SkillsPoland 2022 – podsumowanie


WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.
EuroSkills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych. Rywalizacja toczy się w ponad 40 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.
Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego.
Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.
W dniach 23-25 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO po raz drugi odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022, który jest eliminacjami do międzynarodowego konkursu EuroSkills. Polscy widzowie już niedługo będą mogli lepiej poznać EuroSkills. Najbliższe wydarzenie po raz pierwszy zagości w Polsce we wrześniu 2023.
SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych i technicznych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.
W ciągu 3 dni zmierzyli się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.
W tym roku w trakcie wydarzenia wyłoniono zwycięzców w aż 22 konkurencjach. W konkurencji instalacje sanitarne i grzewcze zwyciężyli:
I miejsce – Paweł Zawieracz
II miejsce – Michał Jeliński
II miejsce – Krzysztof Szewczyk
III miejsce – Mateusz Wyskok
Partnerem głównym wydarzenia jest GROHE, a partnerami firmy: WILO, WAVIN, ENIX, MAKITA
Podczas konkursu wystąpiło 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni), a ich zmagania oceniało 140 sędziów z Polski i zagranicy.
Przestrzenie AMBEREXPO przez 3 dni odwiedziło ponad 10 tysięcy widzów, którzy poza kibicowaniem mogli spróbować swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, strefie gamingowej, a ponadto wziąć udział w warsztatach tematycznych dla nauczycieli, odwiedzić targi szkół i strefy partnerskie. Wydarzenie uświetniły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.
Wyłącznym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland Sp. z o.o., Gospodarzem SkillsPoland 2022 jest Miasto Gdańsk, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a partnerem strategicznym wydarzenia zostali Fundacja Empiria i Wiedza oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Bezpłatna prenumerata