WSA: grzejniki w szkołach muszą mieć osłony

Użyte w § 302 ust. 3 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wyrażenie „na grzejnikach centralnego ogrzewania należy umieszczać osłony” oznacza obowiązek ich wykonania. Nie ulega żadnej wątpliwości, że przepis ten ma chronić jego adresatów (dzieci i osoby niepełnosprawne) przed doznaniem obrażeń ciała ze strony nieosłoniętych grzejników centralnego ogrzewania.

Tak orzekł WSA w wyroku z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Lu 316/16.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wezwał Zespół Szkół do wyposażenia grzejników centralnego ogrzewania w salach lekcyjnych w osłony zabezpieczające przed bezpośrednim dotknięciem ich przez dzieci. Po rozpoznaniu odwołania Zespołu Szkół, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W skardze do WSA Zespół Szkół wniósł o uchylenie decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i zwolnienie z założenia osłon. Wyjaśnił, że założona w szkole instalacja centralnego ogrzewania jest nowoczesna i sterowana elektrycznie. Temperatura pompy ciepła nie przekracza 55°C, a temperatura grzejników 45°C. PZH wydał atest, w którym dopuszcza montaż zastosowanych grzejników bez dodatkowych zastrzeżeń. Zespół Szkół celowo wybrał niskotemperaturową instalację, aby uniknąć konieczności montowania osłon, na których gromadzi się brud i bakterie. Według skarżącego obudowanie grzejników w żaden sposób nie zwiększy bezpieczeństwa dzieci. Spowoduje za to znaczny spadek sprawności całego systemu grzewczego oraz temperatury, co z kolei przyczyni się do wzrostu kosztów ogrzewania.

WSA oddalił skargę. Zauważył, że obiekt szkolny powinien spełniać warunki techniczne i lokalizacyjne określone w przepisach r.w.t., a w rozpatrywanej sprawie na grzejnikach centralnego ogrzewania we wszystkich salach lekcyjnych nie zamontowano osłon zabezpieczających. Brak ten stanowi naruszenie § 302 ust. 3 r.w.t. Użyte w powołanym przepisie wyrażenie „na grzejnikach centralnego ogrzewania należy umieszczać osłony” oznacza obowiązek ich wykonania. Słowo „należy” jest bowiem równoznaczne ze zwrotem „trzeba, powinno się”. Wprowadzenie rozwiązań technicznych zapewniających, że temperatura elementów grzejnych nie przekroczy 50°C świadczy jedynie o spełnieniu dyspozycji zawartej w § 302 ust. 1 r.w.t., a więc o ochronie przed ewentualnym poparzeniem. Rozwiązanie to jednak nie może zastąpić rozwiązania przewidzianego w § 302 ust. 3 r.w.t. Mając powyższe na uwadze, Sąd oddalił skargę.

Bezpłatna prenumerata