Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego

Praktyczny przewodnik TESTO

Termografia zawitała do sektora grzewczego już kilka lat temu i jest obecnie powszechnie stosowana. Kamery termowizyjne Testo są cennymi narzędziami diagnostycznymi, które mogą być wykorzystywane przez specjalistów pracujących w sektorze usług grzewczych. W praktycznym przewodniku „Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego” przedstawiono kluczowe zastosowania i pokazano, w jaki sposób można wykorzystywać kamery termowizyjne w codziennej pracy, aby zaoszczędzić czas, obniżyć koszty i stworzyć zapotrzebowanie na nowe dochodowe usługi, które pomogą w rozwoju przedsiębiorstwa.

Kamera termowizyjna jest całkowicie nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym, dzięki czemu idealnie nadaje się do lokalizowania uszkodzeń, zatorów lub nieszczelności.
Zalety kamery termowizyjnej:
• kontrola termograficzna powoduje znacznie mniej zakłóceń dla właściciela domu niż np. rozebranie całej podłogi
• wyciek zostaje wykryty szybko, lokalnie i nieinwazyjnie.
• koszty eliminacji nieszczelności i wymiany powierzchni są wyraźnie ograniczone.

Lokalizacja rur grzewczych i wykrywanie nieszczelności

Instalatorzy i serwisanci z branży grzewczej są często proszeni o zidentyfikowanie i naprawienie nieszczelnych rur z gorącą wodą.
Gdy te potencjalne wycieki znajdują się pod posadzką z płytek lub betonu, powoduje to niezwykle czasochłonne i pracochłonne zadanie zidentyfikowania miejsca wycieku, w tym rozkucie dużych odcinków posadzki w celu wykrycia problemu. Kamera termowizyjna może pomóc w niemal natychmiastowej identyfikacji obszarów problematycznych, bez stwarzania dodatkowego problemu wykonywania rozległych i niepotrzebnych uszkodzeń mienia klienta.

Lokalizacja rur. Aby zlokalizować przeciek w rurach systemu grzewczego, pierwszym zadaniem jest prześledzenie trasy przebiegu rur. Czas ten można znacznie skrócić dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej Testo:
• obszar, który ma być zbadany, jest ograniczony do odpowiedniej sekcji,
• dzięki dobrej widoczności w obrazie termowizyjnym, przebieg rur można łatwo i wygodnie śledzić (patrz ilustracja nr 1)

Lokalizowanie nieszczelności. Po ustaleniu z pomocą kamery termowizyjnej przebiegu rur, można skoncentrować wysiłki na zlokalizowaniu wycieku.
Obraz nr 2 przedstawia podgląd termowizyjny przejścia między salonem a kuchnią. Właściciel domu narzeka na sporadyczne wycieki wody pod podłogą wyłożoną płytkami.
Obraz termowizyjny przedstawia efekt wzoru cieplnego z rur grzewczych, biegnących pod korytarzem.
W pewnym momencie wyraźnie wykazuje on plamę ciepła. To gorące miejsce wskazuje na ewentualny wyciek z instalacji centralnego ogrzewania. Wycieki są zwykle rozpoznawalne po nieregularnym kształcie plamy ciepła.
Za pomocą obrazów termowizyjnych można wykryć prawdopodobne umiejscowienie problemu w rurze grzewczej. Dalsze badania dowiodły, że w tym miejscu doszło do przecieku.

Praktyczny przewodnik „Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego” omawia szereg praktycznych zagadnień związanych z zastosowaniem termowizji w ogrzewnictwie, jak np.:
• lokalizacja rur grzewczych i wykrywanie nieszczelności
• śledzenie układu i testowanie funkcji ogrzewania podłogowego
• kontrola grzejników przed i po płukaniu
• kontrola podtynkowych przewodów kominowych
• zalety inwestycji
• właściwości techniczne kamer termowizyjnych
• kryteria wyboru kamery termowizyjnej
• kamery termowizyjne testo 865, testo 868, testo 871, testo 872 i testo 875i.

Praktyczny przewodnik „Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego” można otrzymać za darmo po wypełnieniu formularza na stronie firmy TESTO (kliknij)

Bezpłatna prenumerata