Poradnik doradcy technicznego inwestora

Podręcznik dobrych praktyk w zakresie doboru i wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz likwidacji niskiej emisji

Poradnik doradcy technicznego inwestora

Autor: Adolf Mirowski

Wydanie I, Kraków 2015

Do nabycia przez stronę internetową: http://schematy.info/shop.php

Cena: 150 PLN brutto + koszty transportu 15 PLN (szt.)

Dlaczego warto mieć ten poradnik?

W Polsce od kilku lat notowany jest ciągły wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. W dziedzinie kolektorów słonecznych, Polska jest już znaczącym krajem na rynku europejskim pod względem liczby instalacji montowanych rocznie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że prawie we wszystkich przypadkach wyboru ofert kierowano się wyłącznie ceną i nie zawsze zwracano uwagę na parametry jakościowe instalacji jako całości. Przyczyn takiego stanu jest zapewne wiele, ale jedną z nich jest nadal brak fachowej wiedzy i doświadczenia wielu jeszcze osób czy instytucji, które zajmują się doradztwem dla inwestorów. Skutkiem tego znaczna liczba instalacji z kolektorami słonecznymi i pompami ciepła nie działa tak, jak oczekiwał tego użytkownik.

Obecnie zauważa się także rosnące zainteresowanie technologią pomp ciepła, głownie dzięki działalności Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). W tej dziedzinie istnieje także wiele aspektów technicznych, które mają znaczący wpływ na efektywną i długotrwałą pracę pomp ciepła. Niektóre z tych zagadnień opisano w niniejszym poradniku.

Celem poradnika jest przede wszystkim przedstawienie wybranych parametrów, wyjaśnienie istotnych pojęć i definicji, które używane są w dziedzinie kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Wyjaśniono ich rolę i znaczenie w pracującej instalacji oraz ich wpływ na końcowe efekty energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Podano również wiele przykładów i analiz dotyczących projektowania oraz eksploatacji instalacji. Zaproponowano ramowe algorytmy postępowania w procesie inwestycyjnym, podkreślono znaczenie specjalistycznych programów symulacyjnych, nadzoru nad wykonawstwem oraz monitorowaniem wybranych parametrów w celu oceny i weryfikacji wykonanych instalacji. W poradniku podano także przykłady ankiet do identyfikacji obiektów, propozycje zapisów do SIWZ (Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia) oraz sugerowane kryteria oceny ofert.

W poradniku opisano również wybrane przykłady instalacji referencyjnych, w których efekty uzyskane w praktyce pokrywają się z wynikami obliczeń symulacyjnych. Zilustrowano również kilka rozwiązań, które nie są zalecane do naśladowania.

W trakcie opracowania poradnika autor odbył wizytę studyjną w Szwajcarii, podczas której poznał obiekty z rożnymi technologiami pozyskiwania energii odnawialnej, a w tym między innymi instalacje kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i elektrowni wodnych. Niektóre z tych obiektów opisano w poradniku. Pozyskane informacje i doświadczenia z tej wizyty potwierdzają wysoki stan wiedzy i obywatelską postawę mieszkańców Szwajcarii w zakresie energetyki odnawialnej. Na uwagę zasługuje ich wyjątkowa dbałość o jakość, szczegóły techniczne, a także racjonalność w gospodarowaniu środkami publicznymi.

Znaczna część tego poradnika poświęcona jest także ochronie jakości powietrza. Podano szereg przykładów obliczeń, zestawień, tabel i wykresów ułatwiających podejmowanie decyzji odnośnie wyboru urządzeń grzewczych. Zaproponowano autorskie propozycje skali oceny substancji szkodliwych, klasy technologii oraz certyfikaty budynków pod względem redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Bezpłatna prenumerata