Znamy laureatów konkursu DOBRY WZÓR 2018

Jury jubileuszowej 25. edycji konkursu Dobry Wzór wybrało, spośród 119 finalistów, najlepsze produkty i usługi. W tym roku przyznano:

- 26 nagród głównych Dobry Wzór 2018, czyli nagrody Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyznane przez interdyscyplinarne jury. Nagrody Dobry Wzór są równocześnie znakiem, jakim producent może oznaczyć produkt na półce sklepowej, wspierają i budują silne polskie marki. Są one przyznawane w dziewięciu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria.

- sześć nagród specjalnych.

Wśród nagrodzonych tytułem DOBRY WZÓR 2018 znalazły się m.in.:

• PASTEL™ narzędzia pielęgnacyjne, producent: Cellfast

• markiza antysmogowa i antyalergenowa VMZ cleanAir, producent: FAKRO

Uzasadnienie: Jury zachwycił sposób, w jaki firma FAKRO odpowiedziała na powszechny w polskich miastach problem zanieczyszczenia powietrza smogiem i alergenami. Markiza antysmogowa jest także barierą przeciwko bakteriom, wirusom i szkodliwemu promieniowaniu UV. To rozwiązanie na miarę XXI wieku, chroniące zdrowie, poprawiające samopoczucie i jakość życia w metropoliach.

• IVE wanna i umywalki, producent Marmite

• POC Luna Inox pojemnościowy ogrzewacz wody, producent KOSPEL

Uzasadnienie: Do powszechnej brzydoty ogrzewaczy wody już się przyzwyczailiśmy. Dzięki ogrzewaczowi POC Luna Inox firmy Kospel jury odzyskało wiarę w to, że nawet takie urządzenie może być profesjonalnie i ładnie zaprojektowane. I że funkcjonalny i estetyczny design na dobrym poziomie nie musi być drogi.

• Esagon – płytki ceramiczne, producent Ceramika Paradyż

• DCU180Z samobieżny wózek transportowy akumulatorowy 18v li-ion– dystrybutor MAKITA Sp. z o.o.

• PGE Narodowy aplikacja mobilna

• blachodachówka fotowoltaiczna ElectroTile, producent ElectroTile

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na ekologiczny i ekonomiczny wymiar nowego rozwiązania, które rewolucjonizuje rynek pokryć dachowych – oto mamy dwa w jednym – sposób na szybkie pokrycie dachu uzupełniony o szereg sześciu modułów fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną.

• samochodowy uchwyt do smartfonów z ładowaniem bezprzewodowym POWERKIT Qi, producent BURY

• drukarka 3D M200 Plus, producent Zortrax

• szkło EGLAS, producent Saint-Gobain Building Glass Polska

Uzasadnienie: Jury wskazało na rewolucyjność rozwiązania szkła termicznego EGLAS. Teraz możemy nie tylko niwelować parę i śnieg za pomocą podgrzewanych szyb, ale wręcz ogrzewać nimi pomieszczenia! To jeden z najciekawszych, wielofunkcyjnych wynalazków który może zmienić oblicze współczesnej architektury.

• materiał Mineral Composite, producent Marmite

Uzasadnienie: Jury wskazało na doskonałe możliwości konstruowania cienkościennych form ceramiki użytkowej – wanien czy umywalek – jakie daje nowoczesny materiał Mineral Composite. To połączenie sproszkowanej naturalnej skały dolomitowej i elastycznej żywicy jest równocześnie naturalne, wytrzymałe i odporne na uderzenia.

 

Na wystawie od 26 października do 9 grudnia 2018 można obejrzeć 119 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór.

 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie

www.dobrywzor.com.pl

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017