Raport EASAC

Członkowie PAN są aktywni w wielu gremiach naukowych badających zmiany klimatyczne. Dobrym przykładem jest tu raport z czerwca 2019 roku, zrealizowany w ramach międzynarodowej grupy roboczej EASAC. Eksperci przeanalizowali w nim zależności między zmianami klimatycznymi a zdrowiem Europejczyków.
W tym przełomowym raporcie EASAC skupia się na konsekwencjach zmian klimatu dla zdrowia ludzkiego w Europie i korzyściach płynących z działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w celu ustabilizowania klimatu.
W raporcie zaznaczono, że przy obecnych tendencjach w zakresie emisji gazów cieplarnianych do końca wieku przewiduje się wzrost temperatury na świecie o ponad 3° C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Wzrost będzie wyższy na lądzie niż w oceanach, narażając światową populację na bezprecedensowe tempo zmian klimatycznych i przyczyniając się do obciążenia chorobami i przedwczesną śmiertelnością.
Kilkuset tysiącom przedwczesnych zgonów rocznie w UE można zapobiec dzięki gospodarce „bezemisyjnej” (dzięki zmniejszonemu zanieczyszczeniu powietrza).
Zanieczyszczenie zagraża zdrowiu na Ziemi, niszczy ekosystemy i jest ściśle związane ze zmianami klimatu na świecie. Zanieczyszczenie drobnym pyłem i ozonem powstaje z wielu takich samych źródeł, jak emisje gazów cieplarnianych i krótkotrwałe zanieczyszczenia klimatu. W całej UE emisje związane z paliwami kopalnymi stanowią ponad połowę nadmiernej śmiertelności przypisywanej zanieczyszczeniu powietrza z otoczenia (na zewnątrz). Ostatnie szacunki sugerują, że około 350 000 zgonów rocznie w UE można przypisać zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego przez spalanie paliw kopalnych i łącznie około 500 000 ze wszystkich działań związanych z człowiekiem.
W raporcie pokreślono szczególnie, że działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia poprzez dekarbonizację gospodarki należy traktować jako priorytet, aby zaradzić zarówno zmianom klimatu, jak i wymogom zdrowia publicznego.
Przejdź na stronę: easac.eu
Więcej informacji o raporcie: kliknij
Pobierz raporty:
•    EASAC, Report No 38, Climate Change and Health, The imperative of climate action to protect human health in Europe (English version)
•    EASAC, Summary, The imperative of climate action to protect human health in Europe (English version)
•    EASAC, Streszczenie, Działania klimatyczne pilnie potrzebne do ochrony zdrowia ludzkiego w Europie (wersja polska)
Źródło: PAN
Pełna treść informacji: kliknij

Bezpłatna prenumerata