Przyjemność nauki z Buderusem

Budynek Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został oddany do użytku pod koniec 2014 roku. Na kilku piętrach znajdują się dwie czytelnie i magazyny z księgozbiorem, który liczy ponad 400 tys. woluminów. Temperatura powietrza w bibliotece ma ogromne znaczenie. System grzewczy takiego miejsca musi być niezawodny. Gwałtowne zmiany nie służą księgozbiorom, a w Bibliotece Wydziału Teologicznego UAM znajduje się wiele cennych książek z dziedziny filozofii i teologii, biblistyki i historii Kościoła, psychologii, pedagogiki i nauk społecznych. O właściwą temperaturę w obiekcie dbają kotły grzewcze marki Buderus.

Powierzchnia całkowita budynku to ponad 2700 m2. Na pierwszych trzech kondygnacjach mieszczą się magazyny z 273 regałami o łącznej długości ponad 17,5 km. Na trzecim i czwartym piętrze znajdują się czytelnie i kolejnych 150 regałów z książkami. Zaplecze techniczne z kotłownią gazową umieszczono na piętrze piątym. Tam też znajduje się trzykondygnacyjny łącznik pomiędzy biblioteką a budynkami dydaktycznymi, z pomieszczeniami biurowymi i socjalnymi dla pracowników.

Bibliotekę i łącznik ogrzewa kaskada wiszących gazowych kotłów kondensacyjnych Buderus Logamax Plus GB162 100 kW. Kotłownia została zamontowana na wspólnym fabrycznym stelażu kaskadowym zakończonym sprzęgłem hydraulicznym. Za sprzęgłem zlokalizowano rozdzielacz, który zasila kilka obiegów grzewczych, sterowanych niezależnie za pomocą automatyki Logamatic 4000. Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w podgrzewaczu Logalux SU 300. W obiekcie zamontowano również 94 szt. grzejników Logatrend VK, które zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach.

 
Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017