Relacja: X KONGRES PORT PC „Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce”


2 czerwca 2022 r. w Krakowie odbył się X Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). W tym roku wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w formie hybrydowej.
X Kongres był szczególnie ważnym momentem w 11-letniej historii stowarzyszenia i historii branży pomp ciepła w Polsce.
Kongres PORT PC to najważniejsze, coroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, w każdym roku gromadzące kilkaset osób z branży techniki grzewczej i budynkowej. W tegorocznej edycji udział wzięło 750 uczestników (200 na żywo, 550 w formule online). Spotkanie ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.
Gośćmi specjalnymi X Kongresu byli m.in.: Paweł Mirowski – prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Jan Rosenow – dyrektor Programów Europejskich z The Regulatory Assistance Project (RAP), Phil Hurley – przewodniczący Heat Pump Association (HPA), Monika Morawiecka – Senior Advisor The Regulatory Assistance Project oraz Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.
Podczas Kongresu Jan Rosenow (RAP) otrzymał wyróżnienie PORT PC za wyjątkowy wkład w rozwój pomp ciepła i OZE w Europie.
Wiodącym zagadnieniem X Kongresu PORT PC było pokazanie nowych wyzwań dla branży pomp ciepła oraz omówienie nowych programów dofinansowania dla pomp ciepła zarówno dla budynków nowo budowanych, jak i poddawanych termomodernizacji. Oprócz tego ważnymi tematami poruszanymi w trakcie wydarzenia było przybliżenie sytuacji w dwóch kluczowych krajach w Europie: w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz wyzwania przed branżą w Polsce, optymalne programy wsparcia w Europie oraz nowe standardy branżowe PORT PC dotyczące dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła.
Podczas Kongresu zostały przedstawione także działania w branży pomp ciepła oraz wskazówki, jak może się zmieniać się rynek w Polsce w najbliższych latach.

W trakcie kongresu odbyła się premiera trzech poradników:

  • Domy zeroemisyjne w programie Moje Ciepło. Nowy standard budynków – ZEB, czyli budynki zeroemisyjne. Link do poradnika w PDF: kliknij
  • Palne czynniki chłodnicze. Link do poradnika w PDF: kliknij
  • Budowanie Europy Net_Zero. Link do poradnika w PDF: kliknij

Wszystkie materiały – zapis wideo Kongresu, prezentacje w pdf oraz poradniki dostępne są na stronie kongresu: https://portpc.pl/kongres/

Źródło: PORT PC

Bezpłatna prenumerata