Wyniki finansowe Bosch w Polsce za 2018

Grupa Bosch osiągnęła w Polsce w 2018 roku skonsolidowany obrót w wysokości 5,4 mld złotych, co oznacza trzyprocentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego.

W 2018 roku Bosch zainwestował w Polsce ponad 660 mln złotych. Inwestycje dotyczyły przede wszystkim rozbudowy łódzkich zakładów produkcyjnych firmy BSH i centrów logistycznych we Wrocławiu i Łodzi – centrum logistyczne w Łodzi ma m.in. magazyn o powierzchni 77 tys. m2 i własną linię kolejową.

Bosch prowadzi w Polsce prace badawczo-rozwojowe w trzech ośrodkach. W fabryce układów hamulcowych w Mirkowie koło Wrocławia kilkudziesięciu inżynierów pracuje m.in. nad doskonaleniem konstrukcji zbiorników płynu hamulcowego. W łódzkim ośrodku firmy BSH eksperci pracują nad rozwiązaniami w zakresie pralnictwa i suszarnictwa, a w Rzeszowie – nad rozwojem drobnego AGD.

Wiele z tych przełomowych koncepcji jest współtworzonych w Polsce – m.in. w warszawskim Centrum Kompetencji IT prawie 300 osób pracuje w globalnych projektach, rozwijając oprogramowanie w obszarze zarządzania procesem, zarządzania danymi produktu, cyberbezpieczeństwa, Przemysłu 4.0 czy zarządzania relacjami z klientami. W 2019 roku planowane jest powiększenie zespołu o kolejnych 90 ekspertów.

W 2018 roku działalność w Polsce rozpoczął dział Robert Bosch Engineering and Business Solutions (RBEI), który otworzył w Warszawie swoje europejskie centrum usług. Celem polskiego zespołu spółki jest wsparcie jej działalności w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a także rozwój oferty usług w takich obszarach jak testy oprogramowania czy budowa maszyn.

Dział Termotechniki, będący częścią dywizji Energy and Building Technology zakończył rok 2018 z bardzo dobrym wynikiem, odnotowując dwucyfrowy wzrost obrotów. Odpowiadając na potrzeby rynku, dział rozbudował Centrum Szkoleniowe Junkers-Bosch w Warszawie, poszerzając je o salę szkoleniową pomp ciepła. Termotechnika poszerzyła także swoją ofertę, zarówno w obszarze produktów elektrycznych, tj. pompy oraz pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, jak i produktów gazowych. W tym ostatnim segmencie wprowadzono na rynek nowe urządzenia spełniające najwyższe normy w zakresie poziomu emisji tlenków azotu, zgodnie z dyrektywą ErP.

W roku 2019 Bosch spodziewa się osłabienia koniunktury gospodarczej. Pomimo trudnej sytuacji rynkowej w branżach i regionach istotnych dla Grupy Bosch, koncern spodziewa się osiągnąć w bieżącym roku wynik lepszy od ubiegłorocznego. Niezależnie od krótkoterminowych prognoz ekonomicznych, Grupa Bosch intensyfikuje swoje działania na rzecz ochrony klimatu i poprawy jakości powietrza.

Dlatego Bosch intensyfikuje swoje dotychczasowe działania mające na celu redukcję emisji CO2. Jest pierwszym dużym przedsiębiorstwem przemysłowym, które zrealizuje ambitny cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 w ciągu zaledwie roku. Od roku 2020 Bosch nie będzie już pozostawiał po sobie śladu węglowego. 400 lokalizacji Bosch na całym świecie w 2020 roku będzie klimatycznie neutralnych.

Bezpłatna prenumerata