Jak wybrać odpowiedni zawór antyzamarzaniowy dla instalacji?

Urządzenie urządzeniu nierówne…

„Afrykańskie upały w Polsce”, „Kolejna fala upałów nadchodzi”, „Będzie prawdziwe piekło” – to tylko kilka nagłówków prasowych, które tego lata kilkukrotnie ostrzegały nas przed uciążliwie wysoką temperaturą.
Wzrost temperatury, w tym i w Polsce, postępuje szybciej niż prognozowali eksperci, a letnie fale upałów stają się powoli naszą codziennością. Zmiany klimatyczne wpływają między innymi na trendy w systemach grzewczo-chłodzących, a jako producent komponentów dla tych systemów, Caleffi widzi wzrost zainteresowania produktami, które jeszcze kilkanaście lat temu sprzedawały się na polskim rynku w bardzo ograniczonych ilościach. Zawór antyzamarzaniowy Caleffi (108), który zaprezentowano na rynku dobrych kilka lat temu, zyskał zaufanie wśród klientów indywidualnych, ale również producentów pomp ciepła. Zwłaszcza ci drudzy, bazując na doświadczeniu i wiedzy, rekomendują stosowanie tego typu rozwiązań dla swoich urządzeń.

System grzewczy czy grzewczo-chłodzący?
Zawór antyzamarzaniowy 108 jest autorskim produktem marki Caleffi, który został wprowadzony na rynek lata temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz rozmowom z klientami, na początku 2022 roku firma Caleffi wprowadziła do sprzedaży nową wersję zaworu antyzamarzaniowego. „Młodszy brat” flagowego produktu Caleffi, zgodnie z obowiązującymi trendami, przeznaczony jest do układów służących do ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Wspomniany zawór bazuje na konstrukcji znanego i sprawdzonego już na rynku zaworu antyzamarzaniowego 108, ale dodatkowo wyposażony jest w element reagujący na temperaturę powietrza zewnętrznego, zamykając dopływ do wkładu termostatycznego zlokalizowanego w dolnej części w sytuacji, kiedy temperatura powietrza przekracza 5°C. Obecnie Caleffi oferuje 2 wersje zaworu antyzamarzaniowego:
• podstawową (kliknij) w sytuacji, w której pompa ciepła będzie wykorzystywana wyłącznie jako źródło ogrzewania,
• rozszerzoną (kliknij) dla pompy ciepła, która ma przygotować czynnik grzewczy, jak i chłodniczy o niskim parametrze.

Dlaczego właśnie zawór antyzamarzaniowy Caleffi?
• Innowacyjność – zawór jest autorskim, innowacyjnym produktem Caleffi, który został wprowadzony na rynek kilka lat temu, a obecnie oferuje rozszerzoną wersję, która pozwala na wykorzystanie zaworu także w systemach grzewczo-chłodzących.
• Jakość – marka Caleffi nie uznaje kompromisów na jakości. Cała oferta Caleffi jest opracowywana oraz produkowana we Włoszech, tam też przechodzi testy jakości, aby kolejno trafić na rynek. Caleffi to pełna kontrola nad procesem produkcyjnym. Oprócz własnej produkcji, Grupa posiada również zakład obróbki mosiądzu (Pressco), co pozwala na przyspieszenie procesu produkcyjnego oraz zapewnienie spójności w ramach różnych serii komponentów.
• Niezawodność i oszczędności – polityka firmy gwarantuje pełną transparentność. Nie ma w ofercie marki produktów tzw. „drugiej linii”, więc każdy zawór, czy inny produkt, jaki trafi w ręce klienta, z logiem marki, będzie tak samo jakościowy i niezawodny. Z punktu widzenia klienta, jakość produktu i jego niezawodność (zapewnione przez lata testów i pracy produktów na rynku) zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy.
• Sprawdzony i solidny produkt – zawór antyzamarzaniowy serii 108 jest z powodzeniem wykorzystywany od lat na rynku instalacyjnym, a jego rozszerzona wersja bazuje na konstrukcji i sposobie działania swojego poprzednika.

Jak pracuje zawór antyzamarzaniowy?


Okres zimowy – brak zasilania elektrycznego pompy. Prezentowany przykład pokazuje górny element otwarty, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz wynosi mniej niż 5°C. System pozbawiony jest zasilania elektronicznego, więc dochodzi do wychłodzenia czynnika w układzie. Termostatyczny element zlokalizowany w dolnej części otwiera się, ponieważ temperatura medium spadła poniżej wartości 3°C. Jednocześnie otwiera się przerywacz próżni, pozwalając na wypływ czynnika z zaworu. Kiedy do zaworu dotrze czynnik o temperaturze 4°C, element termostatyczny zamknie wpływ.


Okres letni – przygotowanie czynnika o niskiej temperaturze. W prezentowanym przykładzie górny element jest zamknięty, ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego wynosi powyżej 5°C. Uniemożliwia to dopływ czynnika do dolnej wkładki, która została skalibrowana na temperaturę otwarcia 3°C. Tak niska temperatura czynnika może występować podczas początkowej fazy pracy układu chłodzenia, co mogłoby skutkować nieuzasadnionym otwarciem zaworu.

Podsumowując, istnieje możliwość wyboru wersji zaworu z serii 108 – wersji podstawowej w przypadku, kiedy pompa ciepła ma być wykorzystywana, jako źródło dla ogrzewania lub wersji rozszerzonej jeśli pompa ma przygotowywać zarówno czynnik grzewczy, jak i chłodniczy o niskim parametrze.

Przejdź  Zapoznaj się ze szczegółami technicznymi zaworów antyzamarzaniowych firmy Caleffi Hydronic Solutions

Bezpłatna prenumerata