Inwestycje w transformację energetyczną niskoemisyjną na całym świecie wzrosły o 11%, osiągając rekordowe 2,1 biliona dolarów w 2024 r., zgodnie z Energy Transition Investment Trends 2025, corocznym raportem opublikowanym przez dostawcę badań BloombergNEF (BNEF). Wzrost był napędzany przez zelektryfikowany transport, energię odnawialną i sieci energetyczne, które osiągnęły nowe rekordy w zeszłym roku, wraz z inwestycjami w magazynowanie energii. Podczas gdy ogólne inwestycje w technologie transformacji energetycznej ustanowiły nowy rekord, tempo wzrostu było wolniejsze niż w poprzednich trzech latach, kiedy inwestycje skoczyły o 24-29% rocznie.
Największe inwestycje w elektryczny transport i OZE
Zelektryfikowany transport pozostał największym motorem inwestycji, osiągając 757 miliardów dolarów w 2024 r. Kwota ta obejmuje wydatki na pasażerskie pojazdy elektryczne, elektryczne dwu- i trzykołowe pojazdy elektryczne, komercyjne pojazdy elektryczne, publiczną infrastrukturę ładowania i pojazdy na ogniwa paliwowe.
Inwestycje w energię odnawialną osiągnęły 728 miliardów dolarów, co obejmuje inwestycje w energię wiatrową (zarówno na lądzie, jak i na morzu), energię słoneczną, biopaliwa, biomasę i odpady, energię morską, geotermalną i małe hydroenergie.
Wreszcie inwestycje w sieci energetyczne wyniosły łącznie 390 miliardów dolarów, co obejmuje inwestycje w linie przesyłowe i dystrybucyjne, wyposażenie podstacji i digitalizację sieci.
Dojrzałe, skalowane sektory czystej energii a inwestycje wschodzące
Raport BNEF ujawnia również wyraźną różnicę między inwestycjami w dojrzałe i wschodzące sektory gospodarki czystej energii. Technologie, które są sprawdzone, skalowalne komercyjnie i mają ugruntowane modele biznesowe, takie jak odnawialne źródła energii, magazynowanie energii, pojazdy elektryczne i sieci energetyczne, stanowiły zdecydowaną większość inwestycji w 2024 r.
Sektory te przyciągnęły 1,93 biliona dolarów, rosnąc o 14,7%, pomimo przeszkód ze strony decyzji politycznych, wyższych stóp procentowych i oczekiwanego wolniejszego tempa zakupów konsumenckich.
Natomiast inwestycje w technologie wschodzące, takie jak zelektryfikowane ciepło, wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS), energia jądrowa, czysty przemysł i czysta żegluga, osiągnęły zaledwie 155 miliardów dolarów, co oznacza ogólny spadek o 23% rok do roku. Czynniki zniechęcające do inwestycji w te sektory obejmują przystępność cenową, dojrzałość technologiczną i skalowalność komercyjną. Aby skalować te branże, sektor publiczny i prywatny muszą zrobić więcej, aby zmniejszyć ryzyko związane z tymi technologiami, w przeciwnym razie prawdopodobnie nie będą miały żadnego znaczącego wpływu na emisje do końca dekady.
Inwestycje w Chinach większe niż łączne USA, UE i Wielkiej Brytanii
Największym rynkiem inwestycyjnym były Chiny kontynentalne, które same odpowiadały za 818 miliardów dolarów inwestycji, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2023. Wzrost inwestycji w Chinach stanowił dwie trzecie całkowitego globalnego wzrostu w tym roku, przy czym wszystkie sektory przeanalizowane w raporcie wykazały solidny wzrost.
UE, USA i Wielka Brytania, które napędzały wzrost w 2023 r., odnotowały różne wyniki w 2024 r. Inwestycje w USA były w stagnacji, osiągając 338 mld USD, a w UE i Wielkiej Brytanii spadły, osiągając odpowiednio 381 mld USD i 65,3 mld USD. Całkowite inwestycje Chin w zeszłym roku były większe niż łączne inwestycje USA, UE i Wielkiej Brytanii. Spośród dużych rynków uwzględnionych w raporcie, Indie i Kanada również przyczyniły się do ogólnego globalnego wzrostu, zwiększając swoje inwestycje odpowiednio o 13% i 19%.
Ciągle za mały poziom inwestycji potrzebny do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej
BNEF podaje również, że globalne inwestycje w transformację energetyczną musiałyby wynosić średnio 5,6 bln USD rocznie od 2025 do 2030 r., aby wejść na ścieżkę globalnego „net zero” do 2050 r., zgodnie z Porozumieniem paryskim. Ustalenie to opiera się na New Energy Outlook 2024 BNEF, który szczegółowo opisuje globalną ścieżkę do zerowej emisji netto i sugeruje, że obecne poziomy inwestycji stanowią zaledwie 37% tego, co jest wymagane, aby wejść na ścieżkę. „Luka inwestycyjna” różni się w zależności od regionu geograficznego i technologii, przy czym Chiny są najbliżej osiągnięcia celu, a następnie Niemcy i Wielka Brytania.
– Nasz raport pokazuje, jak duży wzrost zaobserwowaliśmy w transformacji energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, pomimo niepewności politycznej i wysokich stóp procentowych – powiedział Albert Cheung, zastępca dyrektora generalnego BNEF. Wciąż jest wiele do zrobienia, szczególnie w rozwijających się obszarach, takich jak dekarbonizacja przemysłu, wodór i wychwytywanie dwutlenku węgla, aby osiągnąć globalne cele zerowej emisji netto. Prawdziwe partnerstwo między sektorem prywatnym i publicznym jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli uwolnić potencjał tych technologii.
W łańcuchu dostaw dominują baterie
Oprócz inwestycji w transformację energetyczną niskoemisyjną raport BNEF śledzi również inwestycje w łańcuch dostaw czystej energii, w tym fabryki sprzętu i produkcję metali akumulatorowych dla technologii energetycznych. W 2024 r. inwestycje te nieznacznie spadły do 140 mld USD, ale mają wzrosnąć do 164 mld USD w 2025 r. Około 60% całkowitych inwestycji w łańcuch dostaw trafiło w zeszłym roku do baterii, ponieważ fabryki ogniw akumulatorowych są szczególnie kapitałochłonne.
Spadek finansowania technologii klimatycznych
Wreszcie raport Energy Transition Investment Trends 2025 śledzi również finansowanie kapitałowe technologii klimatycznych i emisję długu na rzecz transformacji energetycznej.
Firmy zajmujące się technologiami klimatycznymi pozyskały 50,7 mld USD kapitału prywatnego i publicznego w 2024 r., co stanowi spadek o 40% rok do roku i oznacza trzeci rok recesji. Zbiórkę funduszy prowadziły firmy z branży czystej energii i transportu, które łącznie pozyskały 31,8 mld USD. USA były największym rynkiem pozyskiwania kapitału, z 17,9 mld USD nowych emisji. Chiny spadły na drugie miejsce z 9 mld USD.
Zadłużenie na transformację energetyczną…
…wyniosło łącznie 1 bilion USD w 2024 r., wzrastając o 3% w porównaniu z 2023 r. Największym składnikiem tego był dług korporacyjny, który wzrósł o 5%, wywołany obniżkami stóp procentowych na całym świecie. Pomimo tych wzrostów wolumeny długu projektowego spadły, a poziomy długu rządowego na transformację energetyczną były stabilne rok do roku. Podobnie jak w przypadku innych ustaleń, USA i Chiny kontynentalne są dwoma największymi wskaźnikami zadłużenia na transformację energetyczną, przy czym na obu rynkach wzrosła sprzedaż długu w zeszłym roku.
Źródło: Informacja prasowa BloombergNEF (BNEF)
Pełna treść informacji: kliknij