Ceny energii elektrycznej to niewątpliwie najważniejszy czynnik kształtujący zainteresowanie inwestorów montażem pompy ciepła. Mają one istotny wpływ na koszty eksploatacji tych urządzeń, choć oczywiście nie wyłączny. Mogliśmy się o tym przekonać w ostatnich kilkunastu miesiącach, gdy mocno rozpędzony polski rynek pomp ciepła wyraźnie wyhamował. Czy zatem spodziewane zmiany na rynku energii, w tym wprowadzenie taryf dynamicznych oraz odmrożenie cen paliw, przyniosą poprawę sytuacji? Co może zrobić branża, by rynek pomp ciepła powrócił na ścieżkę intensywnego rozwoju? Na jakie wsparcie może liczyć i jakie wyzwania ją czekają? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będzie można otrzymać na XII Kongresie PORT PC 13 czerwca 2024 r. w Warszawie.
Formuła paneli dyskusyjnych
Podczas wydarzenia będzie czas nie tylko na ważne podsumowania i wiele ciekawych prezentacji, ale też na kilka paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów z Polski i zagranicy oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Wszystkich uczestników wydarzenia organizatorzy zachęcają do udziału w dyskusji m.in. o wyzwaniach polskiego rynku pomp ciepła oraz dalszych i bliższych perspektywach jego rozwoju. Będą odniesienia do dobrych i złych praktyk wykonawczych i biznesowych, kwestii audytów energetycznych oraz istotnej roli instalatorów. Przeanalizowane zostaną możliwości wdrażania regulacji unijnych, np. w zakresie odejścia do 2040 r. od wykorzystania paliw kopalnych w ogrzewaniu polskich budynków.
Co jeszcze w tematyce wydarzenia?
Sporo uwagi na Kongresie poświęconej będzie kwestii cen energii elektrycznej, niezwykle ważnej dla przyspieszenia rozwoju polskiego rynku pomp ciepła. Już wkrótce czekają nas tu pewne zmiany w związku z wprowadzeniem taryf dynamicznych oraz odmrożeniem cen energii i gazu. Wokół tych tematów powstało jednak mnóstwo szumu medialnego, co mocno zdezorientowało użytkowników pomp ciepła i potencjalnych inwestorów. Dlatego przedstawiona zostanie rzetelna analiza wykorzystania taryf dynamicznych w domach z pompami ciepła. Przekonuje ona, że w wielu przypadkach są one rozwiązaniem wręcz bardzo korzystnym.
Omówiona zostanie sytuacja na rynku pomp ciepła w Polsce i Europie, możliwości rozwoju technologii, a także różnorakie wyzwania, z jakimi musimy się zmierzyć. Przy okazji odbędzie się rozmowa o znaczeniu tej technologii w transformacji energetycznej budynków w Polsce.
Jedna z sesji poświęcona została w całości gruntowym pompom ciepła. Wśród tematów będą mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, otworowe wymienniki ciepła i Test Reakcji Termicznej, a także przykłady dużych inwestycji z gruntowymi pompami ciepła.
Pokazane będą także ciekawe projekty badawcze służące wdrażaniu i rozwojowi technologii pomp ciepła w ogrzewnictwie i ciepłownictwie oraz przykłady wykorzystania pakietu rozwiązań technologicznych przy renowacji budynków. Między innymi przyjrzymy się Ciepłowni Przyszłości oraz korzyściom z zastosowania magazynów ciepła.
Wielu znamienitych gości i ekspertów
Tegoroczny Kongres PORT PC uświetni swoją obecnością wielu znanych ekspertów. Wśród honorowych gości i prelegentów znajdą się między innymi:
– Patrick Crombez, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA),
– przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Banku Światowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
– Wojciech Racięcki, dyrektor w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,
– Monika Morawiecka, Senior Advisor – Regulatory Assistance Project (RAP),
– dr inż. Marek Miara, Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE, członek zarządu EHPA oraz członek PORT PC.
Do grona prelegentów dołączą również inni specjaliści, wśród nich członkowie zarządu PORT PC: Paweł Lachman, Małgorzata Smuczyńska, Jakub Koczorowski, Adolf Mirowski i Jarosław Ozimek.
Integracja środowisk wobec wyzwań
Kompleksowy program kongresu przyciąga jednak nie tylko bezpośrednich przedstawicieli tej branży, ale również projektantów instalacji, architektów, audytorów i certyfikatorów, a także reprezentantów samorządów i instytucji publicznych, ośrodków badawczych, szkół i uczelni technicznych oraz wiele innych osób zainteresowanych tematyką efektywnych budynków przyszłości.
Obecnie wzmacnianie współpracy między różnymi środowiskami mającymi wpływ na polskie budownictwo jest szczególnie potrzebne.
W Polsce wciąż brakuje dobrej i klarownej polityki informacyjnej. Takiej, która będzie zachęcać właścicieli czy zarządców budynków do dokonywania zmian, a jednocześnie skłaniać osoby, które zawodowo zajmują się budownictwem i instalacjami − także w roli administratorów, do pozyskiwania nowych kompetencji. Organizatorzy mają zatem nadzieję, że tegoroczny Kongres PORT PC nie tylko dostarczy uczestnikom potężną dawkę rzetelnej wiedzy o technologii pomp ciepła, odnośnych regulacjach i uwarunkowaniach rynkowych, ale też zainspiruje ich do bliższej współpracy i wzmożenia działań promocyjnych w tym obszarze.
XII Kongres PORT PC
Termin: 13 czerwca 2024 r., godz. 10-17
Miejsce: Airport Hotel Okęcie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24, 02-148 Warszawa
Bieżące informacje i program
Link do zgłoszenia uczestnictwa