URE o kwalifikacji biomasy na cele energetyczne

Na tę wiadomość czekało wielu wytwórców energii elektrycznej. W Informacji nr 30/2011 z 4 października 2011 r. prezes URE przypomniał kryteria, zgodnie z którymi paliwa lub odpady mogą być uznane za biomasę oraz zapowiedział sukcesywne zamieszczane specyfikacji paliw zawierających parametry, których spełnienie będzie kwalifikowało dany rodzaj paliwa do biomasy.
Paliwo/odpad może zostać uznane za biomasę (stałą lub ciekłą) na cele energetyczne tylko w przypadku, gdy spełnia łącznie poniższe kryteria:
1) stanowi stałą lub ciekłą substancję pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego;
2) ulega biodegradacji w tym znaczeniu, że nie zawiera w sobie substancji niebiodegradowalnych w stopniu odbiegającym od znanych naturalnych właściwości biomasy danego rodzaju, tj. nie zawiera w sobie „dodatków” niebiodegradowalnych nie występujących naturalnie (np. farby, lakiery, impregnaty) lub w stopniu przekraczającym znane naturalne wielkości tych zanieczyszczeń, np. metali ciężkich albo innych niebiodegradowalnych zanieczyszczeń, które wpływają na procesy spalania, a zatem wpływałyby na ilość pozyskiwanych świadectw pochodzenia (czyli sui Genesis pomocy publicznej);
3) nie jest biopaliwem w rozumieniu ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (DzU Nr 169, poz. 1199, z późn. zm.).
W pierwszym z załączników do Informacji nr 30 prezes URE zakwalifikował do biomasy na cele energetyczne paliwo w postaci pozostałości z procesu uzyskiwania oleju palmowego (z palmy olejowca gwinejskiego).
Energia elektryczna wytworzona w oparciu o to paliwo może być uprawniona do korzystania z systemu wsparcia przy spełnieniu określonych parametrów. Wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o paliwo z palmy olejowca gwinejskiego poddawane będzie wyrywkowej weryfikacji.
www.ure.gov.pl

Bezpłatna prenumerata