Elementy do pomp ciepła – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Obecnie jednym z najgorętszych tematów na rynku instalacji grzewczych są pompy ciepła. Jesteśmy wręcz bombardowani ofertami produktów zagranicznych, jak i rodzimych – co bardzo cieszy – firm. Czasem w natłoku danych związanych z samym urządzeniem brakuje tych odnośnie całego systemu, gdzie pompa ciepła stanowi jedynie wycinek. Oczywiście niezwykle istotny wycinek. Porównując do nomenklatury motoryzacyjnej, jest niczym silnik w samochodzie, ale nawet najlepsze V8 nie pokaże swojej mocy, kiedy zestawimy go z elementami wyjętymi z trabanta. Nie żebym coś miał do trabantów, chodzi o to, że wysokiej klasy urządzenie potrzebuje współpracować z odpowiednio dobranymi komponentami, które pozwolą mu uzyskać maksimum wydajności i nie będą go ograniczać.

Firma Caleffi Hydronic Solutions od kilkudziesięciu lat jest postrzegana na rynkach systemów grzewczych Europy niczym Brembo na arenie motoryzacyjnej, czyli jako dostawca wysokiej jakości podzespołów. Stąd nasza współpraca m.in. z takimi markami jak: Viessmann, Bosch-Buderus, Grundfos, Nibe, Stiebel Eltron, Daikin i wiele innych. Dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy działami technicznymi firmy Caleffi oraz naszych partnerów handlowych, jesteśmy w stanie spojrzeć na pewne aspekty z różnych perspektyw i zaproponować rozwiązanie dostosowane do potrzeb danego systemu.

System z monoblokową pompą ciepła
W przypadku zastosowania w instalacji powietrznych pomp ciepła typu monoblok, niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed zamarzaniem czynnika na zewnątrz budynku w okresie braku prądu.
Jednym z rozwiązań stosowanym na rynku instalacyjnym jest napełnianie układu roztworem glikolu. Taki sposób wiąże się jednak z zastosowaniem wymiennika pośredniego, co podnosi koszty inwestycyjne oraz obniża sprawność. Brak wymiennika pośredniego nie jest zalecany ze względu na elementy wyposażenia w instalacji, które mogą nie być przystosowane do pracy z takim medium. Dodatkowym problemem jest okresowa konieczność kontroli stężenia glikolu, jak również napełnianie/opróżnianie takiego układu. Na koniec, co chyba najważniejsze to, że roztwory glikolu są gorszym nośnikiem energii niż woda, należy więc liczyć się z utratą mocy systemu.
Kolejnym ze sposobów jest stosowanie awaryjnego zasilania układu. Tu jednak musimy liczyć się z wyższymi kosztami instalacji.

1  Zawór antyzamarzaniowy z serii 108 (więcej)

Rozwiązanie Caleffi – zawór antyzamarzaniowy z serii 108
Jako specjaliści w dziedzinie zabezpieczenia wodnych układów grzewczych poszukiwaliśmy rozwiązania zapewniającego skuteczność działania, jak również prostego w montażu, jak i konserwacji. W ten sposób inżynierowie firmy Caleffi opracowali zawór z serii 108 (rys. 1).

Jak działa zawór serii 108
Zasada działania zaworu z serii 108 opiera się na specjalnie skalibrowanym elemencie termostatycznym zanurzonym w przepływającym czynniku grzewczym (rys. 2). W przypadku kiedy temperatura medium spadnie poniżej 3°C, element ten powoduje stopniowe otwarcie upustu. Nastawa temperatury otwarcia została dobrana w taki sposób, aby zapewnić działanie w każdych warunkach (niższa temperatura mogłaby spowodować zbyt późną reakcję zaworu). Woda znajdująca się w przewodzie zaczyna powoli kapać (nie następuje całkowite opróżnienie instalacji). Wymuszony ruch czynnika zabezpiecza układ przed zamarznięciem. Zawór zamyka upust przy temperaturze medium powyżej 4°C.


W przypadku braku prądu w układzie zawór naprzemiennie otwiera i zamyka upust w zależności od temperatury wody. Ubytek czynnika w instalacji jest stosunkowo niewielki, zalecamy jednak montaż w układzie automatycznej grupy napełniającej z serii 580011 (więcej) lub zaworów automatycznego napełniania z serii 553640 (więcej). Zawór z serii 108 nie może być izolowany, ponieważ ma stanowić najchłodniejszy punkt w instalacji. Dla zabezpieczenia instalacji należy zastosować dwa zawory z serii 108 (rys. 3). Jeden z zaworów na przewodzie zasilającym oraz jeden na przewodzie powrotnym.
Pozostałe elementy, które Caleffi rekomenduje do stosowania w instalacjach wyposażonych w pompy ciepła:
• zawór różnicowo-upustowy z serii 519 zabezpieczający minimalny przepływ w układzie (więcej)
• kompaktowa grupa bezpieczeństwa z serii 305 zabezpieczająca przed zbyt wysokim ciśnieniem (więcej)
• separator zanieczyszczeń DirtmagPro® zabezpieczający pompę ciepła oraz wszystkie pozostałe elementy instalacji przed zanieczyszczeniami. W szczególności rekomendowany do instalacji modernizowanych (więcej)
• separator powietrza z serii Discal® zabezpieczający instalację przed powietrzem w postaci mikropęcherzyków (więcej)

3  Schemat montażu zaworu z serii 108

Zapraszamy do zapoznania się z blogiem firmy ASK Caleffi, gdzie zamieszczone zostały porady dotyczące pozostałych elementów, w które należy wyposażyć instalację z pompą ciepła tak, aby zapewnić najwyższą sprawność systemu.
https://www.caleffi.com/poland/pl/blog

Bezpłatna prenumerata