W jakich miastach jest najbardziej zanieczyszczone powietrze?

Miasta z największym poziomem zanieczyszczenia powietrza znajdują się w Iranie, Indiach, Pakistanie i Mongolii, a najzdrowsze powietrze jest w miastach Kanady i USA – wynika z opublikowanego 26 września 2011 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W rankingu uwzględniono 1100 miast z 91 krajów, w tym stolice krajów i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.
Podstawowym kryterium była średnia roczna ilość szkodliwych cząsteczek P10 (o wielkości 10 mikromilimetrów lub mniej) zawartych w powietrzu liczona w mikrogramach na metr sześcienny.
Zgodnie z wytycznymi Organizacji maksymalny dopuszczalny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia wynosi 20 mikrogramów, a obecna światowa średnia to 70.
Pierwsze polskie miasto – Gdańsk – pojawia się w jednej trzeciej zestawienia ze średnią 18 mikrogramów, podobnie jak Belfast, Luksemburg, Monako.
WHO oszacowała, że z powodu wdychania szkodliwych cząsteczek obecnych w zanieczyszczonym powietrzu umiera rocznie ponad 2 miliony ludzi. Cząsteczki P10 mogą przedostać się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego.

www.ekonews.pl

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017