co to komu? Na to pytanie odpowiem w tej poradzie.
Przede wszystkim separatory zanieczyszczeń mają dużo wyższą sprawność usuwania zanieczyszczeń niż tradycyjne filtry (patrz wykresy). Często instalator wzywany jest do do „zaciętych” zaworów termostatycznych”, albo ma zgłoszenie, że grzejnik „nie daje” tyle ciepła, ile potrzeba, bądź wymiennik jest zapchany po jednym roku użytkowania, czy prawie nowa instalacja skorodowała. Takie właśnie problemy powodują drobne zanieczyszczenia często ferromagnetyczne, które nie mogą być usunięte przez tradycyjne filtry. Również elementy, które stosuje się w instalacjach, zmieniły się na przestrzeni lat (zmniejszyły się przekroje rur, wielkości wymienników itd.) stając się bardziej podatne na zanieczyszczenia.
Jak działa separator? Zanieczyszczenia opadają grawitacyjnie do dużej komory gromadzenia, skąd można je usunąć za pomocą zaworu spustowego. Dodatkowo separator ma pierścień magnetyczny, który wychwytuje zanieczyszczenia ferromagnetyczne.
A jak to jest z tym magnesem, czy faktycznie czym mocniejszy, tym lepiej? Nie do końca tak jest. Trzeba pamiętać, że w przypadku tych urządzeń ogromne znaczenie ma rozwiązanie konstrukcyjne. Separatory np. z serii Dirtmag® wyposażone są w magnesy montowane w pierścieniach na zewnątrz urządzenia. Ich zadaniem jest jedynie wspomaganie pracy urządzenia, które już samo w sobie ma wysoką sprawność usuwania zanieczyszczeń. W innych rozwiązaniach rzeczywiście można odnaleźć bardzo silne magnesy, wtedy praca tych urządzeń w zasadzie opiera się na samym magnesie, czyli są w stanie usuwać jedynie frakcje ferromagnetyczne. W innych zaś skuteczność usuwania zanieczyszczeń zależy od wielkości oczka siatki filtracyjnej. Samo słowo „separator” potrafi być dzisiaj mocno nadużywane. Często mamy do czynienia nie z separatorami, a filtrami z wkładem magnetycznym.
Jak wybrać dobry produkt? Warto zwrócić uwagę co, poza produktem, oferuje dany producent. Na przykład Caleffi bardzo dużą uwagę przykłada do transparentności. Zaprasza swoich instalatorów do fabryk we Włoszech, gdzie każdy może zobaczyć, jak w hali obróbki tworzyw sztucznych w wtryskarkach powstają np. korpusy Dirtmagów z polimeru; w magazynie można przekonać się, skąd pochodzą polimery do produkcji; na stanowiskach montażowych widać, jak testuje się produkty… Materiały techniczne Caleffi również przygotowywane są w taki sposób, aby podać jak największą ilość informacji. To nie tylko karty techniczne produktów, ale również publikacje w prasie branżowej, jak również w serwisach społecznościowych. Jest także możliwość kontaktu bezpośredniego z działem technicznym firmy.
Porada z blogu ASK Caleffi
Odpowiedzi udzielił: Przemysław Dutka
Doradca Techniczny w firmie Caleffi Poland