520781269

Grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy?

Czym cechują się grzejniki aluminiowe, a czym grzejniki stalowe? Jaka jest ich efektywność? Który produkt jest tańszy? Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru konkretnego modelu? Na te i wiele innych pytań warto znaleźć odpowiedzi przed wyborem idealnego grzejnika, służącego użytkownikowi na lata.

Z grzejnikiem aluminiowym oszczędzasz wodę, energię i… pieniądze!

Decydując się na grzejnik aluminiowy, można zmniejszyć ilość wykorzystywanej wody (w porównaniu do grzejników stalowych czy żeliwnych). Przykładowo w 10-członowym grzejniku aluminiowym płyną zaledwie 3 litry wody. To znacznie mniej niż w przypadku innych grzejników o podobnych rozmiarach i parametrach.
Wybierając grzejnik aluminiowy, można zaoszczędzić również sporo energii. Jest on znacznie lżejszy niż stalowy, dzięki czemu nagrzewa się szybciej i efektywnie oddaje energię cieplną.
Dobierając idealny grzejnik dla domu, nie sposób również pominąć korzyści finansowych płynących z wyboru grzejnika aluminiowego. Poza wspomnianą oszczędnością związaną z mniejszym zużyciem energii, jest on po prostu tańszy w zakupie nawet o 50% w porównaniu do zbliżonych rozmiarowo grzejników stalowych. Warto również wspomnieć, że grzejniki aluminiowe są odporne na ścieranie i korozję. Dzięki temu przez długi czas nie będzie potrzeby wymiany na nowy. Najdłuższy na polskim rynku okres gwarancji na swoje grzejniki ma polska firma KFA Armatura – aż 20 lat.

Komfort cieplny w domu

Aluminium jest materiałem szybko nagrzewającym się i efektywnie oddającym energię. Porównując do ogrzewania podłogowego, może to być nawet kilkanaście razy szybciej. Jest to szczególnie ważne w okresie jesiennym, wczesnozimowym i wiosennym, kiedy temperatura na zewnątrz bywa skrajnie różna i użytkownikom często zależy na szybkim dogrzaniu domu czy mieszkania.
Na komfort cieplny z pewnością wpływają również odpowiednio wyprofilowane kierownice powietrza w grzejnikach marki KFA Armatura. Kierują one ciepło w stronę pomieszczenia zamiast pod parapet jak w przypadku grzejników płytowych, co zdecydowanie zwiększa ich efektywność.
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego czy zamontujemy grzejnik aluminiowy czy stalowy na komfort cieplny duży wpływ mają również głowice termostatyczne, które zapewniają bardziej komfortowe sterowanie temperaturą grzejników.

Łatwy montaż i dopasowanie grzejnika do pomieszczeń

Grzejniki aluminiowe są najczęściej zbudowane z kilku lub kilkunastu identycznych elementów, tworzących całość produktu. Daje to duże możliwości dokładnego dostosowania wielkości grzejnika do wymagań cieplnych konkretnego miejsca. Po zmierzeniu kubatury pomieszczenia można więc w łatwy sposób dobrać liczbę członów, by osiągnąć idealną temperaturą w domu czy mieszkaniu.
Kiedy jednak zmienią się preferencje cieplne użytkowników lub liczba elementów zostanie źle dobrana, istnieje możliwość prostego dodania lub odjęcia członów. Takiej możliwości nie ma, jeśli posiadamy grzejniki stalowe bądź żeliwne.
Podczas wyboru konkretnego grzejnika dużym atutem jest również łatwy montaż produktu. Opatentowane dolne podłączenie, zastosowane w grzejnikach aluminiowych KFA Armatura znacząco go ułatwia, a przy tym całość wygląda estetycznie. Podczas projektowania instalacji grzewczej nie musimy się również martwić czy grzejnik w danym pomieszczeniu będzie wyprowadzony z podłogi czy podłączany do ściany. To duże ułatwienie także w przypadku wymiany instalacji w istniejących już pomieszczeniach.

Zabezpieczenie przed korozją

Grzejniki aluminiowe można podłączyć do każdego typu instalacji. Jest to zasługa procesów anaforezy i fluorocyrkonowania stosowanych przez KFA Armatura. W procesie produkcji grzejniki zostają odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem korozji. Nie ma więc możliwości utraty szczelności ani potrzeby stosowania inhibitorów korozji, nawet w przypadku połączenia z instalacjami miedzianymi.
Odporność na korozję grzejników KFA Armatura pozwala na zamontowanie ich zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym, a nawet w łazienkach, gdzie panuje duża wilgoć. Grzejniki stalowe ze względu na materiał, z którego są wykonane, są zdecydowanie bardziej podatne na korozję, mimo że mogą być za to bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Sztuka użytkowa w (nie)codziennym wydaniu

Wartość estetyczna produktów codziennego użytku ma dla użytkowników coraz większe znaczenie. Coraz bardziej na popularności zyskuje sztuka użytkowa, a dbałość o szczegóły stała się standardem. Co się przez lata nie zmieniło?
Z pewnością różnorodność ludzkiego gustu, a co za tym idzie preferencje odnośnie wnętrz, którymi się otaczamy.
Wybierając każdy ze stałych elementów użytkowych mieszkania, takich jak m.in. grzejniki, warto więc sprawdzić, czy jest możliwość dopasowania go do wymarzonego wnętrza. W KFA Armatura, dzięki dostępności różnych wariantów kolorystycznych jest to bardzo proste. Tak więc elegancki biały grzejnik sprawdzi się w wielu klasycznych wnętrzach, wersja grafitowa, o ciekawej fakturze to dobry wybór do przestrzeni loftowych, natomiast czarny model tej marki będzie idealny do projektów najbardziej nowoczesnych.
Skoro już o estetyce mowa – jak w tej kwestii wypadają różne typy grzejników również pod kątem praktycznym? Z pewnością grzejniki aluminiowe są łatwe do utrzymania w czystości. Czyszczenie grzejników stalowych, w których otwory wyprowadzające powietrze umieszczone są na górze, jest trudniejsze. Kształt grzejników aluminiowych nie stwarza tego problemu. Powierzchnie, na których może osadzać się kurz, są stosunkowo niewielkich rozmiarów i łatwo je umyć.

Nowe technologie wśród grzejników

W grzejnikach aluminiowych znajdziemy wiele rozwiązań innowacyjnych. Przykładem może być grzejnik aluminiowy z jonami srebra KFA Armatura, który zwalcza bakterie i inne drobnoustroje. Grzejnik ten jest malowany specjalną powłoką Interpon AM firmy AkzoNobel z certyfikowaną technologią przeciwdrobnoustrojową BioCote®. Jest to środek z aktywnymi jonami srebra, który zapobiega rozmnażaniu się i przetrwaniu drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby oraz pleśnie.
Opatentowana technologia BioCote® sprawia, że zastosowane w niej produkty działają antywirusowo, między innymi przeciw wirusowi grypy H1N1. Udowodniono, że technologia przeciwdrobnoustrojowa BioCote® dezaktywuje również wirus grypy AH1N1, a nawet redukuje szczep z rodziny koronawirusów aż o 90% w ciągu 2 godzin.

Podsumowując: grzejniki aluminiowe czy stalowe? Odpowiedź jest tylko jedna – aluminiowe grzejniki KFA Armatura!

Bezpłatna prenumerata